Álvaro Mutis

Álvaro Mutis
Álvaro Mutis (27. září 2008)
Álvaro Mutis (27. září 2008)
Rodné jménoÁlvaro Mutis Jaramillo
Narození25. srpna 1923
Bogota
Úmrtí22. září 2013 (ve věku 90 let)
Ciudad de México
Příčina úmrtírespirační selhání
Povoláníspisovatel, romanopisec a básník
StátKolumbieKolumbie Kolumbie
Žánrpoezie
Významná dílaLa Neige de l'amiral
Empresas y tribulaciones de Maqroll el Gaviero
OceněníPremio Xavier Villaurrutia (1988)
Cena Médicis pro cizince (1989)
Cena Nonino (1991)
velkokříž Řádu Alfonse X. Moudrého (1996)
Cena kněžny asturské za literaturu (1997)
… více na Wikidatech
DětiSantiago Mutis Durán
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Álvaro Mutis Jaramillo (25. srpen 1923, Bogota22. září 2013, Ciudad de México) byl kolumbijský básník, prozaik a esejista. Roku 2001 získal za celoživotní dílo Cervantesovu cenu, nejprestižnější literární ocenění ve španělsky mluvícím světě.

Narodil se v Bogotě, ale od dvou do jedenácti let žil v belgickém hlavním městě Bruselu, kde jeho otec, Santiago Mutis Dávila, působil jako diplomat. Do Kolumbie jezdila rodina v té době jen na letní dovolenou, na kávovou a třtinovou plantáž Álvarova dědečka v Coello. Podle samotného Mutise to byly právě tyto dojmy z tropů, které formovaly jeho imaginaci, spolu s četbou Julese Vernea a Pabla Nerudy.

Vystudoval gymnázium v Bogotě, kde jako učitele potkal i kolumbijského básníka Eduarda Carranza. Do literárního světa v Bogotě vstoupil jako člen skupiny Cantico, která se zformovala ve 40. letech. V roce 1948 Mutis a Carlos Patiño vydali společně sbírku básní s názvem La balanza.

Roku 1956 se Mutis přestěhoval do hlavního města Mexika. Zde si v literárních kruzích získal renomé zejména díky pozitivní recenzi Octavia Paze.

Jeho první povídky vyšly v roce 1978. Jeho první román La nieve del Almirante vyšel roku 1986. Ten získal jak popularitu u čtenářů, tak ocenění u kritiky. Mutis zde představil svého hrdinu Maqrolla, který se stal hlavní postavou dalších šesti románů. Jejich celý soubor vyšel pod názvem Empresas y Tribulaciones de Maqroll el Gaviero.

Roku 1989 Mutis dostal francouzskou cenu Prix Médicis, roku 1997 Cenu prince asturského, roku 2001 Cervantesovu cenu a o rok později americkou Mezinárodní cenu za literaturu Neustadt.

Mutis většinu života měl ještě jinou profesi než spisovatelskou. Stejně jako jeho hrdina Maqroll, ve svých povoláních hodně cestoval – pět let působil jako ředitel public relations firmy Standard Oil a více než 20 let jako manažer prodeje pro Twentieth Century Fox a Columbia Pictures.

V roce 1950 Mutis strávil 15 měsíců v mexickém vězení, když byl odsouzen za machinace s penězi Standard Oil určenými pro dobročinné účely. Jeho zkušenost s vězením měla trvalý vliv na jeho dílo, přímo je vylíčena v knize Diario de Lecumberri.

Velkými propagátory jeho díla byli Octavio Paz a Gabriel García Márquez. Přesto Mutis nepronikl zejména do anglofonního světa tak jako oni. Jako jeden z důvodů, paradoxně, bývá uváděna skutečnost, že Mutisova díla nepůsobí na amerického čtenáře "dost jihoamericky". Mutisův hrdina Maqroll je muž neurčitého původu, národnosti, věku i fyziognomie. V románech Mutis naznačuje, že patrně nepochází z Latinské Ameriky. Je to osamělý cestovatel, který hledá smysl života v době násilí a nelidskosti. Někteří literární kritici ho tudíž staví spíše do blízkosti hrdinů řeckých tragédií než do kontextu latinoamerické literatury.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Álvaro Mutis na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]