Ricardo Legorreta

Ricardo Legorreta
Narození7. května 1931
Ciudad de México
Úmrtí30. prosince 2011 (ve věku 80 let)
Ciudad de México
Alma materMexická národní autonomní univerzita
Povoláníarchitekt a vysokoškolský učitel
OceněníPremio Nacional de Ciencias y Artes (1991)
Praemium Imperiale (2011)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ricardo Legorreta Vilchis (7. května 1931 Ciudad de México30. prosince 2011 Ciudad de México) byl mexický architekt.

V roce 1953 ukončil studium architektury na Mexické národní autonomní univerzitě. Zprvu pracoval pro Josého Villagrána Garcíu a v roce 1960 otevřel vlastní studio. Navázal na tvorbu Luise Barragána v propojování mexické tradice s trendy modernistické architektury, využíval přírodní materiály, pro jeho stavby jsou charakteristické geometrické tvary a výrazné barvy.[1] Projektoval hotely, továrny i obytné domy, k jeho významným stavbám patří budova společnosti Televisa v Ciudad de México, sídlo Technologického institutu v Monterrey, Muzeum současného umění v Monterrey, interaktivní muzeum Labyrint v San Luis Potosí, nová katedrála v Managui, městská knihovna v San Antoniu, letištní terminál Cross Border Xpress v San Diegu a Muzeum textilu v Londýně. Podílel se také na rekonstrukci Iturbideho paláce v historickém centru mexické metropole. Na vybavení budov spolupracoval s předními výtvarníky, jako byli např. Rufino Tamayo, Isamu Noguči nebo Alexander Calder. Věnoval se také návrhářství nábytku. Jeho společníkem byl syn Víctor Legorreta.

Učil na Iberoamerické univerzitě, Harvardově univerzitě a Kalifornské univerzitě, byl členem Mezinárodní akademie architektury. Byla mu udělena Zlatá medaile AIA, Řád Isabely Katolické a japonské ocenění Praemium Imperiale.[2]

  1. ŠTĚCH, Adam. Oslava moderní mexické kultury. Adam Štěch navštívil jeden z největších hotelů v Mexico City – Camino Real Polanco. Český rozhlas Vltava [online]. 2020-09-23 [cit. 2022-06-12]. Dostupné online. 
  2. ŠMÍDEK, Petr. Praemium Imperiale 2011 získal Ricardo Legorreta. Archiweb [online]. 2011-07-15 [cit. 2022-06-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]