Kostel Sant'Agata dei Goti

Kostel Sant'Agata dei Goti
Kostel Sant'Agata dei Goti
Kostel Sant'Agata dei Goti
Místo
StátItálieItálie Itálie
ObecŘím
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
DiecézeŘím
ZasvěceníSvatá Agáta
Architektonický popis
Stavební slohbarokní architektura
Výstavba5. století
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
Adresavia Mazzarino, 16 - Roma, Řím, ItálieItálie Itálie
Oficiální webOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Sant'Agata dei Goti ( italsky Chiesa di Sant'Agata dei Goti) je jeden z kostelů Říma, na via Mazzarino, ve čtvrti Monti. Současným titulářem kostela je kardinál Raymond Leo Burke.

Kostel byl založen v 5. století římským generálem Ricimerem pro Góty. Gótové byli ariáni, takže když byli ariáni v Římě potlačeni, budova byla převzata katolickou církví (592593) a zrekonstruována papežem Řehořem I. Velikým. Dále byla zrestaurována v 16. a 17. století. Je to jediný ariánský kostel dochovaný v Římě.

Budova byla restaurována v 9. století a vedle ní byl postaven benediktinský klášter.

Apsida kostela se roku 1589 zhroutila, a v roce 1633 byl kostel částečně přestavěn, bez větších změn samotné budovy, kromě nové apsidy. Malé nádvoří před kostelem byl založeno v této době. V tomto kostele do roku 1926 sloužili kněží z Kongregace Nejsvětějších stigmat Našeho Pána Ježíše Krista. Jejich generalát k tomuto kostelu přiléhá.

Fasáda byla přestavěna roku 1729 Francescem Ferrarim. Reliéf nade dveřmi ukazuje svatou Agátu s useknutým prsem na tácu; její mučitelé ji uřízli prsa, když se odmítla vzdát víry v Krista.

Vchod z ulice Via Mazzarino se otevírá na nádvoří ze 17. století. V letech 18361926 patřil Irské koleji. Kardinál Paul Cullen, bývalý rektor Irské koleje, modeloval kostel Koleje Svatého Kříže v Dublinu podle plánů tohoto kostela svaté Agáty. Románská zvonice pochází z 12. století.

I když byl kostel v 19. století zrekonstruován do barokního stylu, jsou zde vidět stopy plánu z 5. století. Budova kostela je trojlodní. Žulové sloupy oddělující hlavní lodě jsou starobylé.

Freska v apsidě ukazuje Slávu svaté Agáty, vytvořenou v 17. století Paolem Gismondim. Je zde baldachýn nad oltářem pocházející ze 12. nebo 13. století. Má čtyři sloupce z mramoru, a vše zdobené mozaikou Cosmatesque. Bývalý baldachýn byl zničen roku 1589; fragmenty mohou být vidět ve stropě hlavní kaple na levé straně.

Dlažba z 15. století v hlavní lodi je neobvyklá, ale velmi pěkná. Jedná se o velmi pozdní příklad cosmatesco stylu. Obdélníková okna byla nainstalována v 17. století na žádost kardinálů Francesca a Antonia Barberiniových. U oltáře sv. Agáty se nachází velká socha světice.

Ricimer, zde pohřbený, zde nechal udělat mozaiku. Ta byla roku 1589 zničena, když se apsida zhroutila. Řecký humanista Janus Lascaris je pohřben v kostele.

Dne 2. prosince je zde slaven svátek řeckých mučedníků, jejichž relikvie se nachází v tomto kostele. Ten je obvykle slaven večerní mší s liturgií byzantského katolického ritu.

Dalšími významnými svátky jsou; svátek svaté Agáty (5. únor) a sv. Gaspara Bertoniho (12. červen).

Kardinálové tituláři

[editovat | editovat zdroj]

Od 21. října 2003 do své smrti 16. dubna 2010 byl ustanoven kardinálem-jáhnem u Sant'Agata dei Goti kněz českého původu Tomáš kardinál Špidlík.[1] Kardinál Raymond Leo Burke byl jmenován kardinálem jáhnem a v roce 2021 povýšen pro hac vice na kardinála kněze

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Sant'Agata dei Goti na anglické Wikipedii.

  1. Tomáš Cardinal Špidlík, S.J. [online]. Catholic-Hierarchy.org [cit. 2014-10-01]. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]