მინისტრი | მუხტარ ბაბაევი |
აზერბაიჯანის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო (აზერ. Аzərbaycan Respublikasinin Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi) — პასუხისმგებელია ქვეყანაში საქმიანობის რეგულირებაზე, რომელიც ეხება ეკოლოგიას, გარემოს დაცვას და აზერბაიჯანის ბუნებრივი რესურსების გამოყენებას. სამინისტროს ხელმძღვანელობს მუხტარ ბაბაევი.
აზერბაიჯანის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო დაარსდა 2001 წლის 23 მაისს, პრეზიდენტ ჰეიდარ ალიევის ბრძანებულებით. სამინისტროს ამჟამინდელი საქმიანობა ხორციელდებოდა რამდენიმე სახელმწიფო უწყების მიერ, მაგალითად, ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების გამოყენების სახელმწიფო სამეთვალყურეო კომიტეტის, გეოლოგიისა და მინერალების რესურსების სახელმწიფო კომიტეტის, სახელმწიფო თევზის ინდუსტრიის და ჰიდრომეტეოროლოგიის სახელმწიფო კომიტეტის მიერ და მათი დებულებები დეცენტრალიზებულ იქნა. განკარგულებამ გააუქმა ყველა ეს ინსტიტუტი და მათი საქმიანობის ცენტრალიზებული სახელმწიფო რეგულირება მოახდინა. ისინი ახალმა სამინისტრო ჩაანაცვლა.
ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროს დაარსების დღიდან ერთ – ერთი პრიორიტეტი იყო განათლება და საზოგადოების ინფორმირებულობა გარემოს დაცვის სფეროში, როგორც მისი მრავალმხრივი საქმიანობის ნაწილი. აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში გარემოსდაცვითი განათლების უზრუნველსაყოფად შეიქმნა ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროში გარემოსდაცვითი ადვოკატირების განყოფილება.
სამინისტროს ხელმძღვანელობს მინისტრი, რომელსაც ჰყავს სამი მოადგილე. სამინისტროს ძირითადი ფუნქციებია ბუნებრივი რესურსების შესახებ ინფორმაციის ბაზის გაძლიერება, ნოუ-ჰაუ, რესურსების გამოყენება და დაცვა, გარემოს დაცვა, რესურსების ბიოლოგიური მრავალფეროვნების დაცვა, შიდა წყლებში და კასპიის ზღვის აზერბაიჯანული ნაწილის ბიოლოგიური რესურსების გამოყენების რეგულირება, მათი დაცვა; ქვეყნის გეოლოგიის მონაცემთა ბაზის შექმნა, წიაღის დაცვა, ნორმატიული აქტების მომზადება ტყეების გამოყენების, გაფართოების, შექმნასა და დაცვაზე და ა.შ. სამინისტრო ასევე ავრცელებს ინფორმაციას აზერბაიჯანის ოკუპირებულ ტერიტორიებზე არსებული გარემოსდაცვითი ვითარების შესახებ, მაგალითად, აზერბაიჯანის ფიზულის რეგიონში ტყის განადგურების შესახებ.
2017 წელს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკოლოგიისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტრო მუშაობდა გარემოს დაცვის სფეროში, ასევე საერთაშორისო თანამშრომლობის სფეროში. გარემოსდაცვითი პრობლემები უნივერსალური ამოცანაა, გარემოს დაცვის სფეროში სხვა ქვეყნებთან და ორგანიზაციებთან ხელშეკრულებების გაფორმებას და საერთაშორისო კონვენციებთან შეერთებას დიდი მნიშვნელობა აქვს ამ სფეროში. 2017 წლის 20 ივნისს, ბაქოში, აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ბრძანებულების თანახმად, „აზერბაიჯანის რესპუბლიკასა და ლატვიის რესპუბლიკას შორის ეკონომიკური, სამეცნიერო, ტექნიკური და კულტურული თანამშრომლობის მთავრობათაშორისი კომისიის ახალი შემადგენლობის დამტკიცების შესახებ“, სამეცნიერო და ტექნიკური სამთავრობათაშორისი კომისიის მე-7 სხდომა გაიმართა. განხილულ იქნა კულტურული თანამშრომლობის საკითხები ტრანსპორტის, კომუნიკაციების, ენერგეტიკის, სოფლის მეურნეობის, ტურიზმისა და ეკონომიკის, სავაჭრო და ინვესტიციების სფეროში და სხვა სფეროებში.
2017 წლის 14-16 ნოემბერს, ბაქოს საგამოფენო ცენტრში გაიმართა მე-8 საერთაშორისო გამოფება Caspian Ecology 2017, ბაქოს საგამოფენო ცენტრში. ღონისძიებას ესწრებოდნენ სამთავრობო უწყებები, აზერბაიჯანის, გერმანიის, ბრიტანეთის, ისრაელისა და სხვა ქვეყნების მონაწილეობით. გამოფენის ფარგლებში გაიმართა კონფერენცია „ფუნქციონალური ეკოლოგია და გარემო“. გარემოს დაცვის სფეროში მიღწეული პროგრესი ასევე ასახულია არაერთი საერთაშორისო ორგანიზაციის მიერ მომზადებულ მოხსენებებში. რეგულარულად წარედგინება ყველა გარემოსდაცვითი კონვენცია, რომლებშიც გაერთიანებულია აზერბაიჯანის რესპუბლიკა, და მიიღება შესაბამისი ზომები ამ კონვენციიდან გამომდინარე ვალდებულებების შესასრულებლად.
2017 წლის 24 აპრილს გაეროს ბიოლოგიური მრავალფეროვნების კონვენციასთან თანამშრომლობის ფარგლებში ჩატარდა რეგიონალური სემინარი გარემოსდაცვითი და ბიოლოგიური მნიშვნელობის მქონე საზღვაო ტერიტორიებზე, მათ შორისაა შავი ზღვის დაბინძურების კონტროლის კომისიის სამდივნო და კასპიის ზღვის საზღვაო გარემოს დაცვის ჩარჩო კონვენციის სამდივნო. სემინარს ესწრებოდნენ ბულგარეთის, საქართველოს, ირანის, ყაზახეთის რესპუბლიკის, რუმინეთის, თურქეთის, თურქმენეთისა და უკრაინის წარმომადგენლები, და რუსეთის ფედერაციის, ასევე საერთაშორისო ორგანიზაციები, შესაბამისი სამთავრობო უწყებები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
2017 წლის 1-23 ნოემბერს გაიმართა კომისიის პირველი საკოორდინაციო მთავრობათაშორისი სხდომა კასპიის ზღვის ბიოლოგიური რესურსების კონსერვაციის, რაციონალური გამოყენებისა და მართვის შესახებ, კასპიის ხუთ ქვეყანას - აზერბაიჯანის რესპუბლიკას, ირანის ისლამურ რესპუბლიკას, ყაზახეთის რესპუბლიკას, რუსეთის ფედერაციასა და თურქმენეთს შორის. ამ მოვლენის შედეგად, ოქმების ორიგინალი, რომელსაც ხელს აწერენ კომისიის წარმომადგენლები კასპიის საავტომობილო სახელმწიფოებზე რუსულ და სპარსულ ენებზე, წარდგენილ იქნა აზერბაიჯანის რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა სამინისტროში შეთანხმების მე-10 მუხლის შესაბამისი პუნქტის შესაბამისად.
2017 წელს მომზადდა ორმხრივი გარემოსდაცვითი დოკუმენტები უამრავ ქვეყანასთან, მათ შორის ესტონეთთან, კატართან, საფრანგეთთან, ისრაელთან, შვედეთთან, ჩრდილოეთ მაკედონიასთან, მოლდოვასთან, ეგვიპტესთან, არაბეთის რესპუბლიკასთან, ლიეტუვასთან, სლოვაკეთსა და თურქმენეთთან. ამავე წელს ხელი მოეწერა ურთიერთგაგების მემორანდუმს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის მთავრობასა და კატარის მთავრობას შორის ველური ბუნების დაცვისა და მისი გადაშენების საფრთხის წინაშე მყოფი ბუნებრივი გარემოს დაცვის სფეროში თანამშრომლობის შესახებ[1].