Пано́в Але́н Володи́мирович (нар.14 лютого1978, Берегове, Закарпатська область) — дипломат, юрист, громадський діяч, кандидат історичних наук, доктор філософії, професор та завідувач кафедрою міжнародних відносин факультету міжнародних економічних відносин УжНУ[2], зовнішній член колегії Угорської академії наук[3].
Народився 14 лютого 1978 року у Береговому на Закарпатті. 2000 закінчив юридичний факультет Ужгородського університету. 2004 пройшов стажування по програмі «Муніципальне управління й участь громади у прийнятті рішень», Корвалліс, Орегон, США.
Володар 2-ї премії на конкурсі наукових монографій УжНУ (2011).
Ряд подяк за виступи на наукових семінарах, конференціях та круглих столах.
Має 5 ранг держслужбовця (з 2006), 5 ранг посадової особи місцевого самоврядування (з 2002), перший секретар першого класу дипломатичної служби (з 2009)
2010 виграв справу «малого прикордонного руху» в судах Угорщини[15] на користь 700тис. громадян України. Уперше використав право Консула позиватись до іноземної держави для забезпечення прав громадянина своєї держави. Після завершення місії довів справу до логічного завершення у суді ЄС в Люксембурзі.
Створив ефективну модель організаційної та правової допомоги громадянам України у їх поверненні в Україну, в контексті незастосування суворих санкцій до тисяч транзитних заробітчан правоохоронними органами Угорщини.
Організував цілодобову систему «Дзвінок консулу»[16], яка дала можливість громадянам України звертатись безпосередньо з КПП на кордоні зі скаргами на дії відповідних структур, з метою захисту прав і законних інтересів.
Знайшов компроміс з органами влади Угорщини стосовно п'ятикратного зменшення наджорстких санкцій стосовно українських перевізників та не допущенню конфіскації державного майна (залізничних вагонів) під час проваджень про контрабанду[17].
Сприяв створенню ефективної системи взаємодії правоохоронних органів суміжних регіонів із метою запобігання злочинності[17].
Започаткував практику постійного юридичного супроводу всіх справ громадян України в судах Угорщини, забезпечив звільнення від подальшого відбування покарання та повернення на Батьківщину близько 50 осіб[18].
Забезпечив правовий та організаційний супровід роботи підприємств, які засновані на українських інвестиціях[19].
Створив ефективну систему сприяння транскордонним зв'язкам поміж органами влади, неурядовими організаціями, бізнесовими колами прикордонних областей[17].
Панов, перший кавалер Ордену Марії Терезії Олена Камінська та Міністр освіти і науки Сергій Квіт на першій церемонії нагородження орденом Марії Терезії
Орден Марії Терезії — громадська організація, заснована родиною Панових 27 березня 2015 року в місті Ужгород.[20] Організація провадить нагородження однойменними громадськими орденами осіб, що на думку родини Панових внесли значний особистий внесок у розвиток міста Ужгород. З 2016 року Орден отримав королівський патронат від ерцгерцога та королівського принца Шандора фон Габсбург-Лотрінген та його дружини Герти[21].
Після оголошення конкурсу від нього відмежувалась громадська організація PRO URBE, що опікується збереженням архітектурної спадщини у місті Ужгород. Хоч спочатку представники PRO URBE і допомагали розробляти положення конкурсу, але згодом припинили співпрацю через суттєві розбіжності в поглядах з Аленом Пановим та греко-католицькою єпархією[25][26]. Спірні питання стосувались запланованого знищення історичного кам'яного муру та втручання в історичне середовище Замкової гори[25]:
Частину ділянки Скверу Марії-Терезії, що належала Алену Панову, було відкрито для громадського користування 5 січня2015 року[27][28][29][30], а частину ж скверу, що належала греко-католицькій єпархії — 28 червня2016 року[31][32][33][34].
Будівництво Скверу супроводжувалось рядом будівельних скандалів, зокрема знищенням історичного муру[35], та отримало як негативні оцінки фахівців, так і позитивні оцінки відомих осіб[36][37][38].
Будівництво вежі в охоронній зоні комплексу Замкової гори
В березні 2017 року Панов анонсував чергове будівництво в охоронній зоні комплексу Замкової гори. Громадський діяч оголосив, що має намір збудувати поруч з Ужгородським замком — пам'яткою архітектури та історії національного значення — вежу бефруа. Проектом передбачено будівництво вежі з каплицею та лицарською залою всередині, а також баштою з дзвіницею в неоготичному чи необароковому стилі[39].
Батько Володимир Олексійович — управлінець, фахівець із залучення інвестицій, член наглядової ради ПрАТ «Єврокар», віце-президент Асоціації «Інноваційний розвиток України». З 2005 року займає керівні посади на підприємствах Групи компаній «Атолл Холдінг» — директор ТОВ «Сезпарксервіс», генеральний директор ТОВ «СТС» тощо[40].
Мати Ганна Бейлівна — пенсіонерка
Дружина Альона Олегівна — підприємець, викладач УжНУ[41][42]
2017 Панов підтримав мера Ужгорода Богдана Андріїва щодо капітального ремонту Набережної незалежності. Активістів, що виступали проти ремонту, Панов звинуватив у самоуправстві[43].
↑Русин, Сніжана (19.05.2010). В українському суспільстві дуже високий градус песимізму щодо того, що ми можемо жити краще. Газета Неділя (Українською) . {{cite news}}: |access-date= вимагає |url= (довідка)