Танціо да Варалло

Танціо да Варалло
італ. Tanzio da Varallo
Танціо да Варалло, портрет літнього пана
При народженніАнто́ніо д'Енрі́ко
Народження1575(1575)
Ріале д'Аланья
Смерть1633(1633)
 Варалло
КраїнаІталія[1] Редагувати інформацію у Вікіданих
Жанрмалярство Редагувати інформацію у Вікіданих
Навчанняу брата Мельхіоре д'Енрі́ко
Діяльністьхудожник
Напрямокманьєризм, раннє бароко
Впливманьєризм, Караваджо
Творивівтарі, портрети
Роботи в колекціїМузей Прадо Редагувати інформацію у Вікіданих, Національна галерея мистецтв Редагувати інформацію у Вікіданих, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес Редагувати інформацію у Вікіданих, Музей образотворчих мистецтв Редагувати інформацію у Вікіданих, Клівлендський музей мистецтв Редагувати інформацію у Вікіданих, Музей історії мистецтв Редагувати інформацію у Вікіданих, Музей фюрера Редагувати інформацію у Вікіданих, Галерея Сабауда Редагувати інформацію у Вікіданих, Pinacoteca civica of Varallod Редагувати інформацію у Вікіданих, Basilica of San Gaudenziod Редагувати інформацію у Вікіданих, Національна галерея Редагувати інформацію у Вікіданих і Музей Ґетті Редагувати інформацію у Вікіданих

CMNS: Танціо да Варалло у Вікісховищі Редагувати інформацію у Вікіданих
«Відпочинок на шляху до Єгипту», бл. 1625—30, Музей образотворчих мистецтв, Х'юстон

Та́нціо да Вара́лло (італ. Tanzio da Varallo), справжнє ім'я Анто́ніо д'Енрі́ко (італ. Antonio d'Enrico; бл. 1575, Аланья, Верчеллі1633, Варалло, там само) — італійський живописець.

Біографія

[ред. | ред. код]

Справжнє ім'я — Антоніо д'Енріко. Народився у маленькому містечку Аланья в Альпійській долині в родині скульптора. В 1586 році помер його батько, і Танціо переїхав у Варалло, де на той час працювали його старші брати: Джованні і Мельхіор. Під керівництвом останнього юнак оволодів основами живопису, перейнявши його маньєристську манеру. У 1600 році Варалло перебрався в Рим, де зазнав значного впливу живописної манери Караваджо і його послідовників: Ораціо Джентілескі, Джованні Бальйоне і Ораціо Борджанні.

Художник мав репутацію майстерного і яскравого живописця. Він багато подорожував, працював у Неаполі, Венеції, Мілані, Варалло, Відні. Є свідчення, що в Ломбардії і П'ємонті він мав учнів, однак імена їхні невідомі.

Полотна Варалло сповнені експресії. Чудово змальовані фігури, що зображені у складних ракурсах і вміло декоровані енергійними складками, показують прекрасне володіння формою і об'ємом і знаменують перехід від маньєризму до бароко.

Художник помер у Варалло в 1633 році.


Чотири портрети роботи Танціо да Варалло

[ред. | ред. код]

Обрані твори (галерея)

[ред. | ред. код]
Танціо да Варалло. «Давид з головою Голіафа», виставка «Скарби Італії», 2015 р.

Література і джерела

[ред. | ред. код]
Танціо да Варалло. « Мадонна з немовлям, св. Франциском і донатором», бл. 1615 р.
  • Giovanni Testori, Il manierismo piemontese e lombardo del Seicento, 1955, catalogo della Mostra, Torino-Ivrea;
  • Giovanni Testori, Tanzio da Varallo, catalogo della mostra, Torino, 1959 (ora in G. Testori, La realtà della Pittura, Longanesi, Milano, 1995);
  • Marco Bona Castellotti, Introduzione alla mostra, in "Tanzio da Varallo. Realismo, fervore e contemplazione in un pittore del Seicento", Milano, Federico Motta Editore, 2000, (Catalogo della mostra su Tanzio tenuta a Milano, Palazzo Reale);
  • Filippo Maria Ferro, Tanzio e l'Angelo, ibidem;
  • Elena De Filippis, Tanzio al Sacro Monte, ibidem;
  • Achille della Ragione - Il secolo d'oro della pittura napoletana, pag. 6 - Napoli 1997 - 2001
  • Achille della Ragione - Tanzio da Varallo incontra Caravaggio. Dal 24 ottobre a Palazzo Zevallos - Napoli 2014
  • Ernst Gombrich - Dizionario della Pittura e dei Pittori - Einaudi Editore (1997)
  • Мировое искусство (Мастера итальянского Возрождения)/Сост. И. Г. Мосин. — СПб ООО «СЗКЭО „Кристалл“», 2006. — 160 с. ил. (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. MutualArt.com — 2008.