Confederazione Generale Italiana del Lavoro Olasz Általános Munkás Konföderáció | |
Mottó | »Non ti lasciamo solo!« (Nem hagyunk téged egyedül!) |
Alapítva | 1944. június 9. |
Típus | szakszervezeti konföderáció |
Tevékenység | érdekképviselet |
Székhely | Corso d'Italia 25 00198 Róma, Olaszország |
Tagság | 5.686.210 fő |
Főtitkár | Susanna Camusso |
Működési régió | Olaszország |
A Confederazione Generale Italiana del Lavoro Olasz Általános Munkás Konföderáció weboldala | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Confederazione Generale Italiana del Lavoro Olasz Általános Munkás Konföderáció témájú médiaállományokat. |
Olasz Általános Munkás Konföderáció (olaszul: Confederazione Generale Italiana del Lavoro, rövidítése: CGIL) Olaszország egyik legjelentősebb szakszervezeti konföderációja. A szakszervezet 1944-ben jött létre a Római Megállapodás (Patto di Roma) értelmében, amikor megállapodtak a szocialisták, kommunisták és kereszténydemokraták, hogy CGdL utódjaként létrehozzák a szakszervezetet. A szakszervezet hagyományosan baloldali szellemiségű. Hosszú ideig az Olasz Kommunista Párthoz állt közel a szakszervezet.
Az elődöt, a CGdL-t a fasizmus alatt betiltották, az utódot a CGIL-t 1944. március 9.-én alapították meg Rómában akkor, amikor még Észak-Olaszországban a Saló-i Köztársasággal fasiszta vezetés alatt állt. A Római Megállapodást Giuseppe DI Vittorio kommunista, Achille Grandi kereszténydemokrata és Emilio Canevari szocialista politikusok írták alá.[1]
Ez a szakszervezet nem politikai elhelyezkedés mentén szerveződött, hanem országos alapon. A szakszervezetet hitet tett a fasizmus elleni harcban illetve az Olasz Ellenállási Mozgalom támogatásában. Így született meg az egységes CGIL, amiből később kivált a kereszténydemokrata CISL és a szocialista szellemiségű UIL.
Palmiro Togliatti ellen 1948-ban elkövetett merénylet jó ok volt a CISL és UIL kiválására a konföderációból. A CISL-t Giulio Pastore kereszténydemokrata politikus, szakszervezeti tag vezette.[2] A Negyedik De Gasperi-kormány alatt nőtt a feszültség a konföderáció és a kormány között, azáltal, hogy a konföderáció megjelentette a marxista szellemiségű Minimum Programot. A programban az állam nagyobb gazdasági szerepvállalását sürgették. A kormányzat ezt a kezdeményezést elutasította, mivel ezzel a bruttó nemzeti jövedelem felének megfelelő anyagi erőforrást kellett volna fordítania a kormánynak.[3]
A szakszervezet számos tagját az 1950-es évek elején érte retorzió: az antikommunizmus erősödése miatt számos embert elbocsátottak. XII. Piusz pápa pedig bejelentett a kommunisták kiközösítését és az 1950-es római választáson a Kereszténydemokrata és Olasz Szociális Mozgalom szövetségét támogatta. Mario Scelba kereszténydemokrata párti belügyminiszter utasításba adta a rendőrségnek hogy nyissanak tűzet a kommunista tüntetőknek, 1950-ben 6 CGIL tagú munkást megöltek, 200-at megsebesítettek egy modenai tüntetésen.
Az 1956-os forradalom érzékenyen érintette a konföderációt: Giuseppe Di Vittorio a CGIL elnöke Kommunista Párti tagsága ellenére nyíltan elítélte a Szovjetunió beavatkozását a magyarországi eseményekbe, ezt Palmiro Togliatti elutasította és követelte Di Vittoriótól hogy vonja vissza a szavait. 1958-re a szakszervezeti konföderáció taglétszáma 1 millió fővel csökkent és számos szakszervezeti alkalmazott felmondott.
1968-ban a nyugdíjreformmal a CGIL óriási sikert ért el: a munkahelyeken komolyabb tüntetéseket tudtak szervezni a jobb körülményekért. 1968. március 7-én általános sztrájkot hirdetett a CGIL. Mindemellett a Kalifornai Egyetemen kirobbant diáktüntetés a Vietnámi háború ellen átterjedt Franciaországba, NSZK-ba és Olaszországba is. Olaszországban is a diáktüntetések összeértek a munkások tüntetéseivel, melyben jobb béreket, szerződést és emberségesebb munkakörülményeket valamint a jövedelmi egyenlőtlenség megszűntetését követelték.
1968. május 1.-én a Munka ünnepét 1948 óta először együtt ünnepelte a CGIL mellett az ország két legnagyobb szakszervezeti szövetsége: az Olasz Munkás Szakszervezetek Konfödeárciója és az Olasz Munkás Unió . Emellett a CGIL ezévi kongresszusán Livornóban először vett részt ez a két konföderáció.
Agostino Novella elnökségével a CGIL elítélte a prágai tavasz miatt a szovjet csapatok Csehszlovákiába való bevonulását. Valamint megszakította a kapcsolatot a marxista szellemiségű Szakszervezeti Világszövetséggel. Az elégedetlenségi hullám eközben átterjedt az ország déli részére: 1968. december 2-án a rendőrség tüzet nyitott a szicíliai Avolában a munkaszerződés megújításárért tüntetőkre, akik közül 2-en meghaltak. 1969. április 9-én a Campania régióbeli Battipaglia mellett bezártak egy dohánygyárat, ami miatt tüntettek a gyár elbocsátott munkásai: a rendőrség itt is tüzet nyitott a tüntetőkre és egy 19 éves gyári munkás és egy fiatal tanár halt bele a lövésekbe.
1970-ben Luciano Lama lett az új főtitkár. Lama célja volt hogy a CGIL, a két másik nagy konföderációval a CISL-el és UIL-el egységes fellépéseket tegyen a munkások helyzetének javításáért. A tavaszi nagy tömegtüntetések hatására és a szocialista Giacomo Brodolini munkaügyi miniszter támogatása révén megszavazta a Parlament mindkét háza a "munkás státuszegyezményt".
Az ólomévek alatt a szakszervezet neofasiszták által véghez vitt terrortámadás célpontja volt: 1978. május 28-án Bresciában a Piazza della Loggián tartott a szakszervezet tüntetést, amikor egy kukában elhelyezett bomba robbant fel, megölve 8 ember és megsebesítve 100 embert.
1980-ban a Fiat bejelentette, hogy elbocsátja 14 ezer dolgozóját, 23 ezer dolgozóját pedig kényszer nyugdíjazza. A fémkohászati dolgozók 35 napos munkabeszüntetést hirdettek. Mind a szakszervezet mind az Olasz Kommunista Párt főtitkára Enrico Berlinguer kiállt a munkásokért.
A konföderáció történelmében 1984-ben keletkezett egy újabb rés: a Craxi-kormány Valentin Napi Rendelet értelmében döntött a kedvezőtlen körülmények miatt a költségek csökkentéséről, a döntést a CISL és UIL támogatta, míg a kommunistákhoz közel álló szakszervezetek ellenezték.
Az egyetlen szakszervezeti konföderációként a CGIL támogatta a Kommunista Újraalapítás Pártja népszavazási kezdeményezését az Olasz Munkatörvénykönyvének 18. cikkelyét, amely a munkavállalók elbocsátásával szembeni védelme miatt volt fontos.
2014. október 25.-én a CGIL egész napos sztrájkot hirdetett tiltakozva Matteo Renzi kormányának tervezett munkaügyi reformja és Stefania Giannini oktatási miniszter tervezett iskolareformja ellen, aminek keretében a munkavállalókat könnyebben lehetne elbocsátani és új munkavállalót könnyebben lehetne felvenni. A sztrájk fennakadást okozott a közlekedésben az országban.[4][5]