Порфирио Диас

Порфирио Диас
мексикански политик

Роден
Починал
2 юли 1915 г. (84 г.)
ПогребанМонпарнаско гробище, Париж, Франция

РелигияКатолическа църква
Политика
ПартияЛиберална партия

Подпис
Уебсайт
Порфирио Диас в Общомедия

Хосе де ла Крус Порфирио Диас Мори (на испански: José de la Cruz Porfirio Díaz Mory) е мексикански офицер и политик, дългогодишен президент на Мексико (1876 – 1880 и 1884 – 1911). Управлението му се свързва с началото на индустриализацията на страната.

Макар че формално запазва част от демократичните процедури и през по-голямата част от управлението си се ползва с популярност, стилът на Диас е силно авторитарен и той остава на власт главно с цената на фалшификация на изборите и преследване на политическите противници.

Порфирио Диас е роден през 1830 в Оахака и има смесен микстекско-испански произход. През 1846 постъпва в армията, за да участва във войната срещу Съединените щати. През този период се запознава с Бенито Хуарес, който го изпраща да учи право и Диас завършва през 1853. Скоро той става изявен местен активист на либералната опозиция срещу диктатурата на Антонио Лопес де Санта Ана.

След вземането на властта от Хуарес, Мексико е окупирано от Франция, която прави опит за създаването на Втора Мексиканска империя. По време на войната срещу французите Порфирио Диас печели голяма популарност като военачалник. Той командва кавалерията в известната битка при Пуебла през 1862. Популярността му се запазва и след края на войната.

Още през 1871 Порфирио Диас се обявява срещу управлението на Бенито Хуарес. През 1876 организира неуспешен бунт срещу президента Себастиян Лердо де Техада, принуден е да бяга в Съединените щати, а по-късно през същата година се връща и побеждава правителствените сили. През 1877 е формално избран за президент.

Управлението на Порфирио Диас продължава от 1876 до 1910 с прекъсване през 1880 – 1884, когато президент е посоченият от него кандидат Мануел Гонсалес. Запазвайки фасадна демокрация, Диас създава фактическа диктатура – властта е централизирана за сметка на местните елити, чрез свързани с него хора той контролира парламента и съдилищата, изградена е лоялна към него армия. В същото време той се опитва да не влиза в тежки конфликти, като раздава постове на свои политически противници и лавира между различни социални групи – метиси, креоли, Католическата църква.

През 1908 Порфирио Диас обявява, че възнамерява да се оттегли от властта и ще даде взъможност в президентските избори да участват и други кандидати. В деня на изборите през 1910 основният му съперник Франсиско Мадеро е изпратен в затвора, след което е обявено почти единодушното преизбиране на Диас. Явната фалшификация на изборите предизвиква Мексиканската революция. След първите неуспехи на правителствените войски, през 1911 Диас заминава за Франция, където умира през 1915.

  • Енциклопедия Британика, 2004
    • Porfirio Diaz, by Paul Garner (2001).
    • Revolutionary Mexico: The Coming and Process of the Mexican Revolution, by John Mason Hart (1989).
    • The Mexican Revolution, by Alan Knight (1986).
    • Juárez and Díaz: Machine Politics in Mexico, by Laurens Ballard Perry (1978).
    • The Age of Porfirio Diaz: Selected Readings, by Carlos Gil (1977).
    • Mexican Revolution: Genesis Under Madero, by Charles C. Cumberland (1974).
    • The United States Versus Porfirio Díaz, by Daniel Cosío Villegas, trans. by Nettie Lee Benson (1963).
    • Porfirio Diaz, Dictator of Mexico, by Carleton Beals (1932). * Díaz, by David Hanney (1917).
    • Porfirio Diaz, president of Mexico, the master builder of a great commonwealth, by Jose Francisco Godoy (1910).
    • Life of Porfirio Diaz, by Hubert Howe Bancroft (1885).
Себастиян Лердо де Техада президент на Мексико (29 ноември 1876 – 30 ноември 1880) Мануел Гонсалес
Мануел Гонсалес президент на Мексико (1 декември 1884 – 25 май 1911) Франсиско Леон де ла Бара
  Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Porfirio Díaz в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите. ​

ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни.​