Po szkoleniu dziennikarskim wydawał magazyn dla mężczyzn „Mayfair”. W wieku dwudziestu czterech lat został wybrany na redaktora naczelnego magazynów „Penthouse” i „Penthouse Forum”. Debiut Grahama Mastertona jako autora horrorów, z czego jest najbardziej znany, wiąże się wraz z wydaniem Manitou (The Manitou) w 1976 roku – opowieści o indiańskim szamanie narodzonym ponownie w obecnych czasach, aby zemścić się na białym człowieku. Powieść bardzo szybko stała się światowym bestsellerem. Książkę zekranizowano w 1978, film do dziś cieszy się uznaniem wśród widzów. Od tego czasu Masterton opublikował mnóstwo horrorów, w tym Kostnicę (Charnel House), który dostał nagrodę Special Edgar od Mystery Writers of America, Zwierciadło piekieł (Mirror), nagrodzone Srebrnym Medalem przez West Cost Review of Books, oraz Wizerunek zła (Family Portrait), który to był jedynym niefrancuskim zdobywcą prestiżowej nagrody Prix Julia Verlanger. Trzy spośród opowieści Grahama Mastertona zostały przeniesione na ekran w serialu z gatunku horroru Tony’ego Scotta: Mroczne żądze (The Hunger), a opowiadanie o które oparto odcinek Sekretna księga Shih Tan, w którym w roli głównej wystąpił Jason Scott Lee znalazło się na liście nominowanych do nagrody Brama Stokera przyznawanej przez organizację Horror Writers Association[1]. Inna krótka opowieść, Podłóżkowo (Underbed), o chłopcu odnajdującym tajemniczy świat pod swoimi kocami, została uznana najlepszą krótką opowieścią przez Horror Critics Guild[2]. Dziecko ciemności (The Chosen Child), którego akcja ma miejsce w kanałach ściekowych Warszawy, została uznana najlepszą powieścią roku z gatunku horror przez Science Fiction Chronicle i wysoko oceniona przez „Publisher’s Weekly”. W 2019 roku Masterton otrzymał nagrodę Brama Stokera za całokształt twórczości[3], a w 2021 został uhonorowany przez miasto Wrocław krasnalem z brązu trzymającym w dłoni powieść Manitou przed Art Hotelem na ulicy Kiełbaśniczej - jednym z ponad sześciuset wrocławskich krasnali[4]. Oprócz wyżej wymienionych Masterton otrzymał jeszcze wiele mniej prestiżowych nagród za swoje opowiadania i powieści, a niektóre z jego dzieł przez dłuższy czas utrzymywały się na listach bestsellerów. Akcja kilku jego książek toczyła się w Polsce, co miało związek z pochodzeniem jego żony ale także z polskim przodkiem, dziadkiem jego matki[5].
Graham Masterton jest również autorem poradników z dziedziny erotyki.
Głęboka wpadka (Out of Her Depth) (także jako Eau Noire)
Śmierć na drodze (Road Kill)
Lolicia (Lolicia)
Przyjaciel w potrzebie (Friend in Need)
Bohaterka (Heroine)
Ratunek (Saving Grace)
Żwawy Jack (Jack Be Quick)
Anaïs (Anaïs)
Indyk na zimno (Cold Turkey)
Piknik nad Lac du Sang (Picnic at Lac du Sang)
Chłopiec z Ballyhooly (The Ballyhooly Boy)
Stowarzyszenie Wzajemnego Współczucia (The Sympathy Society)
Syn bestii (Son of Beast) (opowiadanie dodane w polskim wydaniu)
Prasa (The Press) (opowiadanie dodane w polskim wydaniu)
2005 – Festiwal strachu (Festival of Fear) Zbiór przygotowany specjalnie na rynek polski
Sarkofag (Sarcophagus)
Burgery z Calais (The Burgers of Calais)
Bazgroła (The Scrawler)
Epifania (Epiphany)
Posocznica (Sepsis)
Sąsiedzi z piekła (Neighbors From Hell)
Anty-Mikołaj (Anti-Claus)
Wizerunek zła (Reflection of Evil)
Camelot (Camelot)
Towarzystwo współczucia (The Sympathy Society)
2011 – Grease Monkey and Other Tales of Erotic Horror Zbiór zawierający opowiadania łączące w sobie grozę z erotyką, przygotowany specjalnie dla wydawnictwa MHB Press, edycja limitowana.
Portret Jennie (A Portrait of Jennie) (najkrótsze opowiadanie Mastertona zawarte m.in. w jego artykule Okrutne ostre opowiadania w magazynie Nowa Fantastyka – numer 02/2006)
Noc Wendigo (Edgewise) (opowiadanie napisane w ramach konkursu razem z Tony Campbellem w 5 numerze magazynu The Horror Express, dostępne też w polskiej antologii Oblicza grozy)
Ex-voto (w antologii Slices of Flesh)
Grease Monkey (w drugim numerze magazynu Gauntlet)
I, The Martian (napisane pod pseudonimem Roland Winchester i opublikowane w Mayfair)
W obronie Rogera Herringsa (In Defense of Roger Herrings) (w antologii 17 szram)
Sponiewierana (The Battered Wife) (w antologii horroru 11 cięć oraz na oficjalnej stronie autora w wersji angielskiej)
The Night Hider
Co robi ciemność (What The Dark Does) (w 8 numerze magazynu OkoLica Strachu)
1988 – Smak raju (A Taste of Heaven) – napisane w duecie przez Grahama i Wiesckę Mastertonów.
1989 – Scare Care – antologia opowiadań grozy pod redakcją Grahama Mastertona.
1998 – Świat Mastertona (Manitou Man: The Worlds of Graham Masterton) – opracowanie twórczości Mastertona, autorstwa Raya Clarka i Matta Williamsa, wraz z wywiadem z autorem oraz opowiadaniami:
Wnikający duch (Spirit Jump) (część cykluManitou dziejąca się między częścią 3 i 4)
Żwawy Jack (Jack Be Quick)
Obecność aniołów (Evidence of Angels)
Nieprawdopodobna historia (Fairy Story)
Bohaterka (Heroine)
Sekretna księga Shih Tan (The Secret Shih-Tan)
Anaïs (Anaïs)
Śmierć na drodze (Road Kill)
Ratunek (Saving Grace)
Lolicia (Lolicia)
2003 – Piekielne wizje (Visions of Hell) – antologia komiksów polskich autorów na podstawie opowiadań Grahama Mastertona.