A Set Fire to the RainAdele angol énekes-dalszerző dala a 21 című második stúdióalbumáról (2011), amelyet Adele és Fraser T. Smith írt, míg a produceri feladatokat utóbbi látta el. Ez egy power pop ballada gazdag hangszereléssel és erőteljes vonós összeállítással, ellentétben az album legtöbb dalának visszafogott produkciójával. A dal elismerő kritikákat kapott, sokan dicsérték az énekesnő hangját. Ez lett Adele harmadik egymást követő amerikai listavezető kislemeze a 21-ről, és a legtöbb külföldi piacon is a Top 10-be került. A Set Fire to the Raint a Billboard olvasói a 2012-es év kedvenc slágerének választották.[1] Bár hivatalos videóklip nem jelent meg a dalhoz, egy élő koncertfelvételt a Live at the Royal Albert Hall című DVD-ről feltöltöttek a YouTube videómegosztó oldalra. Ez az előadás nyerte el az 55. Grammy-díjkiosztónA legjobb szóló popénekes teljesítményért járó Grammy-díjat.[2]
A Set Fire to the Raint Adele és Fraser T. Smith írta, míg a produceri teendőket Smith végezte.[3] A Set Fire to the Rain a 21 című album harmadik amerikai kislemezeként jelent meg 2011. november 21-én.[4]
A Set Fire to the Rain d-moll hangnemben íródott, 108 ütem per perc tempóval, három akkordmenetet követve. Adele hangja az A3-D5-ös tartományban mozog.[5] A dal egy kapcsolat ellentmondásos elemeit írja le, és az elengedés képtelenségét, ami a dalszövegben következőképp jelenik meg: „Te és én együtt, nincs is ennél jobb dolog / Azonban van egy olyan oldalad, amit sosem ismertem, sosem ismertem / Az összes dolog, amit mondtál, sosem volt igaz, sosem volt igaz / S a játékaidban mindig te nyertél, mindig te nyertél.”[6][7] Az album egyik legpoposabb hatású dala,[8] amelyet John Murphy, a musicOMH munkatársa „rockballadaként” jellemzett.[9] Az album legtöbb dalának visszafogott produkciójával ellentétben a dal gazdag hangszereléssel és erőteljes vonós összeállítással rendelkezik egy középtempójú ritmus mellett,[6][10] ami egy „wall of sound” hangzást hoz létre az énekesnő gyászos éneke számára.[10][11] Dave Simpson a The Guardian egyik cikkében elárulta, hogy Adele akkor kapott ihletet a dalhoz, amikor az „öngyújtóm már nem működött [sic]” a nedves időben.[12]
A dal számos kritikus elismerését elnyerte, sokan dicsérték Adele énekhangját, de a hasonló tempó, a hangterjedelem és a skála miatt Bruno MarsGrenade című dalához hasonlították. Az URB magazin egyik írója szerint a dalnak „Starbucks-barát tartalma” van, továbbá „melodramatikusnak” nevezte.[13] Leah Greenblatt az Entertainment Weekly-től arra a következtetésre jutott, hogy a dal egy „megvetett nő balladája”, és a dal „titáni jajveszékelésének tiszta erején szárnyal”.[14] A New York Times szerint „a Set Fire to the Rain vokáleffektjei, melyeket Fraser T Smith, az összeszerelt csapat legpoposabb tagja készített, feleslegesek.”[15] John Murphy a MusicOMH-tól vegyes kritikát adott a dalról, „igazi melléfogásnak” és „túlprodukciózottnak” nevezve azt.[9] Ugyanakkor hozzátette: „elég tisztességes dal, de Adele mindig is akkor szólt a legjobban, amikor csak egy zongora és egy hang volt.”[9] A Herald Sun című újságnak írva Camreon Adams „a következő kislemezre váró diadalmas rádiós slágernek” nevezte a dalt, és arra a következtetésre jutott, hogy „amint a refrén felcsendül, máris odavagy érte”.[16] Gary McGinley a No Ripcordtól kiemelte a Set Fire to the Raint, a „legfülbemászóbb dalnak” nevezve a 21-en.[10] A Daily Herald egy másik írója szerint Adele „epikusan” hangzik a dalban.[17]
Allison Stewart a The Washington Posttól úgy találta, hogy a dal „galoppozó, oda nem illő szinti-rock szám”, és hozzátette, hogy „még Adele sem tudja megmenteni” a dalt.[18] Nick Freed a Consequence of Soundtól azt mondta, hogy a Set Fire to the Rain a „legerősebb és legnyitottabb” Adele-t mutatja be.[6] Továbbá a dalt „a 21 egyik haragosabb számának” nevezte, és így fejezte be: „A refrén dallamai őrülten fülbemászóak, és az utolsóra Adele kienged, és fájdalma átcsúszik a dühön, hogy átkozottul valódi és előre mutató érzelmeket mutasson. El tudom képzelni, hogy ezt a dalt élőben vagy egy lecsupaszított környezetben látva az ember bőgni fog, mint egy gyerek. Az ember legszívesebben az öklét verné és a mellkasát döngetné. Ez garantált.”[6] Robert Copsey a Digital Spy-tól így méltatta a dalt: „'Sötét volt, s nekem már befellegzett/ Míg szájon nem csókoltál, s megmentettél' – vallja be egy komor zongorariff felett, mielőtt belevágna egy tökös refrénbe. 'De lángra lobbantottam az esőt/ S a lángokba vetettem magunkat', dörmögi mogorva vokállal a filmszerű vonósok mellett. Lenyűgöző orgánumának megfelelően lélegzetelállító erejű robbanásával zárul, és az eredmény klasszikusnak hangzik, bár minden, csak nem camp.”[19]
A Set Fire to the Rain rendkívül népszerű volt Európában, ahol a dal a Top 10-ben szerepelt Ausztriában, Dániában, Finnországban, Franciaországban, Németországban, Írországban, Olaszországban, Norvégiában és Svájcban, és a slágerlisták élére került Dél-Afrikában, Új-Zélandon, Belgiumban, Lengyelországban, Szlovákiában és Hollandiában.[20] A dal a brit kislemezlistán a 79. helyen debütált,[21] a következő héten pedig a 44. helyre került, és 6 286 példányban kelt el.[22][23] Később a 2011. július 16-án véget érő héten a 11. helyen tetőzött a listán, és két hétig ugyanezen a pozícióban maradt, további 24 978 példányt adtak el belőle.[21][24]
Mielőtt kislemezként megjelent volna, a dal 6 hétig szerepelt a Billboard Hot 100-as listáján, és háromszor is újra belépett, szeptember 13-án a 72. helyen tetőzött. A 2012. február 4-i kiadásban a Set Fire to the Rain a Billboard Hot 100-as lista első helyéig emelkedett, és Adele harmadik egymást követő első helyezett kislemeze lett a 21 című albumról. A Billboard 200-as listán a 21 című album szintén az első helyen állt, így a dallal az első olyan előadó lett Adele, aki egyidejűleg három Hot 100-as listavezető kislemezzel is vezette a Billboard 200-as listát.[25] A dalnak 21 nem egymást követő hétre volt szüksége ahhoz, hogy az Egyesült Államokban a toplisták élére kerüljön.[26][27] 2020 áprilisáig 5 200 000 digitális példányban kelt el az Egyesült Államokban.[28] Ezzel a 21 egyike lett annak a hat albumnak, amely az évtized során legalább három listavezető kislemezzel büszkélkedhetett; Katy PerryTeenage Dream (5), RihannaLoud (3), Taylor Swift1989 (3), Justin BieberPurpose (3) és DrakeScorpion (3) című albumával osztozott ezen a megtiszteltetésen.
A Set Fire to the Rainhez (valamint a 21 című album többi kislemezéhez, a Rumour Has It-hez és a Turning Tables-hez) nem forgattak rendes videóklipet, mivel Adele röviddel ezelőtt hangműtéten esett át.[29] Ehelyett egy élő fellépésről készült videót töltött fel a YouTube-ra, melyet 2024 februárjáig több mint 800 millióan tekintettek meg.
* Eladási példányszámok kizárólag a minősítés alapján. ^ Kiszállítási példányszámok kizárólag a minősítés alapján. ‡ Eladási+streaming példányszámok kizárólag a minősítés alapján. † Csak streaming számok kizárólag a minősítés alapján.
↑Simpson, Dave. „Adele – review”, The Guardian, 2011. április 15.. [2014. május 26-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2011. szeptember 17.)
↑„Adele: 21”, URB, 2011. február 25.. [2013. november 2-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2011. szeptember 17.)
↑Greenblatt, Leah: Review: Adele, 21. Entertainment Weekly. Time division of Time Warner, 2011. február 9. [2012. május 13-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2011. szeptember 17.)
↑Copsey, Robert. „Adele: 'Set Fire to the Rain'”, Digital Spy. Hachette Filipacchi Médias, 2011. július 3.. [2013. július 3-i dátummal az eredetiből archiválva] (Hozzáférés: 2011. szeptember 23.)
↑Steffen Hung: Jahreshitparade 2011. austriancharts.at, 2011. december 23. [2012. február 9-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 23.)
↑Steffen Hung: Dutch charts portal. dutchcharts.nl, 2007. november 24. [2016. október 14-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 23.)
↑Kanellopoulos, Dimitris: ΤOP 100 RADIO AIRPLAY ΓΙΑ ΤΟ 2012 (görög nyelven). E-tetradio.gr, 2013. január 4. [2013. február 9-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2013. január 6.)
Ez a szócikk részben vagy egészben a Set Fire to the Rain című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.