Artiklis puuduvad viited. |
"Jeux sans frontières" (JSF; prantsuse keeles 'piirideta mängud') oli Euroopa Ringhäälingute Liidu üleeuroopaline telemäng, mida näidati aastatel 1965–1982 ja uuesti 1988–1999. Mängus võistlesid üksteisega mitmed Euroopa linnad.
Kõrgajal vaatas mängu ligi 110 miljonit vaatajat üle Euroopa.
Mäng põhines prantsuse telemängul "Intervilles", kus võistlesid omavahel Prantsusmaa linnad, ja mis oli ka president Charles de Gaulle'i isiklik lemmik. Pärast Élysée lepingut käis de Gaulle välja idee võistluse loomiseks prantsuse ja saksa noorte vahel riikidevahelise sõpruse tugevdamiseks, mispeale Intervillesi saatejuht Guy Lux ja Claude Savarit levitasid ideed ka teistes Euroopa riikides. Esimesel mängul 1965. aastal osalesid Prantsusmaa, Lääne-Saksamaa, Itaalia ja Belgia (igast riigist kolm linna). Lõpptulemuseks oli viik Ciney (Belgia) ja Saint-Amand-les-Eaux' (Prantsusmaa) vahel. Esimesel kahel võistlusel olid sportlikud osad ja stuudiotes toimunud viktoriinid.
Esimesed kaks mängu koosnesid eelvooru võistlusest kahe linna vahel eri riikidest, seejärel kohtusid poolfinaalides iga riigi parima tulemusega linnad ja finaalis kaks paremat.
1967. aastast viktoriinid kaotati ja võistlused muutusid koomilisemaks, nüüd toimusid eelvooru võistlused igas osalevas riigis (välja arvatud viimased kolm 1996–1999), poolfinaale enam ei toimunud. Ühel eelvooru võistlusel osales igast riigist üks linn, finaali pääsemise tagas tavaliselt eelvooru võistluse võit. Kui mõnest riigist võitis mitu linna eelvooru võistluse või mitte ükski linn ei võitnud ühtegi, siis pääses finaali vastava riigi parima tulemusega linn. Võistlejad kandsid kentsakaid suuri vahulateksist kostüüme ja sooritasid kummalisi ülesandeid naljakates mängudes. Võistkonnad ei saanud valida, kes nende liikmetest mõnes mängus osaleb. Seda tehti loosiga, seejärel lubati osalejad harjutama. Iga mängu eest sai iga võistkond skoori, mille "rahvusvahelised" kohtunikud liitsid kokku ja iga eelvooru võistluse võitjad said hõbedased auhinnad. Tuntud kohtunike seas olid šveitslased Gennaro Olivieri ja Guido Pancaldi.
Võtted toimusid üldiselt Euroopa suvekuudel ja välitingimustes, kuid mõnikord ka siseruumides, tihti ajaloolistel turuväljakutel või kuulsates hoonetes.
Ainus riik, mis osales kõigil JSFi mängudel, oli Itaalia. Prantsusmaa ei osalenud 1969. aastal televisioonitöötajate streigi tõttu ja aastatel 1993–1996; Šveits ei osalenud 1965–1966 ja 1988–1992. Ainult üks kord on osalenud Tšehhoslovakkia (1992, viimane aasta enne riigi lagunemist), Tuneesia (1992) ja Liechtenstein (1976).