Савез хокеја на леду Уједињеног Краљевства

Уједињено Краљевство СХЛ У. Краљевства Уједињено Краљевство
Грб савеза
Спортхокеј на леду
Изворно имеIce Hockey UK
Основанмај 1908.
СедиштеRegus House, Malthouse Avenue, CF23 8RU Cardiff
Члан ИИХФ од19. новембар 1908.
ПредседникМохамед Ашраф
Репрезентација М22. место (2013)
Репрезентација Ж18. место (2013)
www.icehockeyuk.co.uk

Савез хокеја на леду Уједињеног Краљевства, ИХУК (енгл. Ice Hockey UK - IHUK) кровна је спортска организација задужена за промоцију и организацију аматерског и професионалног хокеја на леду на подручју Уједињеног Краљевства.

Британски савез је основан у мају 1908. и једна је од четири изворне чланице и оснивача Међународне хокејашке асоцијације, у чијем пуноправном чланству се налази од 19. новембра 1908. године. У оквиру Савеза делују и засебни подсавези задужени за хокејашки спорт на подручју Енглеске и Шкотске.

Седиште Савеза налази се у главном граду Велса Кардифу.

Историја

[уреди | уреди извор]

Велика Британија је била прва европска држава у којој је дошло до интензивнијег развоја хокеја на леду, а прву хокејашку утакмицу на тлу Европе (континенталног дела) одиграли су 1885. у швајцарском Санкт Морицу универзитетске екипе Оксфорда и Кембриџа.

Хокеј прво почиње да се развија на подручју Енглеске и Шкотске где је 1895. постојало 5 екипа, а 1897. у Лондону је основана екипа Лондон принс клаб у којој су играли студенти из Канаде. Управо тај тим је такмичећи се под заставом Јунион Џека 1910. Уједињеном Краљевству донео титулу првог европског првака.

У Лондону је 1903. постављена прва ледена површина са вештачким ледом на тлу Европе, и на том игралишту је исте године одржан први национални шампионат у хокеју на леду (такође први у Европи). Паралелно се развијао и хокеј на тлу Шкотске, а прва хокејашка утакмица у том делу земље одиграна је 1908. године, док је 1909. основана Хокејашка асоцијација Шкотске. Јединствено национално првенство игра се од 1914. године.

Током маја 1908. основана је и национална хокејашка асоцијација чији чланови су у новембру исте године учествовали у оснивачкој скупштини Међународне хокејашке асоцијације.

Енглеска национална лига основана је 1934. и чиниле су је професионалне и полупрофесионалне екипе. Преименована је у Британску националну лигу 1954. године након што су у њен састав укључена два најјача тима из дотадашње шкотске лиге.

У оквирима Савеза данас егзистирају и два огранка задужена за промоцију и развој хокеја на тлу Шкотске и Енглеске. За развој хокеја на тлу Северне Ирске задужен је Савез хокеја на леду Ирске.[1]

Такмичења

[уреди | уреди извор]

Основни задатак ИХУК-а је промоција и развој хокејашког спорта на целој територији Уједињеног Краљевства. Савез организује бројна такмичења у земљи на аматерском и професионалном нивоу, и координира рад свих националних селекција.

Британска елитна хокејашка лига представља највиши ранг клупског хокеја на тлу Велике Британије. Током историје систем и структура такмичења су се често мењали. Лига данас има професионални карактер и у њој се такмичи 10 клубова. Нижи ранг такмичења представљају Енглеска премијер лига и Шкотска национална лига. Најмасовнија је Енглеска национална лига у којој се такмиче 32 клуба. Постоји и женска премијер лига.

Мушка сениорска репрезентација је дебитовала на међународној сцени на Европском првенству 1910. где је освојила златну медаљу. Највећи успех је била златна олимпијска медаља на Играма 1936. у немачком Гармишу. Златно доба британског репрезентативног хокеја биле су 1920-е и 1930-е године када је национални тим важио за једну од најбољих екипа на свету. Током 1950-их долази до великог прилива страних играча у национална такмичења (углавном из Канаде) што се негативно одразило на промоцију домаћих играча, и дошло је до великог пада.

Женска сениорска репрезентација део је међународне сцене од 1990. године.

Савез у бројкама

[уреди | уреди извор]

Према подацима ИИХФ за 2013. на подручју под ингеренцијама ИХУК-а регистровано је укупно 6.798 играча. Од тог броја њих 2.983 су се такмичили у сениорској (2.289 мушкараца и 694 жене), а 3.815 у јуниорској конкуренцији. Судисјку лиценцу поседовало је укупно 319 арбитара.

Хокејашка инфраструктура је одлично развијена и њену основу чине 84 затворена терена стандардних димензија.

Референце

[уреди | уреди извор]
  1. ^ Хоккей. Большая энциклопедия. Великобритания в словарях: Хоккей. Архивирано на сајту Wayback Machine (21. октобар 2013) Терра-Спорт, Олимпия Пресс, 2006. Приступљено 1. јануара 2014.

Спољашње везе

[уреди | уреди извор]