Привиди вілли Діодаті

294 — «Привиди вілли Діодаті»
Доктор Джоді Віттакер (Тринадцятий Доктор)
Супутник Бредлі Велш (Грем О'Браян)
Тосін Кол (Раян Сінклейр)
Мендіп Ґілл (Ясмін Кхан)
Інші актори
Виробництво
Сценарист Максін Олдертон
Режисер Емма Салліван
Редактор тексту Фіона МакАллістер
Продюсер Алекс Мерцер
Виконавчий продюсер Кріс Чібнолл
Метт Стрівенс
Сезон Дванадцятий
Тривалість 49 хвилин
Дата випуску 16 лютого 2020
Хронологія
← Попередня серія Наступна серія →
«Ви мене чуєте?» (англ. Can You Hear Me?) «Вознесіння кіберлюдей» (англ. Ascension of the Cybermen)

«Привиди вілли Діодаті» (англ. The Haunting of Villa Diodati) — восьмий епізод дванадцятого сезону поновленого британського науково-фантастичного телесеріалу «Доктор Хто». Дебютував у ефірі телеканалу BBC One 16 лютого 2020 року. Максін Олдертон написала сценарій, а Емма Салліван виступила режисеркою.

Епізод демонструє тринадцяте втілення іншопланетного мандрівника у часі на ім'я Доктор (у виконанні Джоді Віттакер) та її супутників, що подорожують з нею — Грема О'Браяна (грає Бредлі Велш), Раяна Сінклейра (грає Тосін Кол) та Ясмін Кхан (грає Мендіп Ґілл). Події історії відбуваються 1816 року у віллі Діодаті, тієї самої ночі, коли письменниця Мері Шеллі (грає Лілі Міллер) придумала образ Франкенштейна. В епізоді повертаються кіберлюди, що востаннє фігурували у «Падінні Доктора» — фінальному епізоді десятого сезону серіалу.

Епізод переглянули 5,07 мільйонів глядачів (по всіх британських телеканалах) та отримав позитивні відгуки критиків.

Сюжет

[ред. | ред. код]

Доктор, Грем, Раян та Яс прибувають до Женевського озера 1816 року, щоб поглянути на історію створення Франкенштейна, хоча Доктор застерігає інших не втручатися і не говорити про Франкенштейна раніше, ніж потрібно. Група приходить у віллу Діодаті, де зустрічають Мері Шеллі (авторку Франкенштейна), її чоловіка Персі Біші Шеллі та її немовля Вільяма, а також доктора Джона Полідорі, Клер Клермонт і Лорда Байрона. Через негоду надворі останній пропонує кожному написати історію про привида, щоб налякати інших.

Невдовзі Персі зникає, залишивши на стінах своєї кімнати дивні символи і написи, а у віллі починають відбуватися дивні події, наприклад перестановка її планування. Байрон припускає, що це привид, який переслідує віллу, натомість Доктор підозрює, що відбувається дещо інше, події, що є частиною охоронної системи, щоб завадити знайти щось. Через вікно група бачить дивний людський образ, що мерехтить. Доктор ідентифікує його як істоту, яка переміщується у часі. Потрапивши всередину вілли істота перетворюється на напівпошкоджену, ніби недороблену кіберлюдину.

Грем, Раян і Ясмін нагадують попередження Джека Гаркнесса про Самотню кіберлюдину і те, що йому не треба давати, чого він хоче. Супутники хочуть допомогти Докторові, але вона сердито наказує їм не йти за нею, а краще захищати Мері та інших, перш ніж вирушати вперед протистояти кіберлюдині. Кіберлюдина на ім'я Ашед був відправлений у часі назад, щоб віднайти так званий Кіберіум, рідкий метал, що містить колективні знання кіберлюдей. Ашед відслідкував його до вілли, але з моменту втрати сили. Коли Доктор намагається виманити Ашада далеко від вілли, його вражає блискавка, підзаряджаючи його серцевину живлення, і він готується знову атакувати віллу.

Доктор біжить, щоб попередити інших про небезпеку, але натомість виявляє Персі, що ховається у підвалі. Саме він володіє Кіберіумом, знайшовши його за кілька днів до цього, і Кіберіум створив усі надприродні події, щоб запобігти знаходженню. Вона приносить Персі до Ашеда і, щоб уникнути його вбивства Ашедом, обманює Кіберіум покинути тіло Персі і ввійти в неї. Ашед погрожує знищити планету, змусивши Доктора повернути його назад, попри попередження Гаркнесса.

Доктор і її супутники йдуть до TARDIS і вирішують слідувати за Ашедом у майбутнє, використовуючи координати, записані Персі. Після їхнього відходу Мері розказує оточуючим, що її надихнула поява Ашеда, «цього Сучасного Прометея», тому вона прагне написати історію, спираючись на зустріч з ним.

Виробництво

[ред. | ред. код]

Написання сценарію

[ред. | ред. код]

Сценарій до «Привидів вілли Діодаті» написала Максін Олдертон.[1][2] Кріс Чібнолл назвав її так: «абсолютно правдиві Мері Шеллі та Байрон... не шахрайка, вона дійсно експерт з цього».[3] Значна частина епізоду відведена для того, щоб показати правду про Шеллі, Байрона й інших, зокрема те, що літо під час перебування у віллі було таким похмурим через виверження вулкану Тамбора у 1815, що призвело до так званого «Року без літа».[3]

Кастинг

[ред. | ред. код]

Максім Болдрі з'явився в епізоді в ролі доктора Джона Полідорі.[4][2] Джейкоб Коллінс-Леві зобразив Лорда Байрона.[5][2] Кіберлюди, анонсовані до появи у дванадцятому сезоні, вперше з'явилися саме тут.[6]

Знімання

[ред. | ред. код]

Режисеркою епізодів «Ви мене чуєте?» та «Привиди вілли Діодаті» (четвертого виробничого блоку сезону) виступила Емма Салліван.[7]

Трансляція епізоду та відгуки

[ред. | ред. код]

Реліз

[ред. | ред. код]
Зовнішні відеофайли
Промо епізоду #1 на YouTube
Промо епізоду #2 на YouTube
Коментарі знімальної групи про Мері Шеллі та Лорда Байрона на YouTube
Коментарі знімальної групи про створення Самотньої кіберлюдини на YouTube

Прем'єра епізоду відбулася 16 лютого 2020 року на британському телеканалі BBC One у 19:10 (за тамтешнім часом).[2]

Рейтинги

[ред. | ред. код]

Епізод загалом переглянуло 3,86 мільйони глядачів, що зробило його сьомою за кількістю переглядів програмою у Великій Британії того дня.[8] Цей епізод отримав кількість 5,07 мільйонів глядачів по всіх каналах країни та був 31-ю програмою тижня з найбільшими перегядами.[9]

Сприйняття

[ред. | ред. код]
Професійні огляди
Оцінки оглядів
Джерело Рейтинг
Rotten Tomatoes (Томатометр) 100%[10]
Rotten Tomatoes (середній бал) 8/10[10]
The A.V. Club B[11]
Metro 3.5/5 зірок[12]
Radio Times 5/5 зірок[13]
The Independent 3/5 зірок[14]
The Telegraph 4/5 зірок[15]

За даними агрегатора Rotten Tomatoes «Привиди вілли Діодаті» отримали 100% у рейтингу схвалення з середнім балом 8/10 на основі 14 критичних відгуків. Консенсус вебсайту описав епізод так: «правильна історія про привидів, яка досягає ідеального балансу між жахами та [справжньою] історією».

Цікаві факти

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. «Doctor Who Series 12: writers announced». CultBox. 13 листопада 2019.
  2. а б в г «Doctor Who Series 12 Episode 8». BBC. 5 лютого 2020.
  3. а б Fullerton, Huw (16 лютого 2020). «Doctor Who: the real story of Shelley, Byron and the Villa Diodati». Radio Times.
  4. «Doctor Who Series 12: Maxim Baldry to star in historical episode». CultBox. 3 липня 2019.
  5. «Jacob Collins-Levy».
  6. Mirko Parlevliet, Mirko (23 листопада 2019). «Make Space for the Doctor Who Series 12 Trailer and Art!» [Архівовано 2019-11-27 у Wayback Machine.]. vitalthrills.com.
  7. «Guy Murray-Brown». Gems Agency.
  8. «Ratings Guide». Doctor Who News.
  9. «Four-screen dashboard». Broadcasters' Audience Research Board.
  10. а б Doctor Who - Season 12 Episode 8. Rotten Tomatoes.
  11. Siede, Caroline (16 лютого 2020). Doctor Who meets Frankenstein’s author—and its monster. The A.V. Club. Архів оригіналу за 17 лютого 2020. Процитовано 22 лютого 2020.
  12. Doctor Who season 12 episode 8 review: The Haunting of Villa Diodati. Metro. 16 лютого 2020.
  13. Mulkern, Patrick (16 лютого 2020). Doctor Who The Haunting of Villa Diodati review: a ghost-story that deftly subsumes the birth of horror into the show’s own mythology. Radio Times.
  14. Power, Ed (16 лютого 2020). Doctor Who review, The Haunting of Villa Diodati: A muddled episode that underserves Jodie Whittaker. The Independent.
  15. Hogan, Michael (16 лютого 2020). Doctor Who: The Haunting of Villa Diodati, recap: a neat twist on how Mary Shelley got the idea for Frankenstein. The Telegraph.
  16. Jeffrey, Morgan (16 лютого 2020). «How Doctor Who's The Haunting of Villa Diodati contradicts canon – but also doesn't». Radio Times.
  17. Coggan, Devan (16 лютого 2020). «Doctor Who recap: The modern Prometheus». Entertainment Weekly.

Посилання

[ред. | ред. код]