Dorota Kędzierzawska (2012) | |
Data i miejsce urodzenia |
1 czerwca 1957 |
---|---|
Zawód | |
Lata aktywności |
od 1988 |
Odznaczenia | |
Dorota Kędzierzawska (ur. 1 czerwca 1957 w Łodzi) – polska reżyserka, scenarzystka i montażystka, dama Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
Znana z filmów podejmujących tematy wykluczenia społecznego, takich jak Wrony (1994), Nic (1998), Jestem (2005) oraz Pora umierać (2007) oraz Jutro będzie lepiej (2011). Ważną rolę w jej fabułach odgrywają dzieci, nierzadko dojrzalsze emocjonalnie niż ekranowi dorośli. Twórczość Kędzierzawskiej była interpretowana pod względem inspiracji kinem radzieckim, impresjonizmem i symbolizmem malarskim, slow cinema.
Jej filmy były wielokrotnie nagradzane nie tylko w Polsce, ale i na czołowych międzynarodowych festiwalach filmowych: w Cannes (Wrony), w Berlinie (Jestem, Jutro będzie lepiej), w San Francisco (Pora umierać). Kędzierzawska jest też laureatką dwóch nagród FIPRESCI: za film telewizyjny Koniec świata (w 1989) oraz za poświęcony tematyce aborcyjnej film fabularny Nic (w 1999). Kędzierzawska bywa nazywana jedną z czołowych reżyserek kina polskiego.
Przyszła na świat 1 czerwca 1957 roku w Łodzi, jako córka reżyserki Jadwigi Kędzierzawskiej, realizatorki filmów dla dzieci i młodzieży[1]. Jej ojciec wykonywał zawód inżyniera[2]. W młodości Dorota Kędzierzawska przeżyła fascynację filmami takimi jak Czerwony balonik Alberta Lamorisse'a i zdecydowała się podążyć drogą matki[3].
W latach 1976–1978 studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Studiowała także na Wydziale Reżyserii WGIK w Moskwie, a w 1981 roku ukończyła studia na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Reżyserii[4]. Opowiadała o niechęci, z jaką spotykała się jako kobieta w obu szkołach filmowych:
Na pierwszym roku byłam nieustającym obiektem żartów. Podczas kiedy Chucyjew dobrotliwie się śmiał, że kiedy mówię dzień dobry, dygam nóżką i się kłaniam, dziekan Kluba całkiem poważnie krzyczał, że prawdziwy reżyser nie czerwieni się, mówi głośno i wyraźnie i nie zawiązuje butów, kiedy odpowiada na pytanie[5].
Kędzierzawska z trudem przystosowywała się do warunków łódzkiej filmówki. Wspominała: „Przegrywałam we wszystkich rozmowach i dyskusjach o sztuce, czerwieniłam się, czasem bałam, mówiłam zbyt cicho”[6]. Szczególną niechęcią spośród wykładowców darzył ją Henryk Kluba, który nazywał Kędzierzawską „nieudanym zrzutem z Moskwy”[7].
Na pierwszym roku studiów w łódzkiej szkole filmowej zrealizowała Agnieszkę (1981) o dziewczynce przedstawiającej żyjących w nędzy członków rodziny[6], a jej kolejny film Jajko (1982) traktował o rodzeństwie żyjącym bez rodziców; Jajko zostało nominowane do studenckiego Oscara w Los Angeles[6]. Kędzierzawska na studiach nakręciła również Początek (1983) o pracownikach łódzkich zakładów włókienniczych i Gucia (1985) o zabawie dwojga siedmiolatków[8]. Poza szkołą filmową reżyserka sfilmowała telewizyjny Koniec świata (1988) o parze starszych osób żyjących rutyną[9].
Jej pierwszym pełnometrażowym filmem były Diabły, diabły (1991). Opowieść o konflikcie między podgórską polską wsią a przybyłym do niej taborem Romów w latach 60. XX wieku zwracała uwagę ograniczoną do minimum liczbą dialogów oraz sympatią wobec prześladowanej mniejszości[10]. Kędzierzawska na planie filmu mierzyła się z szykanami niektórych członków ekipy filmowej, którzy twierdzili, że „jestem młoda, smarkata i jako reżyserka nie dam sobie rady”[3].
Najsłynniejszym dziełem Kędzierzawskiej okazały się Wrony (1994). Bohaterka Wron, uboga dziewczynka upokorzona przez nauczycielkę wychowania fizycznego, próbuje odreagować brak akceptacji, porywając trzyletnie dziecko[11]. Wrony odniosły olbrzymi sukces festiwalowy, zdobywając między innymi Nagrodę Specjalną Jury, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych i nagrodę Coup de Coeur au Festival na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes[11].
Spore kontrowersje wywołał z kolei film Nic (1998), poświęcony autentycznej sprawie kobiety wykorzystywanej przez męża, która wychowywała troje dzieci i w akcie desperacji zdecydowała się zabić swoje czwarte dziecko. Nic wpisało się w debatę feministyczną poświęconą aborcji, która de facto została zakazana w Polsce w 1993 roku[12]. Kędzierzawska zajęła jednak wobec tej debaty postawę asekuracyjną[13], twierdząc, że „nie ma niczego wspólnego z feminizmem”[12]. Nic również zostało wielokrotnie uhonorowane w Gdyni, a autorka otrzymała też między innymi Paszport „Polityki” oraz Nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Soczi[14].
Jestem (2005) Kędzierzawska natomiast poświęciła innej autentycznej sprawie chłopca, który uciekł z domu dziecka i zaprzyjaźnił się z dziewczynką z dobrego domu[15]. Jestem był odczytywany jako wariant Wron – tym razem z punktu widzenia chłopca[11]. Za Jestem Kędzierzawska otrzymała między innymi Nagrodę Specjalną Jury w sekcji Kinderfest Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie[15]. Spory sukces odniósł również film Pora umierać (2007) z udziałem Danuty Szaflarskiej, która odegrała rolę sędziwej pani żyjącej wraz z suczką w opustoszałej warszawskiej willi. Pora umierać była ceniona za grę Szaflarskiej[16][17] oraz subtelne ujęcie umierania, stosunku do śmierci, współistnienia z organizmami nieludzkimi[18].
W 2010 roku Kędzierzawska ukończyła Jutro będzie lepiej, opowieść o trójce bezdomnych rosyjskich chłopców, którzy usiłują przedostać się do Polski. Inspiracją dla reżyserki była zasłyszana w radiu audycja o słuszności decyzji w sprawie deportacji dzieci[4]. Janusz Wróblewski z „Polityki” charakteryzował Jutro będzie lepiej jako „brutalną opowieść o smutku życia, w którym wszystko, co okrutne, zostaje przefiltrowane przez łagodne spojrzenie reżyserki, pragnącej wbrew logice ocalić swoich bohaterów”[19] .
W dokumencie Inny świat (2012), poświęconym w całości Szaflarskiej, Kędzierzawska zapisała wspomnienia pełnej erudycji aktorki z całego swojego życia. Inny świat został dobrze przyjęty przez krytyków; Paweł T. Felis z „Gazety Wyborczej” pisał: „Niebywałe, jak wiele detali z tamtego czasu Danuta Szaflarska pamięta, jak wiele anegdot zapisanych ma w swojej pamięci”[20] .
Następnie Kędzierzawska wszczęła przygotowania do filmu Żużel (2020), z udziałem zarówno zawodowych aktorów, jak i autentycznych żużlowców. Film został jednak bardzo negatywnie przyjęty zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków. Gabriel Krawczyk z portalu Filmweb pisał: „O zasadach rządzących zawodami dowiadujemy się niewiele; o stawce oglądanych właśnie wyścigów nie wiemy nic. Żużel zamienia się w wypełniającą fabularne przerwy watę”[21] . Podobnie źle przyjęty został kolejny projekt Kędzierzawskiej, Sny pełne dymu (2023) o dwojgu nieznajomych: niedoszłej samobójczyni (Żaneta Łabudzka) i chorowitego starca (Krzysztof Globisz), który zamyka ją we własnym domu. Michał Piepiórka kwitował film jako paradoksalnie „irytująco męską fantazję o ratowaniu kobiet z opresji – nawet jeśli one sobie tego nie życzą”, wyrażając zdziwienie tym, że film nakręciła kobieta[22].
W 2011 roku Kędzierzawska wraz z Arturem Reinhartem zapoczątkowała roczną inicjatywę „Polska Światłoczuła”. W ramach tego projektu oboje przemierzali Polskę z kinem objazdowym, wizytując wsie i małe miejscowości oraz wyświetlając wyselekcjonowane filmy z projektora cyfrowego[23].
Jej pierwszym mężem był operator Piotr Mikucki, z którym miała jedną córkę Anielę Mikucką, śpiewaczkę i tancerkę flamenco[24].
Marcin Radomski umieszcza twórczość Doroty Kędzierzawskiej w obrębie osobnego kina autorskiego[25]. Na jej styl filmowy znacząco wpłynęło kino radzieckie, szczególnie twórczość Andrieja Tarkowskiego, Wasilija Szukszyna, Nikity Michałkowa, Kiry Muratowej i Łarisy Szepitko[26]. W centrum zainteresowań Doroty Kędzierzawskiej znajdują się problemy społeczne (poruszane jeszcze w jej etiudach studenckich)[27]: wykluczenie (mniejszość romska w Diabłach), samotność niechcianych lub zaniedbanych dzieci (Wrony, Jestem), aborcja (Nic), starość (Pora umierać) i przymusowa emigracja (Jutro będzie lepiej)[28]. Zdaniem Janiny Falkowskiej „bohaterowie filmów Kędzierzawskiej to bezsilne ofiary, które nie potrafią wyrazić swojego gniewu. Ich dosłowne i symboliczne milczenie świadczy o bezradności Polaków w czasach współczesnych”[29]. Iwona Grodź i Robert Stefanowski twierdzą, że głównym tematem filmów Kędzierzawskiej jest dzieciństwo albo po prostu dziecko:
Dorośli są równoprawnymi lub pierwszoplanowymi bohaterami zasadniczo tylko w nielicznych filmach tej reżyserki. Są to albo ludzie dojrzali, którzy występują w roli rodziców lub opiekunów, np. Wrony, Nic, Jestem itp., albo chodzi o starzejącą się kobietę, która decyduje przepisać swój dom sierotom, np. Pora umierać[30].
To jednak dzieci i młodzież w filmach Kędzierzawskiej okazują się dojrzalsi emocjonalnie aniżeli dorośli, którzy albo zaniedbują swoje obowiązki rodzicielskie (Jestem), albo wręcz nieprzemyślanymi decyzjami pozostawiają swoich podopiecznych na pastwę losu (Nic)[31]. Ponadto reżyserka, tworząc swoje filmy, unika emocjonalnego przywiązania do swojej płci: „Pracując nad filmem, nigdy nie myślę o tym, że jestem kobietą”[32]. Kędzierzawska przypominała, że „specyfikę twórczości dyktuje psychologia, fizjologia, natura […]. Fakt, że jestem kobietą, z pewnością wpływa na moje odczucia i emocje, nigdy natomiast taki punkt wyjścia nie determinował mojego myślenia o filmie”[33]. Ewa Mazierska podejrzewała, że niechęć Kędzierzawskiej do przyznawania sobie kategorii „feministki” wynikała ze złych skojarzeń, jakie w Polsce powszechnie budzi myśl feministyczna[34].
Zdaniem Eweliny Wejbert-Wąsiewicz kino Kędzierzawskiej jest „konglomeratem realizmu i poetyki baśni”, a sama reżyserka – jedną z najważniejszych osobowości polskiego kina kobiecego[35]. Radomski podkreśla, że twórczość Kędzierzawskiej opiera się na poetyce elips czasowych i zawieszenia, z powolnym kadrowaniem głównych postaci w scenach początkowych[36]. Kino Kędzierzawskiej jest stylistycznie skromne; reżyserka „zdecydowanie odrzuca krzykliwość, bardziej ufa wrażliwości bliskiej symbolistom i impresjonistom”, w związku z tym Radomski porównuje jej twórczość do slow cinema[37]. Sama zainteresowana twierdziła, że uważa „za niedopuszczalne wszelkie działania pod publiczność […]. Nie mogłabym robić filmu wbrew sobie, myśląc wyłącznie o pieniądzach. Chyba najważniejsze jest to, by mówić prawdziwie”[37].
Od czasu produkcji Wron stałym współpracownikiem Kędzierzawskiej był operator filmowy Artur Reinhart. Ewa Nawój z Culture.pl podkreślała, że „specyficzny styl filmów Kędzierzawskiej, która podejmując tematy charakterystyczne dla kina społecznie zaangażowanego, sięga po język bliski materii poetyckiej i daleki od realizmu, jest w dużej mierze zasługą operatora”[38]. Filmy Kędzierzawskiej we współpracy z Reinhartem są oparte na minimalizmie treści i estetyzacji obrazu – głównego przekaźnika treści dzieł reżyserki[38].
Rok | Tytuł | Reżyserka | Scenarzystka | Producentka | Montażystka | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1982 | Agnieszka | etiuda szkolna | ||||
1982 | Jajko | etiuda szkolna | ||||
1985 | Gucia | etiuda szkolna | ||||
1988 | Koniec świata | film telewizyjny | ||||
1991 | Diabły, diabły | film fabularny | ||||
1994 | Wrony | film fabularny | ||||
1998 | Nic | film fabularny | ||||
2005 | Jestem | film fabularny | ||||
2007 | Pora umierać | film fabularny | ||||
2010 | Jutro będzie lepiej | film fabularny | ||||
2012 | Inny świat | film dokumentalny | ||||
2020 | Żużel | film fabularny; odpowiedzialna także za kostiumy i casting | ||||
2023 | Sny pełne dymu | film fabularny |
Rok | Film | Festiwal | Wyróżnienie |
---|---|---|---|
1982 | Agnieszka | Festiwal Etiud Studenckich w Łodzi | nagroda TPŁ |
1983 | Jajko | I nagroda | |
1984 | Konfrontacje Etiud PWSFTviT i WRiTv UŚ | wyróżnienie w kategorii filmów fabularnych | |
1986 | Towarzystwo Filmu Socjologicznego i Etnograficznego | II Nagroda | |
Początek | II Nagroda | ||
1989 | Koniec świata | Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Mannheim | Złoty Dukat |
wyróżnienie Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych | |||
nagroda FIPRESCI | |||
1991 | Diabły, diabły | Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Dzieci i Młodzieży w Bellinzonie | Grand Prix Miasta Bellizona |
Międzynarodowy Festiwal Filmowy dla Młodzieży w Cannes | wyróżnienie Jury Młodzieżowego | ||
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych | Nagroda Jury | ||
1994 | Wrony | Nagroda Specjalna Jury | |
Nagroda Publiczności | |||
Nagroda Dziennikarzy | |||
Don Kichot, Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych | |||
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes | Coup de Coeur | ||
Międzynarodowy Festiwal Filmów Komediowych w Vevey | Charlie Chaplin | ||
1995 | Lubuskie Lato Filmowe | Dyplom Stowarzyszenia Filmowców Polskich | |
1996 | Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” | Złote Koziołki | |
Poznańskie Koziołki za reżyserię | |||
Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego | |||
Nagroda CIFEJ | |||
1998 | Nic | Festiwal Polskich Filmów Fabularnych | Nagroda Specjalna Jury |
Nagroda Dziennikarzy | |||
1999 | Festiwal Filmowy w Denver | Nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego | |
Lubuskie Lato Filmowe | Brązowe Grono | ||
Polskie Nagrody Filmowe | Orzeł za najlepszą reżyserię | ||
Tygodnik „Polityka” | Paszport „Polityki” | ||
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Soczi | nagroda specjalna jury | ||
nagroda FIPRESCI | |||
Tarnowska Nagroda Filmowa | Grand Prix | ||
2005 | Jestem | Festiwal Polskich Filmów Fabularnych | Nagroda Publiczności |
Klubu Krytyki Filmowej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich | Syrenka Warszawska | ||
2006 | Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie | Nagroda Specjalna Jury w sekcji „Kinderfilmfest” | |
2007 | Festiwal Filmowy „Free Zone” w Belgradzie | Nagroda Publiczności | |
Pora umierać | Festiwal Filmów Optymistycznych „Multimedia Happy End” | Grand Prix „Złota Ryba” | |
Festiwal Polskich Filmów Fabularnych | Złoty Klakier | ||
Nagroda Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej | |||
Nagroda Dziennikarzy | |||
2008 | Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Leeds | Nagroda Publiczności | |
The New York Polish Film Festival | Nagroda Specjalna | ||
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Francisco | Nagroda Chrisa Holtera | ||
Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy | Nagroda im. Wojciecha Jerzego Hasa | ||
Tarnowska Nagroda Filmowa | Grand Prix | ||
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Trieście | Wyróżnienie Specjalne | ||
Nagroda Publiczności | |||
Jestem | Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Filmów i Programów Telewizyjnych w Tajwanie | Nagroda dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Fabularnego | |
2009 | Pora umierać | International Female Film Festival w Malmö | Nagroda Główna |
Nagroda Publiczności | |||
2011 | Jutro będzie lepiej | Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży „Olimpia” | Nagroda Jury Dziecięcego dla najlepszego filmu fabularnego |
Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego | |||
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie | Nagroda Peace Film | ||
Nagroda dla najlepszego filmu w sekcji „Grand Prix Deutsches Kinderhilfswerk” | |||
Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza „Ale Kino!” | Wyróżnienie Jury | ||
Specjalne Wyróżnienie Jury | |||
Festiwal Reżyserii Filmowej w Świdnicy | Nagroda Specjalna | ||
2012 | Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie | Nagroda Publiczności | |
2014 | Inny świat | Polskie Nagrody Filmowe | Orzeł za najlepszy film dokumentalny |