Станіслав Комарек

Станіслав Комарек
чеськ. Stanislav Komárek Редагувати інформацію у Вікіданих
 Редагувати інформацію у Вікіданих
Народився6 серпня 1958(1958-08-06) (66 років)
Їндржихув Градець, Чехословаччина
Країна Чехія
 Чехословаччина[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьписьменник, викладач університету, біолог, філософ, ентомолог, поет, науковець Редагувати інформацію у Вікіданих
Галузьбіологія[2][3], ентомологія[2][3], література[2][3], філософія[2][3] і містицизм[2] Редагувати інформацію у Вікіданих
Alma materКарлів університет
Знання мовчеська[4][2], англійська[2] і німецька[2] Редагувати інформацію у Вікіданих
ЗакладНауковий факультет Карлового універсиету Прагиd[5] Редагувати інформацію у Вікіданих
Титулпрофесор
IMDbID 5557751 Редагувати інформацію у Вікіданих
Сайтstanislav-komarek.cz Редагувати інформацію у Вікіданих

Станіслав Комарек (нар. 6 серпня 1958, Їндржихув Градець, Чехословаччина) — відомий чеський інтелектуал, біолог і антрополог, філософ, письменник та поет. Професор за спеціальністю «філософія та історія природничих наук». Автор понад 20 наукових і науково-популярних книжок, зокрема «Чоловік як еволюційна інновація?» та «Європа на роздоріжжі», що вийшли у перекладі українською мовою, трьох романів, мемуарів та збірок поезій, а також численних публікацій у газетах і часописах.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Народився у місті Їндржихув Градець 1958 року. Незабаром після здобуття вищої біологічної освіти в Карловому університеті в Празі (1982) емігрував до Австрії, де продовжив навчання й наукову діяльність у галузі біології, етології, антропології, філософії та історії природничих наук, а також психології та психоаналізу.

Після оксамитової революції повернувся до Чехії і 1990 року став співзасновником кафедри філософії та історії природничих наук на природничому факультеті Карлового університету, у 1996—2002 роках — завідувач кафедри.

Багато досліджень Станіслава Комарека присвячено темі взаємозв'язку природних і культурних феноменів, психології та біології, а також історії розвитку поглядів на ці питання.

Польові дослідження автор здійснював, зокрема, під час експедицій — в Алжирі, Азербайджані, США, Перу, Сирії, Йорданії, Туреччині, Мексиці, Гватемалі, Гондурасі, Ізраїлі, Ірані, Китаї, на Яві та Борнео, в Індії, Тибеті, Південній Африці, Японії, Сінгапурі, Малайзії, Тайвані та В'єтнамі, Коста-Риці, Австралії, Новій Зеландії, Бірмі, Шрі-Ланці, Мадагаскарі, Грузії, Вірменії, Узбекистані, Туркменістані та ін.[6][7]

У травні 2019 року приїхав до України, щоб узяти участь у презентації українського видання своєї книжки «Чоловік як еволюційна інновація? Есеї про чоловічу природу, сексуальність, життєві стратегії та метаморфози маскулінності» (перекл. — Олена Крушинська, Тетяна Окопна) на «Книжковому Арсеналі» в Києві[8] та у Львівському пресклубі[9]. На той момент від його перших відвідин Києва, ще в студентські літа, минуло сорок років, від візиту до Львова — майже тридцять. Свої спостереження, зроблені під час перебування у цих двох містах 2019 року, описав в есеї «Ukrajina po čtyřiceti letech» («Україна сорок років потому»)[10]. За словами Комарека, участь у «Книжковому Арсеналі» справила на нього велике враження: атмосфера загального натхнення щодо книжкової культури нагадала йому таку ж свіжу хвилю в Чехії на початку 1990-х – на відміну від сьогодення, коли інтерес до нової книжки, що виходить у світ, значно менший[11].

У 2020 році вийшла ще одна книжка в українському перекладі — «Європа на роздоріжжі» (перекл. — Олена Крушинська). В цій книзі автор розглядає широке коло проблем, в яких погрязла Європа, і пропонує власні вирішення деяких з них, але сумнівається, що його пропозиції будуть сприйняті тими, хто в силі їх реалізувати. Видання обох згаданих книжок Комарека в Україні було здійснено за підтримки Міністерства культури Чехії. «Чоловік...» і «Європа» вибороли перше місце у Всеукраїнському рейтингу «Книжка року» у номінації «Софія» у 2019 і 2020 роках, відповідно. Сам Станіслав Комарек назвав свій «український прорив» одним із ключових моментів свої літературної кар’єри.[12]

Творчий доробок

[ред. | ред. код]

Автор понад 20 наукових і науково-популярних книжок[13][14], трьох романів[15], двотомних мемуарів «Міста й містечка», збірок поезій, а також численних статей[16], есеїв[17] та інтерв'ю[18] у часописах і журналах.

Книжки в українському перекладі

[ред. | ред. код]

Інтерв'ю і статті в українських ЗМІ

[ред. | ред. код]

Відзнаки

[ред. | ред. код]
  • Лауреат премії Тома Стоппарда за есеїстику (2006).
  • Книжка «Ochlupení bližní: zvířata v kulturních kontextech» («Пухнасті ближні: тварини в культурному контексті») потрапила на порталі Чеського літературного центру до категорії «Вершини чеського нонфікшн 2007—2017».
  • 2019 року на честь Станіслава Комарека була названа мала планета № 464743 «Stanislavkomárek».

Відзнаки в Україні

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Evidence zájmových osob StB
  2. а б в г д е ж и Чеська національна авторитетна база даних
  3. а б в г https://jh.tritius.cz/authority/556370
  4. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.
  5. https://www.natur.cuni.cz/biologie/filosofie/clenove-katedry
  6. О. Крушинська. Про автора / Станіслав Комарек. Європа на роздоріжжі. — Львів: Апріорі, 2020. — С. 12–13.
  7. http://www.stanislav-komarek.cz/cv/
  8. Відеосюжет Espreso.tv про презентацію книжки на «Книжковому Арсеналі»
  9. Відеотрансляція дискусії про книжку у Львівському прес-клубі. 28.05.2019
  10. http://www.stanislav-komarek.cz/eseje/ukrajina-po-ctyriceti-letech/
  11. Станіслав Комарек. Хто такі чоловіки й для чого вони (інтерв’ю) // Zbruc.eu. — 7 червня 2019 р.
  12. Ukrajinská odysea Stanislava Komárka (інтерв’ю)
  13. http://www.stanislav-komarek.cz/knihy/knihy-eseju/
  14. http://www.stanislav-komarek.cz/knihy/naucne/
  15. http://www.stanislav-komarek.cz/knihy/beletrie/
  16. http://www.stanislav-komarek.cz/clanky/
  17. http://www.stanislav-komarek.cz/eseje/
  18. http://www.stanislav-komarek.cz/rozhovory/
  19. http://litakcent.com/2020/02/22/vseukrayinskiy-reyting-knizhka-roku-ogolosiv-peremozhtsiv/
  20. https://umoloda.kyiv.ua/number/3699/164/154821/
  21. Архівована копія. Архів оригіналу за 11 квітня 2021. Процитовано 8 березня 2021. {{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Посилання

[ред. | ред. код]