CFA frank (francouzsky: franc CFA, nebo jen hovorově franc v afrických zemích) je měna, kterou používá 14 afrických států, 12 bývalých francouzských afrických kolonií, Guinea-Bissau (bývalá kolonie Portugalska) a Rovníková Guinea (bývalá španělská kolonie), které společně tvoří měnovou unii. Měna je pevně navázána na euro v poměru 100 CFA franků = 0,152449 euro. Stabilitu eura to příliš neovlivňuje, protože HDP všech 14 států dohromady je nižší než HDP Slovenska.
CFA do roku 1958 znamenalo Colonies françaises d'Afrique (Francouzské kolonie v Africe), poté Communauté française d'Afrique (Francouzské africké společenství – francouzská obdoba Commonwealthu). Nyní má dva významy (viz níže).
Západoafrický CFA frank (XOF), ve kterém CFA znamená Communauté financière d'Afrique. Vydává ho BCEAO (Banque Centrale des États de l'Afrique de l'Ouest, „Centrální banka západoafrických států“), která sídlí v Dakaru v Senegalu, pro 8 států UEMOA (Union Économique et Monétaire Ouest Africaine, „Západoafrická měnová a ekonomická unie“):
Existuje záměr nahradit západoafrický frank novou společnou měnou eco, kterou by používaly další státy Hospodářského společenství západoafrických států s výjimkou Kapverd. Zavedení této společné měny se potýká s rozdílnými politickými postoji zapojených států a jejich ekonomických podmínek.
Středoafrický CFA frank (XAF), ve kterém CFA znamená Coopération financière en Afrique centrale. Vydává ho BEAC (Banque des États de l'Afrique Centrale, „Banka středoafrických států“), která sídlí v Yaoundé v Kamerunu, pro 6 států CEMAC (Communauté Économique et Monétaire de l'Afrique Centrale, tj. „Středoafrické měnové a ekonomické společenství“):
Dne 25. dubna 2023 se koná ministerské zasedání Hospodářského a měnového společenství střední Afriky (Cemac) a Francie. Diskutovalo se zejména o tématu franku CFA. Na francouzské straně je záruka poskytnutá franku CFA a záruka jeho směnitelnosti vnímána jako vektor ekonomické stability regionu. Francie zůstává „otevřená“ a „dostupná“, aby mohla pokročit v reformě měnové spolupráce ve střední Africe, jaká se mohla uskutečnit v západní Africe. Francie říká, že je připravena přijmout návrhy CEMAC.[1] Archivováno 9. 6. 2023 na Wayback Machine..