Leon Orbeli

Leon Orbeli
Ilustracja
Państwo działania

Imperium Rosyjskie, ZSRR

Data i miejsce urodzenia

7 lipca 1882
Cachkadzor

Data i miejsce śmierci

9 grudnia 1958
Leningrad

profesor
Specjalność: fizjologia
Alma Mater

Wojskowa Akademia Medyczna

Instytut

Instytut Fizjologii w Leningradzie

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Stalinowska
Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonej Gwiazdy

Leon (Lewon) Abgarowicz Orbeli (arm. Լևոն Աբգարի Օրբելին, ros. Леон Абгарович Орбели, ur. 25 czerwca?/7 lipca 1882 w Cachkadzorze, zm. 9 grudnia 1958 w Leningradzie) – armeński fizjolog działający w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej. Był członkiem Akademii Nauk ZSRR i Armeńskiej SRR. Jego brat Iosif Orbeli (1887–1961) był historykiem orientalistą, drugi brat Ruben Orbeli (1880–1943) – archeologiem. Od 1950 roku kierował Instytutem Fizjologii w Leningradzie.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 7 lipca 1882 jako syn Abgara Josifowicza Orbeliego, absolwenta Uniwersytetu w Sankt Petersburgu. Dzieciństwo spędził w Gruzji, ukończył Trzecie Klasyczne Gimnazjum w Tyflisie. Od 17 roku życia w Sankt Petersburgu. Studiował na Wojskowej Akademii Medycznej od 1899 do 1904, gdzie jego nauczycielami byli M. D. Lawdowski i Nikołaj Chołodkowski, a także Iwan Pawłow. Po ukończeniu studiów wyjechał za granicę, i uczył się w laboratorium Ewalda Heringa w Lipsku, Johna Newporta Langleya w Cambridge i w Stacji Zoologicznej w Neapolu. W 1913 roku został Privatdozentem, profesorem na Akademii Medycznej w 1925. Od 1920 do 1931 profesor fizjologii na I Leningradzkim Uniwersytecie Medycznym. Członek Akademii Nauk ZSRR i Akademii Nauk Armeńskiej Republiki Socjalistycznej. 1 lutego 1943 otrzymał stopień generała porucznika służby medycznej, a 25 maja 1945 generała pułkownika służby medycznej.

Dorobek naukowy

[edytuj | edytuj kod]

Orbeli założył własną szkołę fizjologii. Prowadził prace nad fizjologią ewolucyjną, funkcjami adaptacyjno-troficznymi współczulnego układu nerwowego, teorią koordynacji i regulacji endokrynnej organizmu.

Odznaczenia i nagrody

[edytuj | edytuj kod]

I inne.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]