Ксав'є Меллері

Ксав'є Меллері
Xavier Mellery
Народження9 серпня 1845(1845-08-09)
Лакен, Брюссель (Бельгія)
Смерть4 лютого 1921(1921-02-04) (75 років)
 м. Брюссель, Бельгія
Національністьбельгієць
КраїнаБельгія Бельгія
Жанрхудожник
НавчанняКоролівська Академія витончених мистецтв в Брюсселі
Діяльністьхудожник, рисувальник, унаочнювач
Напрямоксимволізм
Роки творчості1865[1]1921[1]
Вплив наФернан Кнопф
ВчительJean-François Portaelsd
Роботи в колекціїМузей сучасного мистецтва (Нью-Йорк), Королівський музей витончених мистецтв, Музей витончених мистецтв, Autonoom Gemeentebedrijf Museum Leuvend, Королівські музеї витончених мистецтв[2], Музей Креллер-Мюллер і Museum van Deinze en de Leiestreekd

CMNS: Ксав'є Меллері у Вікісховищі

Ксав'є Меллері (Xavier Mellery; 9 серпня 1845, Лакен, Брюссель, Бельгія4 лютого 1921, там же) — визначний бельгійський художник-символіст.

Життя і творчість

[ред. | ред. код]

Ксав'є Меллері народився в сім'ї садівника, який працював у Королівському палаці Лакена. Живопису навчався у брюссельській Академії витончених мистецтв (186067), в тому числі у професора Жана-Франсуа Портеля.

У 1870 році Меллері здобув бельгійську «Велику Римську премію» і наступного (1871) року проїздом через Німеччину поїхав до Італії, щоб вивчати мистецтво доби Ренесансу. Перебуваючи у Венеції, молодий художник відкрив для себе Карпаччо, в Риміантичні статуї та Сикстинську капелу.

Повернувшись до Бельгії, Меллері отримав замовлення від Шарля де Костера на ілюстрування творів останнього і, задля його виконання, спеціально вирушив на голландський острів Маркен, де у 2-й половині XIX століття ще зберігалися старовинні традиції, звичаї, народний одяг. Про творчість Меллері цього часу нагадує його сухий, строгий, майже експресіоністський стиль.

Після 1885 року художник цікавився настінним живописом і алегоричними полотнами в стилі Пюві де Шаванна. Меллері входить до арт-групи «ХХ» і виставляє свої роботи в салоні Salon de la Rosenkreuzer / Rose-Croix. Його мрією було прикрасити нудні, офіційні та урядові будівлі Брюсселя своїми фресками, однак здійснити цей задум не вдалося. Розчарований, художник повернувся до станкового живопису та писав твори, сповнені утаємничості та поетизування. Меллері назвав серії цих робіт «Життя речей» і «Душа речей».

Як предтеча символізму, Ксав'є Меллері був наставником і натхненником творчості Фернана Кнопфа.

Галерея робіт

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Посилання та література

[ред. | ред. код]
  • Полотна Меллері на www.artmagick.com
  • Vincent Vanhamme, (2000), Xavier Mellery. De ziel der dingen, tentoonstellingscatalous, Brussel (нід.)
  • Franz Hellens, Xavier Mellery, Brussel 1932 (нід.)
  • Arnold Goffin, Xavier Mellery, Brussel, 1925
  • S. Houbaert-Wilkin, La maison du peintre Xavier Mellery, in 'Bulletin van de Koninklijke Musea voor Schone Kunsten van België, Brussel, 1964, nr. 1-2 (фр.)
  • Camille Lemonnier, Histoire des Beaux-Arts en Belgique (1830-1887), Brussel, 1887, blz. 333 (фр.)
  • Bernard Dewulf, (2001), Bijlichtingen. Kijken naar schilders, hoofdstuk I Zie, de stilte. Over Xavier Mellery, Uigeverij Atlas (нід.)