Александър Можайски

Александър Можайски
Алекса́ндр Фёдорович Можа́йский
руски инженер

Роден
Починал
ПогребанСмоленско православно гробище, Санкт Петербург, Русия

Учил вМорски кадетски корпус
Техника
Областавиоинженерство
Александър Можайски в Общомедия
Можайски на пощенска марка от 1963 г.

Александър Фьодорович Можайски (на руски: Алекса́ндр Фёдорович Можа́йский) е руски военноморски деец – контраадмирал, изобретател – пионер в авиацията.

Александър Можайски е роден на 21 март 1825 г. (9 март по стар стил) в Роченсалм, Виборгска губерния, Велико Финландско княжество, Руска империя (днес гр. Котка във Финландия)[1] в семейството на потомствения моряк, адмирал на руския флот Фьодор Тимофеевич Можайски. Завършва Морския кадетски корпус през 1841 г. Година по-късно е произведен в чин мичман.

След седемгодишно плаване на различни кораби в Балтийско и Бяло море през 1849 е повишен в чин лейтенант. В периода 1853 – 1855 г. в състава на фрегатата „Диана“ участва в далечното плаване КронщатЯпония. През 1855 г. e назначен на брига „Антенор“, който патрулира в Балтийско море и охранява подстъпите към Финския залив от диверсионни набези на англо-френските кораби.

През 1858 г. Можайски взима участие в Хивинската експедиция, организирайки придвижването и по вода на специално построени за целта плавателни съдове. Съставя първото описание на водния басейн на Аралско море и Амударя. След завръщането си от тази експедиция е назначен за старши офицер на 84-оръдейния кораб „Орел“.

През 1859 г. Можайски е повишен в следващия чин капитан-лейтенант. След спускането на вода на клипера „Всадник“ (Конник) е назначен за негов командир и плава с него в Балтийско море до 1863 г.

През 1860 г. е откомандирован от флота и назначен на длъжност в Грязовецки уезд, Вологодска губерния, където се заселва в село Котельниково по-късно преименувано на Можайское.

През 1863 г. Можайски е уволнен в оставка във връзка с принудителното съкращение на числеността на флота след Кримската война.

През 1879 г. отново е зачислен на действителна военна служба с чин капитан I ранг.

През 1876 г. Александър Можайски започва работа над проекта на отдавна замисления от него летателен апарат по-тежък от въздуха.

През юли 1882 г. на Можайски е присвоено звание генерал-майор с уволнение от служба „по семейни причини“.

Впоследствие му е присвоено звание контраадмирал.

На 20 юли 1882 г. се състоят изпитанията на неговия летателния апарат.

Умира на 21 март 1890 г. Погребан е на Смоленското православно гробище в Санкт-Петербург.

  • През 1859 г. за участие в Хивинската експедиция и похода в Бухара е награден с ордена „Свети Владимир“ 4-та степен.
  • По време на Кримската война Александър Можайски командва Амурската флотилия от малки плавателни съдове и 10-оръдейния транспортен кораб „Двина“, за което е награден с ордена „Свети Станислав“ 2-ра степен, а също така и с бронзов медал с Андреевска лента „В память войны 1853 – 1856 гг.“

На името на А. Ф. Можайски са наречени:

Първият руски самолет

[редактиране | редактиране на кода]

Можайски конструира самолет по собствен проект и със собствени средства. Първото му и единствено изпитание е на 20 юли 1882 г., когато по време на разбега самолетът се отделя от земята, но губи скорост и пада на крило, при което получава сериозни повреди. Можайски се опитва да го ремонтира и да продължи изпитанията, но не успява поради липса на средства. След смъртта му синът на Можайски се опитва да продаде остатъците от самолета на правителството, но получава отказ.

  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата „Можайский, Александр Фёдорович“ в Уикипедия на руски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​