Чарльз Фредерік Голді

Чарльз Фредерік Голді
Народження20 жовтня 1870(1870-10-20)[1]
Окленд, Нова Зеландія[2]
Смерть11 липня 1947(1947-07-11)[1] (76 років)
 Окленд, Нова Зеландія[2]
ПохованняPurewa Cemeteryd[3]
Країна Нова Зеландія[4]
Жанрпортрет
НавчанняОклендська початкова школа і Академія Жуліана
Діяльністьхудожник
ВчительLouis John Steeled[5]
Відомі учніElizabeth Blomfieldd[6]
ТвориHarieta, an Arawa chietainess by C F Goldie 1916d
БатькоDavid Goldied
Роботи в колекціїОклендська галерея мистецтвd, Державна бібліотека Нового Південного Уельсуd, Державна бібліотека Нового Південного Уельсуd, Музей Нової Зеландії Te Papa Tongarewad, Dunedin Public Art Galleryd, Sarjeant Gallery Te Whare O Rehua Whanganuid, Художня галерея Південної Австралії, The Suter Te Aratoi o Whakatūd і Russell-Cotes Art Gallery & Museumd
Нагороди
офіцер Ордену Британської імперії

CMNS: Чарльз Фредерік Голді у Вікісховищі

Чарльз Фредерік Голді (англ. Charles Frederick Goldie; нар. 20 жовтня 1870, Окленд — пом. 11 липня 1947, Окленд) — новозеландський художник.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 20 жовтня 1870 року в Окленді (Нова Зеландія) в заможній сім'ї торговця деревиною, політика; нащадок засланих до Австралії ув'язнених. Малюванню навчався у художника Луї Дж. Стіла і п'ять років в Парижі в Академії Жуліана. Побував в Бельгії, Голландії, Італії, Англії. В 1898 році повернувся до Нової Зеландії.

У 1901 році зробив перші з багатьох замальовок в поїздках в район Роторуа — досліджував тип вимираючих маорі. Мав власну студію, учнів. Його життя, як художника можна розділити на два періоди — 19051916 і 19281940 роки, коли він по багато годин працював, часто з ранку до сутінків, був вимогливим до себе, в результаті отримав нервовий зрив. У 1920 році одружився, але дітей не мав. Того ж року переїхав в Сідней (Австралія), але алкоголізм і погане здоров'я спонукали його повернуться до Нової Зеландії в 1922 році. У пізній період працював як фотопортретист, через те, що його моделі (старі) померли.

Помер в Окленді 11 липня 1947 року (отруєння свинцевими фарбами і алкоголізм).

Творчість

[ред. | ред. код]

Популярність і визнання йому принесли реалістичні портрети маорі. Обов'язкові елементи культури маорі: татуювання на обличчі, сумка з тростини, сокира і перо птиці. Портрети художника мистецтвом були визнані не відразу. Вважали, що його роботи — це документування, але ніяк не мистецтво, що вони доречні більш в музеї антропології, ніж в картинній галереї. Маорі ж вважали його роботи великими цінностями, віддаючи належне його бажанням закарбувати зникаючу расу. Художник найретельнішим чином писав світло і тіні, колір і текстуру шкіри, пігменти татуювання, фарбоване волосся та руки, точно відображав кожну фактуру. Більшість портретованих — літні люди високого статусу. Твори:

  • «Гарний жарт»;
  • «Ена Ті Папатахі»;
  • «Вдова»;
  • «Спогади» та інші.

Ціни на роботи Голді одні з найвищих в Новій Зеландії. Багато його творів знаходяться в державних колекціях, галереях, інститутах і музеях Нової Зеландії.

Джерела

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]