Trzcinna

Trzcinna
wieś
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 zachodniopomorskie

Powiat

myśliborski

Gmina

Nowogródek Pomorski

Liczba ludności (2002)

362

Strefa numeracyjna

95

Kod pocztowy

74-304[2]

Tablice rejestracyjne

ZMY

SIMC

0185241

Położenie na mapie gminy Nowogródek Pomorski
Mapa konturowa gminy Nowogródek Pomorski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Trzcinna”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Trzcinna”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Trzcinna”
Położenie na mapie powiatu myśliborskiego
Mapa konturowa powiatu myśliborskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Trzcinna”
Ziemia52°53′04″N 15°00′36″E/52,884444 15,010000[1]
Kościół św. Józefa Oblubieńca NMP w Trzcinnej

Trzcinna (niem. Schöneberg) – wieś w Polsce położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie myśliborskim, w gminie Nowogródek Pomorski.

W 2002 r. wieś miała 362 mieszkańców[3].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego.

Działa tu piłkarski Klub Sportowy „Orzeł” Trzcinna założony w 2009 roku i występujący w gorzowskiej A-klasie.

Lokalizacja i walory turystyczne

[edytuj | edytuj kod]

Trzcinna to duża wieś leżąca na południe od łęgu Bagnięć, w pobliżu źródeł Marwicy, 2 km na wschód od wzgórza Nałęcz (104 m n.p.m.), dokładnie na południku 15° E (w miejscu, w którym przecina on szosę znajdował się głaz narzutowy).

Miejscowość nie została zniszczona przez wojnę i jest dobrze zagospodarowana.

Do 1945 r. jednostkowa gmina wiejska z przysiółkami Chocień, Rataje, Smolary, Smólsko, Sołacz, Somin i Trzcielin. Wszystkie te przysiółki, z wyjątkiem Sołacza, tworzyły w 1976 r. obecne sołectwo. Obecnie nie ma już Trzcielina.

Jest to typowa ulicówka – osada, w której budynki znajdują się po obu stronach szosy biegnącej środkiem wsi. Spotkać można tu liczne zabudowania szachulcowe.

Wieś leży opodal trasy E65 (DK3), która jest szlakiem transportowym łączącym kraje skandynawskie z południem Europy – daje możliwość zatrudnienia w usługach związanych z transportem. Trwają prace przygotowawcze do budowy pobliskiej trasy szybkiego ruchu, drogi S3, co stanowić będzie dobre warunki dla rozwoju przemysłu i usług związanych z obsługą trasy komunikacyjnej.

We wsi znajduje się kościół parafialny, piekarnia, sklepy spożywcze oraz cmentarz komunalny.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Najstarszym znaleziskiem archeologicznym na obszarze Trzcinnej była krzemienna siekierka z epoki kamiennej (5000-2000 lat p.n.e.).

Miejscowość po raz pierwszy wspomniana została w dokumencie z 1298 roku, wśród wsi nadanych przez margrabiego Albrechta III dla nowo ufundowanej kapituły w Myśliborzu, jako Schoninberghe (do 1945 r. Schöneberg).

Występowanie obok siebie, na tym terenie niemieckich nazw identycznych, jak stanowiące dziś dzielnice Berlina dawne posiadłości templariuszy, dały powód do snucia rozważań o obecności templariuszy w gminie Nowogródek Pomorski. Przyjmuje się więc, że ślady odległej przeszłości przetrwały w nazwach miejscowości a wsie Trzcinna i Świątki to relikty dworu templariuszy myśliborskich z XIII wieku.

W wiosce znajduje się neogotycka świątynia z wysoką wieżą i sygnaturką, która została wzniesiona na cmentarzu w 1898 r. Księgi kościelne parafii protestanckiej sięgały roku 1653.

Przyroda

[edytuj | edytuj kod]

Park w Trzcinnej to niewielki park podworski, położony w środkowej części wsi. W skład drzewostanu wchodzą m.in.: klon zwyczajny, jawor, buk, grab zwyczajny i robinia akacjowa. Ponadto występują tutaj: głóg, śnieguliczka biała, bez czarny i bez lilak. W parku rośnie również, płożący się po ziemi i pnący się po pniu robinii kwitnący okaz bluszczu pospolitego.

Rozległe lasy znajdujące się w okolicy w większości mieszane są bogate w zwierzynę, grzyby i jagody.

Na terenie obrębu Trzcinna działają trzy koła łowieckie: Artemida, Jeleń i Darz Bór, które organizują również przyjazdy myśliwych "dewizowych" i wspólne łowy na dziką zwierzynę (dziki, sarny, jelenie, lisy, zające, itd.) oraz ptactwo.

Oprócz licznych jezior znajdujących się na terenie gminy Nowogródek Pomorski, szczególnie w okolicach Trzcinnej znajduje się wiele stawów hodowlanych, oczek wodnych, które kuszą wielkością trofeów oraz malowniczością pojezierza myśliborskiego. Występuje tutaj wiele gatunków ryb, m.in.: szczupaki, okonie, karasie, karpie, liny, płocie, itd.

Na północ od Trzcinnej (w stronę Nowogródka) znajduje się teren bagnisty o nazwie "Bagnięć".

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 140856
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1310 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  3. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Nowogródek Pomorski. Regionalne Biuro Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego, 2006, s. 11. (Załącznik do Uchwały Nr XXX/185/06 Rady Gminy w Nowogródku Pomorskim z 12 kwietnia 2006 r.)

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Gorzowski Informator Turystyczny, Agencja Wydawnicza "Kamak", Gorzów Wielkopolski 1996. ISSN 1233-5045.