Rugops

Jak číst taxoboxRugops
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída (asi před 95 mil. let)
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu rugopse
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádTheropoda
InfrařádTetanurae
NadčeleďAbelisauroidea
ČeleďAbelisauridae
RodRugops
Typový druh
Rugops primus
Sereno et al., 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rugops ("vrásčitá tvář") byl velkým masožravým dinosaurem (teropodem) z čeledi Abelisauridae, který žil asi před 95 miliony let (období svrchní křídy) na území dnešního afrického Nigeru. Fosílie dinosaura byly poprvé objeveny v roce 2000.

Rugops byl popsán mezinárodním týmem paleontologů vedených Paulem Serenem roku 2004. Typovým a jediným známým druhem je R. primus.

Tento středně velký abelisaurid měl charakteristickou vysokou a krátkou lebku a dosahoval délky asi 6 metrů[1], jeho hmotnost se pohybovala kolem 750 kg.[2] Poměrně slabá spodní čelist a celková stavba lebky svědčí o tom, že tento teropod byl spíše mrchožroutem, než aktivním predátorem.

V populární kultuře

[editovat | editovat zdroj]

Rugops se objevuje v dokumentu Planet Dinosaur z roku 2011. V prvním díle tohoto počítačovými triky nabitého snímku z produkce BBC je vykreslen jako oportunistický mrchožrout, přiživující se na úlovcích mnohem většího teropoda spinosaura.

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 79 (anglicky)

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Sereno, P. C., J. A. Wilson, and J. L. Conrad (2004). New dinosaurs link southern landmasses in the Mid-Cretaceous. Proceedings of the Royal Society of London (Series B); published online: pages 1–6.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]