Одрі Еванс | |
---|---|
Народилася | 6 березня 1925 Йорк, Йорк, Північний Йоркшир, Англія, Велика Британія |
Померла | 29 вересня 2022 (97 років) |
Діяльність | онколог |
Одрі Елізабет Еванс (нар. 6 березня 1925 — пом. 29 вересня 2022) — американський дитячий онколог британського походження, відома створенням кількох некомерційних організацій протягом свого життя. Вона була родом з Англії, але навчалася у США, а потім вирішила переїхати туди, щоб отримати кращі кар'єрні можливості. Еванс працювала у кількох лікарнях, перш ніж залишитись в дитячій лікарні Філадельфії. Вона застосувала комплексний підхід до своїх пацієнтів і хотіла, щоб її знали як жінку, яка піклується. Вона була відома як «мати нейробластоми» за свою роботу в цій галузі, а також стала однією зі співзасновників благодійної організації Ronald McDonald House Charities у Філадельфії, а також співзасновниця Школи Святого Джеймса у Філадельфії.
Одрі Елізабет Еванс народилася 6 березня 1925 року в Йорку, Англія[1]. Вона була наймолодшою з трьох дітей родини середнього класу[2]. Сестра старша за неї на 6 років, а брат — на 2 роки[2]. Вона відвідувала школу квакерів, потім навчалася у школі-інтернаті у Брістолі, Англія[1]. Там вона перебувала до початку Другої світової війни. Після початку війни Еванс повернулася додому та відвідувала школу Маунт у Йорку, Англія[1]. У старшому класі у неї розвинувся туберкульоз, через який вона пропустила заняття[3].
Еванс навчалася в Королівському коледжі хірургів в Единбурзі на початку 1950-х років[1]. Вона була єдиною студенткою жінкою в медичній школі[2]. Перший рік навчання в медичній школі їй давався важко через особливості сприйняття інформації[2]. Протягом двох років вона проходила ординатуру в Королівській лікарні, де була єдиною жінкою в програмі[1]. Отримавши диплом у 1953 році, вона подала заявку й отримала стипендію Фулбрайта на навчання у Бостонській дитячій лікарні[3]. Вона отримувала там знання протягом двох років під керівництвом доктора Сідні Фарбера, який відомий як батько сучасної хімієтерапії[2]. У1955 році вона поїхала до університету Джона Гопкінса, щоб закінчити медичне навчання[2].
Після закінчення медичного навчання в США Еванс повернулася до Англії, щоб займатися педіатрією[4]. Незабаром вона дізналася, що ця сфера призначена виключно для чоловіків, а не для жінок[4]. Тому вона повернулася до США, щоб розпочати кар'єру в галузі дитячої онкології[2]. Спочатку Еванс працювала в Бостонській дитячій лікарні, з 1964 року — у відділенні гематології та онкології Чиказького університету[2]. Її найняв колишній головний хірург США та головний хірург Дитячої лікарні Філадельфії Ч. Еверетт Куп для створення відділення дитячої онкології[1]. У цій лікарні вона провела решту своєї кар'єри. Вона дотримувалась всебічного піклування про своїх пацієнтів[5], тобто зосереджувалася не лише на їхніх фізичних потребах, а й на соціальних, емоційних і духовних, а також підтримці сімей[5]. У 1971 році вона створила систему встановлення стадіювання для нейробластоми[6]. З 1969 до 1989 року вона очолювала відділ онкології в Дитячій лікарні Філадельфії, з 1972 року була професором педіатрії в Школі медицини Пенсильванського університету[7].
Еванс була відома як «мати нейробластоми» через досягнення, дослідження та роботу, яку вона зробила для цього типу раку[5]. Після багатьох років лікування цього типу раку вона знизила рівень смертності від нейробластоми приблизно на п'ятдесят відсотків[6]. Відсоток виживання перевищує вісімдесят п'ять відсотків[5]. Еванс також започаткувала та головувала на перших зустрічах з питань прогресу в дослідженні нейробластоми, які розпочалися 30 травня 1975 року як серія симпозіумів, проведених у дитячій лікарні Філадельфії[7]. Захід мав на меті сприяти обміну інформацією між дослідниками, які вивчають біологію, діагностику, прогноз і терапію нейробластоми[7]. У 1971 році вона створила систему стадіювання, який допомагає визначити прогресування нейробластоми та найефективніші методи лікування[5][8]. Еванс і Д'Ангіо стали першими, хто описав феномен спонтанної регресії широко поширеної нейробластоми, яку вони пізніше назвали «хворобою 4S». Цей спонтанний регрес зазвичай відбувається у немовлят молодше 6 місяців[5].
У міру того як дитяче онкологічне відділення Дитячої лікарні у Філадельфії росло, люди приїжджали з різних місць, щоб пройти лікування[3]. Еванс зрозуміла, що сім'ї дітей, яких лікували, не мали де зупинитися, тому розлучалися[3]. Еванс познайомили з власником «Філадельфії Іглс», коли команда зібрала 100 000 доларів для онкохворих дітей на честь однієї з доньок гравця, яка хворіла на лейкемію[10]. Еванс прийняла гроші від власника Джиммі Мюррея та заявила, що їй потрібно ще 32 000 доларів, щоб купити будинок для дітей та їхніх сімей[10]. Мюррей попросив регіонального менеджера Еда Ренсі пожертвувати гроші на будинок. Він погодився за умови, що його назвуть Ronald McDonald House Charities[10]. Спочатку це було місце для проживання та задоволення основних потреб людини: місце для сну та їжі[11]. Оскільки програми розширювалися, вони адаптували підхід Еванс до повного догляду та створили місце для сімейного догляду. Тепер це безкоштовний дім далеко від дому[10]. Зараз існує понад 300 будинків у 57 країнах[10].
Після завершення медичної кар'єри у 2009 році Еванс зрозуміла, що дуже сумує за дітьми[2]. Вона приєдналася до міського табору на літній період[1]. Кампус вирішили відкрити як школу, 11 вересня 2011 року, яка отримала ім'я Святого Джеймса[1]. Це безкоштовна школа для дітей у районі Аллегені Вест, Філадельфія[4]. Мета школи — розірвати коло бідності, шляхом подовження навчального року[2].
80-річна Еванс вийшла заміж за доктора Джуліо Д'Ангіо у 2005 році[2]. Вони познайомилися у 1953 році, коли обоє працювали в Бостонській дитячій лікарні. Їхнє перше спілкування відбулася, коли Еванс сиділа за своїм столом і переглядала пошту[1]. У 2005 році, після понад 50 років знайомства, вони одружилися о сьомій годині ранку, тож змогли прийти на роботу о восьмій тридцять[2].
Еванс померла у Філадельфії 29 вересня 2022 року у віці 97 років[12].
{{cite web}}
: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)