Діна Дорон

Діна Дорон
івр. דינה דורון Редагувати інформацію у Вікіданих

Діна Дорон (1964 рік)
Ім'я при народженніівр. דינה פסקין Редагувати інформацію у Вікіданих
Народилася1930[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Афула, Ізреель[d], Північний округ, Ізраїль Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна Ізраїль Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьакторка, кіноакторка, акторка театру Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання мовіврит Редагувати інформацію у Вікіданих
Роки активності1947 — тепер. час
У шлюбі зIlan Eldadd Редагувати інформацію у Вікіданих
IMDbID 0233972 Редагувати інформацію у Вікіданих

Діна Дорон або Діна Доронн (івр. דינה דורון, справжнє ім'я Діна Пескін; нар. 1930, Афула, Ізраїль) — ізраїльська акторка театру та кіно.

Біографія

[ред. | ред. код]
Dina Doron, 1962, Boris Carmi, Meitar collection, National Library of Israel
Діна Дорон (1962 рік, Борис Кармі[en], колекція Мейтар, Національна бібліотека Ізраїлю

Дорон народилася в Афулі, Ізраїль, у родині Цвії (івр. צביה) та Емануеля Пескін (івр. עמנואל פסקין). Виросла у районі Борохов міста Ґіватаїм, навчалася у гімназії «Герцлія».

Акторську кар'єру почала на сцені театру «Габіма» з дитячих ролей у виставах: «Легенда про річку» (івр. אגדת הנהר), «Сон літньої ночі», «Четверо упертих» (івр. ארבעת העקשים), «Наше місто» (івр. העיירה שלנו) та «Весілля Фігаро» (івр. חתונת פיגארו). 1952 року знялася у фільмі «Вірне місто»[en] режисера Юзефа Лейтеса[en] — першому художньому фільмі англійською мовою, знятому в Ізраїлі та розповсюдженому у світі американською компанією RKO Pictures[2].

Відразу після цього вона переїхала до Нью-Йорка, щоб вивчати акторську майстерність. Там вона отримала стипендію на навчання в Нью-Йоркській школі театрального мистецтва[en], крім того, вона навчалася в «Акторській студії»[en] з Лі Страсбергом і займалася в акторській студії Стелли Адлер[en] і акторській студії Ути Гаґен. Вона отримала танцювальну підготовку в студії Марти Грем[3].

Її дебют в американському театрі відбувся на Бродвеї в ролі Анни Франк у виставі «Щоденник Анни Франк»[4]. Вона продовжила кар'єру кіноакторки, знімаючись в ізраїльських та французьких фільмах, наприклад, «Скляна клітка», «Пізнє заміжжя» та «Повість про кохання та темряву».

Дорон повернулася на сцену 2016 року, щоб зіграти бабусю Біллі Елліота в мюзиклі «Біллі Елліот» у комплексі «Сінема Сіті Ґелілот» в Ізраїлі. У 2017 році вона озвучила роль Мами Коко в єврейській версії цифрового анімаційного фільму «Коко» від студії Pixar. У складі акторського складу Коко вона заспівала єврейську версію пісні «Remember Me», яка отримала відзнаку як найкраща оригінальна пісня на 90-й церемонії вручення премії Оскар 2018 року. Вона отримала роль бабусі Есті в оригінальному мінісеріалі Netflix 2020 року «Неортодоксальна», прем'єра якого відбулася 26 березня 2020 року.

Творчий доробок

[ред. | ред. код]

Протягом своєї кар'єри вона часто зображувала єврейських жінок[5].

Театр

[ред. | ред. код]

Фільмографія

[ред. | ред. код]

Особисте життя

[ред. | ред. код]

Дорон вийшла заміж за кінопродюсера, режисера Ілана Елдада в 1964 році. У них двоє дітей, Дан Елдад[en] і Рут Елдад-Сейдне (івр. רות אלדד-זיידנר).

Виноски

[ред. | ред. код]
  1. https://www.nli.org.il/he/archives/NNL_ARCHIVE_AL997011063233505171/NLI
  2. At world premiere of Israeli film – Digital Collections – Brooklyn Public Library.
  3. דינה דורון - הדרך הארוכה מתפקידי חתול ועכבר ועד לתפקיד מימי באימפרוביזציה (івр.) . Га-Бокер (газета). 19 грудня 1958. Процитовано 27 січня 2025.
  4. Vochenblatt – Google News Archive Search. news.google.com. Процитовано 1 квітня 2020.
  5. Kronish, Amy; Safirman, Costel (2003). Israeli Film: A Reference Guide (англ.). Greenwood Publishing Group. ISBN 978-0-313-32144-3.