Panhard AML je lahko oklopno vozilo s 4×4 pogonom koje proizvodi francuska automobilska industrija Panhard. Vozilo može biti opremljeno s 90 mm topom ili 60 mm minobacačem kao glavnim oružjem. AML ima opremu za rad noću te moderni telekomunikacijski sistem.
Tokom 1950-ih francuska vojska je u velikim količinama koristila britansko oklopno vozilo Ferret. Uprkos tome, došlo se do ideje da Francuska proizvodi vlastito oklopno vozilo tako da je auto-industrija Panhard 1960. godine započela s proizvodnjom AML-a. Panhard je proizveo preko 4.000 vozila za domaće i inozemno tržište. Tako su se modeli AML 60/90 prodavali u preko 40 zemalja dok se u Južnoj Africi na temelju licence proizvelo 1.300 AML 60/90 kao Eland 60 i Eland 90. Za irsku vojsku je proizveden redizajnirani Panhard AML s dizelskim motorom.
Panhard je i razvio verziju oklopnog transportera odnosno Panhard M3. Taj model s AML-om dijeli 95% dijelova čime se na inostranom tržištu htjelo potaknuti mnoge zemlje da koriste oba modela (zbog manjih operativnih troškova).
Sve verzije imaju istu konfiguraciju: vozač sjedi u prednjem dijelu vozila, ostala 2 člana posade u kupoli, vrata se nalaze s bočne strane, a motor je u stražnjem dijelu vozila.
U razdoblju od 1970. do 1972. Libanu su dostavljena 52 vozila[1] te su korištena tokom Libanskog građanskog rata.
Tokom Falklandskog rata, argentinski 181. motorizovani eskadron je koristio 12 AML-90. Također, nije poznat broj vozila koja su korištena tokom borbi pokraj glavnog grada Port Stanleyja. Argentina je svoje AML-ove koristila u borbama protiv britanske vojske koja je bila opremljena s vlastitim FV107 Scimitar i FV101 Scorpion vozilima. Britanskom pobjedom i povlačenjem Argentinaca iz Port Stanleyja, ostavljena su mnoga AML 90 vozila.[2]
Vojska El Salvadora koristila je AML 90 tokom borbi protiv komunističkih pobunjenika 1980-ih i početkom 1990-ih.
Panhard AML i sve njegove verzije su korištene u brojnim ratovima diljem svijeta. Neki od ratova u kojima je ovo lako oklopno vozilo upotrebljavano su:
|
|