Megaherbs je souhrnné označení pro vytrvalé mohutné byliny, rostoucí na novozélandských Subantarktických ostrovech, kterými jsou Campbellův ostrov, Aucklandův ostrov, Macquarie[zdroj?] a Ostrovy Protinožců. Megaherbs jsou charakteristické svou velikostí, velikostí listů a neobvyklým zbarvením svých květů. Velmi dobře se adaptovaly na nepříznivé povětrnostní podmínky, které na ostrovech panují. Dobře se jim daří i ve větrném, vlhkém počasí s minimálním počtem slunečních dnů a teplotou, která se drží v rozmezí 0°C až 15 °C. V příznivějším podnebí se jim příliš nedaří. Rostlinám nevadí kyselá půda chudá na živiny. Kvetou každý rok, ale jen jednou za 3 roky rozkvetou téměř všechny najednou. Hospodářská zvířata, která na ostrovy vysadili osadníci v 19. století, výrazně snížila populaci těchto rostlin, a to až do té míry, že na konci 20. století rostlinám hrozilo vyhynutí. Poté, co byla v roce 1993 poslední hospodářská zvířata odstraněna, se megaherbs znovu úspěšně rozšiřují a jejich počet se zvyšuje.
Rostliny objevili v roce 1843 členové polární expedice kapitána Jamese Clarka Rosse, když se cestou do Antarktidy v letech 1839 - 1843 vylodili na jednom z jižních Subantarktických ostrovů. Ross tyto rostliny pojmenoval megaherbs. Botanik Joseph Hooker, jeden z účastníků expedice, o nich napsal, že jsou to neobyčejné rostliny s květy podobnými tropickým rostlinám.
Na ostrovech byla vysazována úmyslně domácí zvířata, aby se měli z čeho živit ti, kteří by ztroskotali při cestě mezi Subantarktickými ostrovy Nového Zélandu. Mezi vysazená zvířata patřili především králíci, kozy, prasata, ovce a skot. Tato zvířata se nekontrolovaně množila a spásala zeleň včetně megaherbs, kterým časem hrozilo vyhynutí. S masovým odstraňováním nepůvodních zvířat se započalo v roce 1987 odborem ochrany přírody Nového Zélandu. Nepůvodní druhy zvířat byly zcela odstraněny v roce 1993. Již 3 roky na to bylo zaznamenáno prudké rozšíření megaherbs do původních míst, kde rostly před příchodem užitné zvěře.
Sbírat megaherbs je zakázáno, legálně sebrané kusy je možné najít jen v botanické zahradě v Invercargillu, kde vegetují velmi špatně, důvodem je potřeba určitých přírodních podmínek, které poskytují Subantaktické ostrovy Nového Zélandu.
Megaherby se dají pěstovat nejlépe v rašelinné a trvale vlhké půdě. Nesmějí se vystavovat teplému počasí (nad 20°C) a příliš silným mrazům (pod -5 °C) a vytrvalému slunečnímu svitu. V českém podnebí jsou nepěstovatelné.
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mégaherbe na francouzské Wikipedii.