Charles Dibdin

Charles Dibdin
Portrét od Thomase Phillipse (1770–1845)
Portrét od Thomase Phillipse (1770–1845)
Narození15. března 1745
Southampton
Úmrtí25. července 1814
Londýn
Místo pohřbeníWinchesterská katedrála
NárodnostAngličan
StátAnglieAnglie Anglie
Manžel(ka)Anne Maria Wylde
DětiCharles Dibdin mladší
Thomas John Dibdin
John Dibdin[1]
Ann Dibdin[1]
RodičeThomas Dibden[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Charles Dibdin (15. března 1745 – 25. července 1814[2]) byl anglický básník, spisovatel, dramatik, hudebník a autor písní. Láska k hudbě ho již v dětství odvedla od studia kněžského povolání - působil jako zpívající herec v Royal Opera House Covent Garden v Londýně, později v dalších divadlech. Je autorem románů, dramat a operet, z nichž některé písně zlidověly. Nesmrtelnou se stala píseň Tom Bowling, kterou složil po smrti svého nejstaršího bratra, kapitána Thomase Dibdina.

Rané dětství a první úspěchy

[editovat | editovat zdroj]

Charles se narodil jako syn stříbrníka. Byl soukromě pokřtěn dne 04.3.1745 v Southamptonu a je často popisován jako nejmladší dítě z 18, které se narodilo 50leté matce. Jeho rodiče jej poslali do Winchesterské školy, aby se stal duchovním, ale jeho láska k hudbě byla silnější. V mladém věku měl pozoruhodně dobrý hlas a na koncertech byl vyžadován již jako chlapec. Hymny pro něho skládal pan Kent a jeho nástupce pan Fussell, varhaníci katedrály Winchester, kde byl sbormistrem v letech 17561759.

Ve věku 15 let odešel na pozvání svého bratra do Londýna, kde byl zaměstnán nejprve jako ladič cemball v hudebním skladu v Cheapside. Panem Berengerem byl představen Johnu Richovi a Johnu Beardovi a brzy se stal zpívajícím hercem v divadle Royal, Covent Garden. Vzhledem k tomu, že v té době nebyl jeho hlas dosud usazen, dostával Dibdin zejména pantomimické role. Po smrti Riche v roce 1761, kdy na jeho místo nastoupil Beard a stal se managerem a částečným vlastníkem, vznikly pro Dibdina nové příležitosti. A právě za podpory Bearda napsal své první dílo – slova a hudbu k „Pastýřově rafinovanosti“, operetě o dvou dějstvích, která byla uvedena v Covent Garden dne 21. května 1762 a opakovala se až do roku 1763.

Rodina a další díla

[editovat | editovat zdroj]

Charles Dibdin se oženil v raném dětství, ale od své ženy záhy odešel a nechal ji samotnou. Delší dobu potom tvořil neoficiální pár s paní Harriet Davenet, sborovou pěvkyní v Covent Garden Theatre, se kterou měl i několik dětí. Po čase ale opustil i ji a začal žít se slečnou Wyld, se kterou již zůstal. V průběhu jejich společného soužití se jim narodilo několik dalších dětí. Když Dibdinova první žena zemřela, vzali se. Paní Dibdinová a jedna z jejich dcer Charlese přežily. Díla jeho dvou synů - Charlese a Thomase John Dibdinových (synů, které měl se svou první ženou Harriet Davenet) jsou často zaměňována za díla jeho otce. Oba byli rovněž populární dramatici.

Kromě svého Hudebního turné po Anglii v roce 1788, publikoval v roce 1803 ve 4 svazcích autobiografii Profesní život , dále Kompletní historii britské scény (5sv., 1795), Připomínky k turné po Anglii a Skotsku (2sv., 1803) a několik menších prací. Napsal více než 1400 písní a asi třicet dramatických kusů. Romány: Ďábel (2 svazky, 1785); Hannah Hewitt (3sv., 1792); Mladší bratr (3sv., 1793) a Henry Hooka (3sv., 1806). Vydání jeho písní G Hogarth (1843) obsahuje monografii jeho života.

  • Hudební turné po Anglii (1788)
  • Profesní život (1803)
  • Kompletní historie britské scény (1795)
  • Připomínky k turné po Anglii a Skotsku (1803)
  • Ďábel (1785)
  • Hannah Hewitt (1792)
  • Mladší bratr (1793)
  • Henry Hooka (1806)

Tom Bowling

[editovat | editovat zdroj]

Tom Bowling, chuďas — pouhý trup — z všech nejlepší to muž, řev bouře neuslyší, v lup kles dravé smrti juž.

Vzor krásy mužné, srdcem dítě a měkký na mou čest, své povinnosti konal hbitě; teď se vším hotov jest.

Vždy dostál slovu, takou ctnost jsi věru zřídka zřel, a přátel dobrých, statných dost a hezkou ženu měl.

  1. a b c Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. http://www.contemplator.com/history/dibdin.html

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]