Marie-Georges-Jean Méliès (Mari Žorž Žan Melijes); 8. decembar1861. — 21. januar1938.) je bio francuski filmski umjetnik, koji je postao poznat po unaprijeđivanju mnogih tehničkih i narativnih elemenata filmske umjetnosti, u ranoj fazi filma. Rođen je u Parizu, kao potomak porodice proizvođača cipela.
Bio je vrlo inovativan u razvijanju specijalnih efekata. Slučajno je otkrio efekat zaustavljenog kadra 1896., a bio je i jedan od prvih filmskih umjetnika koji je koristio tehniku duple ekspozicije time laps, kao i ručno bojenje svakog frejma (sličice) filmskog kadra.[1]
Zbog njegove sposobnosti da odlično transformira realnost, ponekad su ga zvali mađioničarem kinematografije (Cinemamagician). Prije nego što je postao filmski autor, bio je pozorišni mađioničar u pozorištu Robera Udena. Godine 1895., nakon prezentacije kamere braće Lumière, zainteresovao se za film. Između 1896. i 1914. godine, režirao je ukupno 531 film. Ti filmovi su prosječno trajali od jednog do četrdeset minuta.
Godine 1913. Melijesova filmska produkcija doživljava bankrot. Većina njegovih filmova nije sačuvana, jer je tokom Prvog svjetskog rata francuska armija neke koristila kao materijal za proizvodnju u ratnoj industriji, a drugi dio filmova je recikliran za potrebe proizvodnje nove filmske trake. Pred kraj života odlikovan je Ordenom legije časti.
Georges Méliès je snimio i režirao na stotine filmova, od kojih je do danas sačuvano manje od 140. Zna se da je više od 400 njegovih filmova u vrijeme Prvog svjetskog rata bilo pretopljeno da bi se dobio materijal od koga su se pravile potpetice za čizme francuskih vojnika[2].
Slijedi nepotpuni spisak Georges-Jean Méliès-ovih filmova: