Джо Таскер | |
---|---|
Народився | 12 травня 1948 або 1948[1] Кінґстон-апон-Галл, Східний Йоркширський Райдінг, Йоркшир і Гамбер, Англія, Велика Британія |
Помер | 17 травня 1982 або 1982[1] Джомолунгма |
Країна | Велика Британія |
Діяльність | альпініст |
Alma mater | Ushaw Colleged |
Знання мов | англійська |
Джозеф «Джо» Томас Таскер (англ. Joseph Thomas Tasker; 12 травня 1948, Кінгстон-апон-Галл, Велика Британія — 17 травня 1982, Еверест) — британський альпініст, учасник кількох високогірних експедицій в Гімалаї та Китай, що здійснив низку першосходжень на такі вершини як Чангабанг (західною стіною), Конгур, Канченджанґа (північним гребенем). Перший англієць, який здійснив зимове сходження Північною стіною Айгера[К 1]. Пропав безвісти разом з Пітером Бордманом під час першого сходження північно-східним гребенем на вершину Евересту. Тіло не знайдено, обставини трагедії невідомі.
Народився 12 травня 1948 року в багатодітній (старший із десяти дітей) релігійній родині Тома та Бетті Таскерів. З 13 років навчався у Коледжі Юшоу[en] — католицької семінарії, яка готувала священнослужителів. За сім років навчання, зрозумівши, що це не його покликання, він залишив заклад, «прийнявши найважче рішення у своєму житті». А втім, у коледжі Джо здобув не лише прекрасну освіту, а також виховав у собі такі властиві священникам якості, як стоїцизм і пристосованість до «спартанського» способу життя. Після закінчення навчання він працював прибирачем сміття, а пізніше вступив до Манчестерського університету, в якому здобув ступінь з соціології. «Його прямолінійний характер і вміння спілкуватися з людьми з усіх верств суспільства долали будь-які бар'єри»[3][4].
Таскер захопився альпінізмом у 1965 році, прочитавши книжку Джека Олсена «Сходження до пекла» про трагічні події, пов'язані з підкоренням Північної стіни Айгера. Свого першого досвіду сходження він набув у розташованому обруч семінарії кар'єрі, де висота стін не перевищувала десяти метрів[5]. Пізніше він почав тренуватися в Альпах, переважно з Діком Реншоу, з яким познайомився під час навчання в університеті. У лютому 1975 року разом з ним вони стали першими британцями, що пройшли взимку Північну стіну Айгера[6], а восени цього ж року вони в альпійському стилі проклали новий маршрут на Дунагірі (Індія, 7066 м, південним контрфорсом, друге сходження на вершину)[7].
У 1976 році разом з Пітером Бордманом (з яким, на думку істориків, вони утворили чудову за збалансованістю зв'язку) Таскер пройшов новий маршрут на Чангабанг (6864 м) 1700-метровою вертикальною західною стіною, вкритою напливчастим льодом (друге сходження на вершину). Цей маршрут за складністю не поступається технічно складним маршрутам в Альпах, але, на відміну від них, проходить на висоті майже 7000 метрів[8].
У 1977 році разом із Майком Ковінгтоном (англ. Mike Covington) і Дагом Скоттом Джо зробив спробу сходження на Нупцзе північним гребенем, проте вона не увінчалася успіхом. Наступного року Кріс Бонінгтон запросив його в експедицію на К2, але після трагічної загибелі Ніка Есткурта[en] її завершили, не досягнувши значних успіхів. У 1979 році Таскер разом із Бордманом і Скоттом піднявся на Канченджанґу (8 598 м) — третю за висотою вершину світу за непройденим раніше північним гребенем. Сходження здійснили без використання кисню і в «альпійському стилі» (без допомоги висотних носіїв й організації проміжних таборів)[4].
У 1980 році Таскер організував власну експедицію на K2, але йому, Бордману та Діку Реншоу вдалося досягти лише 7 975 метрів, після чого негода змусила відступити. Після цього він спробував зробити зимове сходження на Еверест (західним гребенем), але воно також закінчилося невдачею[4][6]. 1981 року Таскер написав книгу «Жорстокий шлях на Еверест», присвячену зимовій спробі сходження 1980/81.
На початку липня 1981 року Таскер у складі альпіністської групи британської експедиції до Китаю (англ. The British Kongur Expedition) разом з Крісом Бонінгтоном, Пітером Бордманом й Аланом Роузом здійснив перше сходження на вершину Конгур[9], а у березні 1982 року він знову повернувся до підніжжя Евересту, щоб у складі експедиції Кріса Бонінгтона здійснити сходження за раніше непройденим і технічно дуже складним північно-східним гребенем. У середині травня Джо та Пітер Бордман вийшли на штурм вершини (сам Бонінгтон відмовився від продовження сходження через свій фізичний стан, а четвертий учасник — Дік Реншоу, спустився вниз через проблеми із серцем). Востаннє альпіністів спостерігали у телескоп увечері 17 травня поблизу Другої башточки — ключової ділянки маршруту. Радіозв'язку з ними не було, а з 18 травня зник і візуальний контакт. Через 10 днів відсутності Пітера Бордмана та Джо Таскера визнали загиблими[10][11]. Тіло Бордмана знайшла у 1992 році японсько-казахстанська експедиція в положенні сидячи на сніговому схилі поблизу вершини Другої башточки (з боку Евересту)[12], тіло Таскера поки не виявлено. Обставини трагедії невідомі[13].
На згадку про Джо Таскера та Пітера Бордмана Кріса Бонінгтона засновано благодійний фонд The Boardman Tasker Charitable Trust, який здійснює підтримку авторів літературних творів, головною темою яких є гори. Фондом щорічно надається спеціальна премія[en]. Особистий архів Таскера — листи, документи, фотографії та літературні рукописи зберігаються у британському Фонді гірської спадщини (англ. Mountain Heritage Trust, також заснованому сером Крісом Бонінгтоном). У 2017 році фонд анонсував проведення виставки «Спадщина Джо Таскера»[14].
Незадовго до останньої експедиції на Еверест Джо завершив свою багато в чому автобіографічну книгу «Природна сцена», яка вийшла друком у 1982 році вже після його смерті. Пам'яті Джо у 1999 році вийшла книга Марії Коффі (англ. Maria Coffey) — близької подруги альпініста, з яким вона познайомилася у 1980 році, «Тендітна межа» (англ. Fragile Edge).