Yinlong

Yinlong
Evolúciós időszak: Késő jura
A Yinlong rekonstrukciója
A Yinlong rekonstrukciója
Természetvédelmi státusz
Fosszilis
Rendszertani besorolás
Ország: Állatok (Animalia)
Törzs: Gerinchúrosok (Chordata)
Altörzs: Gerincesek (Vertebrata)
Altörzság: Állkapcsosok (Gnathostomata)
Főosztály: Négylábúak (Tetrapoda)
Csoport: Magzatburkosok (Amniota)
Osztály: Hüllők (Reptilia)
Öregrend: Dinoszauruszok (Dinosauria)
Rend: Madármedencéjűek (Ornithischia)
Alrend: Cerapoda
Csoport: Marginocephalia
Alrendág: Ceratopsia
Nem: Yinlong
Xu et al., 2006
Fajok
  • Y. downsi Xu et al., 2006 (típus)
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

A Wikifajok tartalmaz Yinlong témájú rendszertani információt.

Commons
Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Yinlong témájú kategóriát.

A Yinlong downsi a hüllők (Reptilia) osztályának dinoszauruszok csoportjába, ezen belül a madármedencéjűek (Ornithischia) rendjébe és a Cerapoda alrendjébe tartozó faj.

A Yinlong egy korai ceratopsia volt, amely a késő jura korszakban élt, Ázsia középső részén. A kis testű állat inkább kétlábon járt és növényevő volt, hossza 1,2 méter lehetett. A Yinlong a legrégibb és legősibb ceratopsia, amelyet a tudomány ismer.

Felfedezése

[szerkesztés]

Egy paleontológus csapat, amelyben egyaránt amerikaiak és kínaiak is voltak, 2006-ban írta le ezt az állatot. A tudósok között, ott volt: Xu Xing, Catherine Forster, Jim Clark és Mo Jinyou. A maradványt a kínai Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen fedezték fel. Az állat teljes neve: Yinlong downsi. A dinoszauruszt, az elhunyt Will Downsról nevezték el, aki egy évvel a Yinlong felfedezése előtt halt meg. Will Downs sokszor járt Kínában, hogy csontok után kutasson.

Az állatot, egy nagyon jól megmaradt, teljes csontváznak, (melyben a koponya is megvan) köszönhetően ismerünk. A kövületet a közép-késő jura rétegben találták, a Shishugou Formationban, amely a kínai Xianjiang tartományban található. A felfedezés 2004-ben történt. A dinoszaurusz 161-156 millió évvel élt ezelőtt. Az összes többi ceratopsia a kréta korból való.

Rendszerezése

[szerkesztés]

Egy kis csőrcsont, amely a felső állkapocs végén van, utal arra, hogy a dinoszaurusz egy ceratopsia, bár a koponyája tetején van egy dudor, amely a pachycephalosauriákra jellemző. Ennek a dudornak a jelenléte, bizonyítja a pachycephalosauriák és ceratopsiák együtt helyezését, a Marginocephalia csoportba, bár a ceratopsiák a Yinlongon kívül elvesztették ezt a dudort. A Yinlong a Heterodontosauridae családdal is mutat hasonlóságot, ezzel rokonságba hozva a Heterodontosauridae családot a Marginocephalia csoporttal. A nagy csoport amelyben a két rokon ág van, a Heterodontosauriformes nevet kapta.

Életmódja

[szerkesztés]

A Yinlong gyomrában hét követ találtak, ezek segítették az állatot az emésztésben. Ilyen köveket a Psittacosaurus maradványokban, más dinoszaurusz csoportokban és a madarakban is találtak.

Források

[szerkesztés]
  • Cooper, M.R. 1985. "A revision of the ornithischian dinosaur Kangnasaurus coetzeei Haughton, with a classification of the Ornithischia." Annals of the South African Museum 95: 281-317.
  • Xu X., Forster, C.A., Clark, J.M., & Mo J. 2006. "A basal ceratopsian with transitional features from the Late Jurassic of northwestern China." Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences. doi:10.1098/rspb.2006.3566 [published online]
  • You H., Xu X. & Wang X. 2003. "A new genus of Psittacosauridae (Dinosauria: Ornithopoda) and the origin and early evolution of marginocephalian dinosaurs." Acta Geologica Sinica (English edition) 77: 15–20.
  • Zhao X., Cheng Z., & Xu X. 1999. "The earliest ceratopsian from the Tuchengzi Formation of Liaoning, China." Journal of Vertebrate Paleontology 19(4): 681-691.

További információk

[szerkesztés]
  • GW News Center, featuring a link to the original paper, pictures, and a press release on the discovery of Yinlong (site operated by George Washington University)