Ovaj članak ili neki od njegovih odlomaka nije dovoljno potkrijepljen izvorima (literatura, veb-sajtovi ili drugi izvori). |
Trapistički red je crkveni red, koji je osnovan 1663. Nastali su reformiranjem cistercita koji su nastali reformom benediktinskog reda.
Poznatije opatije (samostani): "Marija Zvijezda" (Mariastern) kod Banje Luke, Engelszell (Austrija), Samostan Mariawald (Njemačka), Citeaux, La Trappe, Sept Fons, Mont des Cats (Francuska).
Najpoznatiji su po proizvodnji sira koji je po njima nazvan "Trapist", a neke opatije poznate su i po proizvodnji piva, kao i drugih prirodnih, tzv. ekoloških proizvoda.
Trapisti ili Red Cistercita strogog opsluživanja OCSO nastali su reformom koju je u Francuskoj opatiji La Trappe 1657. izvršio opat Armand-Jean Le Bouthiller de Rance. Razni samostani Cistercita koji su prihvatili Ranceovu reformu oformili su kasnije Red reformiranih Cistercita, zvanih po samostanu u kojem se dogodila reforma La Trappe, Trapisti.
Krajem 19. vijeka prognani trapisti iz Francuske opatije Sept Fons nastanili su se u Rečici kod Karlovca.
Poslije zemljotresa u Banjoj Luci 1969. godine trapisti iz Banje Luke nastanjuju se u Franjevački samostan u Kloštar Ivaniću. Ondje ostaju do 1977. godine. Na mjestu tog samostana postojao je samostan cistercitkinja, osnovan 1232. godine. Bio je to u ono vrijeme prvi ženski samostan u Zagrebačkoj biskupiji.
Trapistički samostan Marija Zvijezda pored Banje Luke u Bosni sada ima samo dva redovnika. U posljednje dvije, tri godine u Hrvatskoj je izašlo nekoliko knjiga trapističkih autora (Thomas Merton, Andre Louf, Thomas Keating) sa željom da katolički duhovni prostor bude bolje upoznat s trapističkom misli. Na taj način mala grupa entuzijasta pokušava potaknuti moguća nova duhovna zvanja koja bi slijedila na duhovnom putu navedene autore.
Trapisti su početkom 20. vijeka imali svoju prisutnost i u Zemuniku Donjem kod Zadra.
Godine 2003. osnovan je u Češkoj Republici samostan Trapista Novy Dvur. Američki trapist Thomas Merton sa svojom knjigom Gora sa sedam krugova prevedenom na češki bio je pred petnaestak godina inspiracija i izazov ne malenoj grupi mladih Čeha da i sami postanu trapisti. Nakon desetak godina formacije i života u francuskoj opatiji Sept Fons dolazi do osnivanja prvog samostana trapista u Češkoj. Sadašnja mlada zajednica ovog novoosnovanog samostana sastoji se od petnaestak monaha Francuza i Čeha. Toj zajednici žele se sada pridružiti i mladi Poljaci, Slovaci i drugi.