9 липня2007 року указом Президента Російської Федерації В. В. Путіна «Про заснування медалі „За розвиток залізниць“»[1] була заснована медаль «За розвиток залізниць».
Указом Президента Російської Федерації від 7 вересня2010 року № 1099 «Про заходи щодо вдосконалення державної нагородної системи Російської Федерації»[2] затверджені нині діючі положення та опис медалі.
Указом Президента Російської Федерації від 16 грудня2011 року № 1631 «Про внесення змін до деяких актів Президента Російської Федерації»[3] до статуту та опису медалі були внесені зміни, якими додатково запроваджується мініатюрна копія медалі.
1. Медаллю «За розвиток залізниць» нагороджуються громадяни за заслуги в розвитку залізничного транспорту в Російській Федерації і великий внесок у підготовку кадрів, наукову та іншу діяльність, спрямовану на підвищення ефективності його роботи.
2. Медаллю «За розвиток залізниць» можуть бути нагороджені й іноземні громадяни за особливі заслуги у розвитку залізничного транспорту в Російській Федерації.
Для особливих випадків і можливого повсякденного носіння передбачене носіння мініатюрної копії медалі «За розвиток залізниць», яка розташовується після мініатюрної копії медалі «За труди по сільському господарству».
При носінні на форменому одязі стрічки медалі «За розвиток залізниць» на планці вона розташовується після стрічки медалі «За труди по сільському господарству».
Медаль «За розвиток залізниць» зі срібла. Вона має форму кола діаметром 32 мм з опуклим бортиком з обох сторін.
На лицьовій стороні медалі — зображення першого російського паровоза і сучасного електровоза.
На зворотному боці медалі — напис: «ЗА РАЗВИТИЕ ЖЕЛЕЗНЫХ ДОРОГ», під ним — номер медалі.
Всі зображення на медалі рельєфні.
Медаль за допомогою вушка і кільця з'єднується з п'ятикутною колодкою, обтягнутою шовковою, муаровою стрічкою зеленого кольору з поздовжніми смужками сріблястого і чорного кольорів по краях стрічки. Ширина стрічки — 24 мм, ширина смужок — 2 мм.