Dinosauromorpha

Dinosauromorpha
Evolúciós időszak: középső triász – jelenkor
Egy korai dinosauromorpha, a Dromomeron
Egy korai dinosauromorpha, a Dromomeron
Természetvédelmi státusz
Nem szerepel a Vörös listán
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Alosztály: Diapsida
Alosztályág: Archosauromorpha
Csoport: Ornithodira
Csoport: Dinosauromorpha
Benton, 1984
Kládok
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Dinosauromorpha témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Dinosauromorpha témájú kategóriát.

A Dinosauromorpha az archosaurusok egyik kládja, amely egyben a dinoszauruszok csoportjának testvértaxonja. Bazális képviselőik közé tartozik a Marasuchus, az Argentínában a középső triász időszak ladin korszakában élt bizonytalan identitású Lagosuchus, az Arizona, Új-Mexikó és Texas államok területén a nori korszakban élt Dromomeron, a Lengyelországban, a karni korszakban élt „silesaurusok” közé tartozó Silesaurus, az Új-Mexikóban a karni–nori korszakban élt Eucoelophysis, az Argentiában a ladin korszakban élt Pseudolagosuchus,[1] valamint feltehetően ide tartozik a Brazíliában a nori korszakban élt Sacisaurus[2] és a Texasban, a karni korszakban élt Technosaurus is.[3] A dinosauromorphák egyetlen mai túlélői a madarak.

Osztályozás

[szerkesztés]

Az elnevezés 1984-ből, Michael J. Bentontól származik. Az első kládot 1991-ben Paul Sereno hozta létre, aki véletlenül csomópont-alapú kládként – a Lagerpeton chanarensis, a Lagosuchus talampayensis, a Pseudolagosuchus major, valamint a Dinosauria (beleértve az Aves kládot) utolsó közös őseként és annak valamennyi leszármazottjaként – és ág-alapú kládként – a Dinosauriához a Pterosauriánál közelebb álló ornithodirák csoportjaként – is definiálta a fogalmat.

Sereno 2005-ben egy jóval pontosabb definícióval állt elő: a csoport tagja a Passer domesticus (Linnaeus. 1758) és valamennyi olyan faj, amely közelebb áll a Passer nemhez, mint a Pterodactylus antiquushoz (Soemmerring, 1812), az Ornithosuchus woodwardihoz (Newton, 1894) vagy a nílusi krokodilhoz (Laurenti, 1768). Ezáltal a pteroszauruszok távolabb kerülnek a dinoszauruszoktól, de az új definíció érvényben maradhat, emellett definiálja a kapcsolatot a Crurotarsival is; amely ebben ez esetben az Avemetatarsalia korábbi szinonimájává válik.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Irmis, Randall B., Nesbitt, Sterling J.; Padian, Kevin; Smith, Nathan D.; Turner, Alan H.; Woody, Daniel; and Downs, Alex (2007). „A Late Triassic dinosauromorph assemblage from New Mexico and the rise of dinosaurs”. Science 317, 358–361. o. DOI:10.1126/science.1143325. PMID 17641198. 
  2. Ferigolo, J., and Langer, M.C. (2006). „A Late Triassic dinosauriform from south Brazil and the origin of the ornithischian predentary bone”. Historical Biology 19 (1), 1–11. o. [2009. június 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. február 4.) 
  3. Nesbitt, Sterling J., Irmis, Randall B.; and Parker, William G. (2007). „A critical re-evaluation of the Late Triassic dinosaur taxa of North America”. Journal of Systematic Palaeontology 5 (2), 209–243. o. DOI:10.1017/S1477201907002040. 

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben a Dinosauromorpha című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]