Margarita Salas Falgueras, 1. markýza z Canera (30. listopadu 1938 – 7. listopadu 2019) byla španělská vědkyně a lékařka. Zabývala se biochemií a molekulární genetikou.
Začala rozvíjet molekulární biologii ve Španělsku a také pracovala jako čestná docentka CSIC (Španělská národní rada pro výzkum) v biologickém centru Severo Ochoa UAM (Autonomní univerzita v Madridu).
Margaritin objev bakteriálního viru Φ29 DNA polymerázy byl uznán španělskou Národní radou pro výzkum jako nejvýdělečnější patent ve Španělsku. Časopis The Local v roce 2019 její práci popsal takto: "Vynalezla rychlejší, jednodušší a spolehlivější způsob, jak replikovat stopové množství DNA do dostatečně velkých množství pro plné genetické testování."
Byla první vědkyní, která kdy byla zvolena do Královské španělské akademie. V roce 2008 byla Margarita králem Juanem Carlosem I. povýšena do španělské šlechty s dědičným titulem markýze de Canero. V roce 2016 se stala vůbec první ženou, která obdržela medaili Echegaray, kterou jí udělila Královská akademie přesných, fyzikálních a přírodních věd (Real Academia de Ciencias Exactas, Físicas y Naturales).
Během své akademické kariéry radila více než 40 doktorandům a publikovala více než 200 vědeckých článků. Byla otevřenou obhájkyní žen a feminismu ve vědě. Krátce před svou smrtí v roce 2019 jí byla udělena prestižní cena European Inventor Award.
Margarita se narodila 30. listopadu 1938 v Canero, farnosti Valdés, Asturie, Španělsko. Byla dcerou psychiatra Josého Salase Martíneze, který ji ovlivnil a podnítil její zájem o vědu. Její matkou byla učitelka Margarita Falgueras Gatell. Oba její bratři José Salas Falgueras a María Luisa "Marisa" Salas Falgueras se také stali vědci. Margarita v šestnácti letech udělala přijímací zkoušky z chemie a medicíny a nastoupila na Univerzitu Complutense v Madridu. V roce 1958 se setkala se španělským biochemikem Severo Ochoou (1905-1993), který ovlivnil její kariéru a orientoval ji na biochemii. Univerzitu ukončila s titulem B.A. v oboru chemie a v roce 1963 získala titul PhD.
Po studiu nastoupila do laboratoře Alberta Solse, kde dokončila svou doktorskou práci o anomerní specifičnosti glukóza-6-fosfátové izomerázy. Poté pracovala jako postdoktorandka ve Spojených státech po dobu tří let (1964–1967) na New York University na výzkumu Severo Ochoa.
Jejím manželem se v roce 1963 stal Eladiem Viñuelou. Společně po návratu z Ameriky založili laboratoř pro výzkum molekulární biologie v Centru pro biologický výzkum v Madridu. V letech 1968 až 1992 byla Margarita profesorkou molekulární genetiky na chemické fakultě Univerzity Complutense. Od roku 1974 byla také profesorkou výzkumu v Centru molekulární biologie Severo Ochoa v Madridu a od roku 1992 do ledna 1994 jeho ředitelkou.
V letech 1988 až 1992 byla prezidentkou Španělské biochemické společnosti (SEBBM). Poté působila jako ředitelka Nadace pro biomedicínský výzkum v nemocnici Gregoria Marañóna (2001–2004) a Španělském institutu (1995–2003). Byla zodpovědná za podporu španělského výzkumu v oblasti biochemie a molekulární biologie. Byla čestnou profesorkou ve Španělské národní radě pro výzkum (CSIC) v oblasti biotechnologií.
V roce 2012 byla profesorkou ad honorem v Centru molekulární biologie Severo Ochoa, výzkumném centru CSIC a Autonomní univerzitě v Madridu (UAM), kde pokračovala v práci na bakteriálním viru Φ29.
Se svým manželem Eladia Viñuelu měli jedinou dceru. Margarita řekla, že odložila mateřství až do svých 37 let, kdy cítila, že by mohla skloubit profesní i rodinný život. Zemřela 7. listopadu 2019 v Madridu ve věku 80 let na zástavu srdce po komplikacích zažívacího onemocnění.
Margarita vedla průlomové objevy, díky nimž je nyní testování DNA rychlé, spolehlivé a používané v široké škále aplikací. Zjistila, že virus Φ29 může vytvořit enzym nazývaný fágová Φ29 DNA polymeráza, který sestavuje molekuly DNA mnohem rychleji s méně než jednou chybou v milionu párů bází.
Margaritin tým objevil, že Φ29 DNA polymeráza má na svých koncích protein nezbytný pro začátek duplikace DNA. Bylo to poprvé, kdy byl protein tohoto typu nalezen připojený k DNA, což znamenalo objev nového mechanismu pro zahájení replikace genetického materiálu. Určila, že messenger RNA je čtena od svého N-konce (5' konec) ke svému C-konci (3' konec) a popsala, jak začíná syntéza proteinů. Margarita enzym Φ29 DNA polymeráza izolovala a prokázala, že funguje i v lidských buňkách.
Její výzkum umožnil rychlejší a spolehlivější replikaci stopových množství DNA, což zpřístupnilo analýzu DNA v oblastech, jako je onkologie, archeologie a forenzní věda, kde lze získat pouze stopová množství DNA. Tato metoda se nyní nazývá vícenásobné zesílení a používá se dnes v lékařském výzkumu ke studiu mikroorganismů, které nemohou být kultivovány v laboratoři.
Margarita publikoval více než tři sta padesát publikací v mezinárodních časopisech nebo knihách a asi deset v národních médiích. Obdržela 8 patentů a přednášela o nich na 398 konferencích a seminářích.
Nejdůležitějším Margaretiným patentem je Φ29 DNA polymeráza. Patent podala prostřednictvím španělské Národní rady pro výzkum (CSIC) a zůstává nejziskovějším patentem, který kdy CSIC podala. V letech 2003 až 2009 představoval více než polovinu licenčních poplatků organizaci a vrátil miliony investic do výzkumu financovaného z veřejných prostředků. Její patent vedl ke komercializaci uživatelsky přívětivých souprav pro zesílení DNA.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Margarita Salas na španělské Wikipedii.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Margarita Salas na anglické Wikipedii.