Hyloxalus exasperatus

Hyloxalus exasperatus[1]
(Duellman & Lynch, 1988)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

płazy

Podgromada

Lissamphibia

Rząd

płazy bezogonowe

Podrząd

Neobatrachia

Rodzina

drzewołazowate

Rodzaj

Hyloxalus

Gatunek

Hyloxalus exasperatus

Synonimy
  • Colostethus exasperatus Duellman & Lynch, 1988[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Hyloxalus exasperatusgatunek płaza bezogonowego z rodziny drzewołazowatych (Dendrobatidae).

Występowanie

[edytuj | edytuj kod]

Podobnie, jak Hyloxalus awa, Hyloxalus exasperatus jest gatunkiem endemicznym występującym tylko na terenie Ekwadoru. Żyje na wschodnich stokach Andów w prowincji Morona Santiago (południowo-wschodni Ekwador). Raportowana przez Colomę w 1995 roku subpopulacja z prowincji Pastaza okazała się reprezentować inny gatunek[3].

Zamieszkuje tropikalne wilgotne lasy górskie i lasy mgliste. Osobniki należące do tego gatunku stwierdzano na wysokości od 1008 do 1624 metrów nad poziomem morza[3].

Rozród

[edytuj | edytuj kod]

Samica prawdopodobnie składa jaja na lądzie, zaś wyklute kijanki samiec przenosi do strumienia, gdzie następuje dalszy ich rozwój i przeobrażenie[3].

Status zagrożenia

[edytuj | edytuj kod]

W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN Hyloxalus exasperatus od 2023 roku klasyfikowany jest jako gatunek krytycznie zagrożony (CR, ang. Critically Endangered); wcześniej, od 2004 roku uznawano go za gatunek niedostatecznie rozpoznany (DD, ang. Data Deficient). Płaz ten być może już wymarł, bowiem po raz ostatni obserwowano go w 1984 roku. Nawet jeśli przetrwał, to jego liczebność nie przekracza 250 dorosłych osobników. Do zagrożeń dla gatunku należy niszczenie i degradacja siedlisk w wyniku rozwoju rolnictwa, pozyskiwania drewna i szeroko zakrojonych projektów wydobycia miedzi i złota[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Hyloxalus exasperatus, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Darrel R. Frost, Hyloxalus exasperatus (Duellman and Lynch, 1988), [w:] Amphibian Species of the World: an Online Reference. Version 6.2 [online], American Museum of Natural History, New York, USA [dostęp 2024-06-07] (ang.).
  3. a b c d e IUCN SSC Amphibian Specialist Group, Hyloxalus exasperatus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2023 [dostęp 2024-06-07] (ang.).