Emil a detektivové

Emil a detektivové
AutorErich Kästner
Původní názevEmil und die Detektive
ZeměNěmecko
Jazykněmčina
Žánrkriminální fikce
Datum vydání1928
Předchozí a následující dílo
Emil a tři dvojčata
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Emil a detektivové (1928, Emil und die Detektive), je detektivní povídka určená dětem, kterou napsal německý spisovatel Erich Kästner a ilustroval Walter Trier. Jejím pokračováním je kniha Emil a tři dvojčata (1934, Emil und die drei Zwillinge).

Obsah povídky

[editovat | editovat zdroj]

Emil Tischbein je chlapec, který žije se svou maminkou v Neustadtu. Tatínka už Emil nemá, ale maminka doma pilně pracuje jako kadeřnice, aby Emil mohl chodit na reálku. Moc peněz proto nemají.

Emil je pozván ke své tetě a babičce do Berlína na prázdniny. Maminka mu dá na cestu 140 marek, aby je odevzdal babičce na přilepšenou. Pro oba jsou to dost velké peníze a Emil si proto obálku s bankovkami přišpendlí k podšívce kabátu, aby ji neztratil. Když však ve vlaku usne, jeho spolucestující, jakýsi pan Grundeis, mu ji ukradne. Emil jej v Berlíně na nádraží naštěstí zahlédne a sleduje ho až k jeho hotelu. Zde se seznámí s chlapcem Gustavem a ten mu pomůže získat pro pátrání celou partu berlínských chlapců. Díky tomu může také Emil poslat zprávu své tetě a babičce, že se neztratil. O tom, jaký byl z toho poplach, když se Emil u tety neobjevil, mu vypráví jeho sestřenice Pony, která nelenila a přijela za Emilem na kole.

Hoch s přezdívkou Profesor skvěle organizuje sledování, ale chlapci dokáží vše vyžvanit, a tak se pronásledování zloděje druhý den zúčastní snad stovka dětí. Ten zpanikaří a chce peníze uložit do banky, ale Emilovi se ho podaří usvědčit z krádeže tím, že v bankovkách jsou objeveny vpichy po špendlíku. Nakonec se zjistí, že zloděj je dlouho hledaný bankovní lupič a Emil obdrží odměnu za dopadení 1000 marek.

Filmové adaptace

[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]