Santok

Santok
wieś
Ilustracja
Santok – wieża widokowa
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Powiat

gorzowski

Gmina

Santok

Liczba ludności (2015)

870[2]

Strefa numeracyjna

95

Kod pocztowy

66-431[3]

Tablice rejestracyjne

FGW

SIMC

0186708

Położenie na mapie gminy Santok
Mapa konturowa gminy Santok, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Santok”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Santok”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Santok”
Położenie na mapie powiatu gorzowskiego
Mapa konturowa powiatu gorzowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Santok”
Ziemia52°44′19″N 15°24′32″E/52,738611 15,408889[1]
Strona internetowa
Dobrogost wraz z braćmi, panowie von Osten, dziedzice Drezdenka, składają hołd królowi Kazimierzowi i biorą w lenne posiadanie Drezdenko i Santok 22 lipca 1365 roku

Santokwieś w Polsce położona w województwie lubuskim, w powiecie gorzowskim, w gminie Santok.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gorzowskiego, a wcześniej w latach 19501975 do województwa zielonogórskiego.

Miejscowość jest siedzibą gminy Santok. Znajduje się tutaj przystań wodna, przystanki PKP i PKS, sklepy różnych branż, ośrodek zdrowia i dom kultury. We wsi znajduje się Muzeum Grodu Santok – Oddział Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim. Przez Santok prowadzą turystyczne szlaki piesze, rowerowe i wodne.

Toponimia

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość pierwotnie związana była z Wielkopolską. Istnieje co najmniej od pierwszej polowy XII wieku. Wymieniona została pod datami 1100-1101 zachowanym w XIV wiecznym rękopisie jako „Zutok”, 1124 w przymiotniku „Zutochanus”, w 1208 (wg. kopii z XVIII w.) „Santog”, 1232 (wg. kopii z 1260) „Santhec”, 1233 „Zantok”, 1238 „Santhok”, 1244 „Santok”, 1245 „Zsanthoch”, 1251 „Zuantogh”, 1256 „Zantoch”, 1260 „Sanctoch”, 1278 „Scantociensis”, 1280 „Santoch”, 1288 „Santok”, 1347 „Czantoch”, 1402 „Zandekke”, 1406 „Czantich”, 1407 „Zantog, Santyg”, 1408 „Santig”, 1437 „Zøthog”, 1443 błędnie „Czampter”, ok. 1450 „Tczantoch”, 1451 „Alden-Tzantoch”, 1451 „Czantow”, 1457 „Alden Czantoch”. W okresie III Rzeszy w 1944 nosił nazwę „Zantoch”[4][5].

Miejscowość w zlatynizowanej formie Zutok odnotował Gall Anonim w swojej Kronice polskiej spisanej w latach 1112–1116 opisując miejscowość jako strażnica i klucz do królestwa[6] (Zutok regni custodiam et clavem)[7], co zostało uwidocznione w herbie miejscowości.

Nazwa wsi nawiązuje do położenia – staropolski sątok oznacza spływ rzek, w tym przypadku Noteci i Warty. W roku 1154 arabski geograf Al-Idrisi w swoim dziele pt. Księga Rogera zamieścił nazwę S(i)tnu (identyfikowaną przez historyków z Santokiem lub Szczecinem[8]) pośród innych ważnych polskich miast: Krakowa, Gniezna, Sieradza, Wrocławia oraz Łęczycy[9][10].

Miejscowość pod nazwą Sanctog zanotowana była po łacinie w dokumencie Przemysła I z 1250 roku wydanym w Gnieźnie[11]. W kolejnym dokumencie z 1256 roku sygnowanym przez tego księcia miejscowość zanotowana została pod obecnie stosowaną nazwą Santok[12].

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wydany w XIX wieku podaje dwie nazwy polskie miejscowości Santok oraz Sątok, a także zgermanizowaną Zantoch[13]. Oprócz tego podaje również historyczne nazwy wynotowane z dokumentów łacińskich jak Santoc, Szantoch, Suthoc i Zutok. Stanisław Rospond podaje zaś historyczne zapisy nazwy w formach Zutok (1110), Santhoc (1181-1222), Santoch (1252)[14].

Współczesna nazwa została administracyjnie zatwierdzona 7 maja 1946[15].

Położenie i warunki geograficzne

[edytuj | edytuj kod]
Santok na historycznej mapie Wielkopolski sporządzonej w 1888 roku według danych zaczerpniętych z Kodeksu dyplomatycznego.

Współczesny Santok to duża wieś ulicówka, o długości ponad 3 km. Miejscowość leży u ujścia Noteci do Warty, na wąskiej terasie Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej. Od południa ograniczona jest korytami Warty i Noteci, a od północy wysoką krawędzią Równiny Gorzowskiej.

Na lewym brzegu Warty zachowało się grodzisko, które jest obecnie niewielkim, zadrzewionym pagórkiem wśród podmokłych łąk. Pierwotnie leżało ono w widłach Warty i Noteci, lecz w czasie katastrofalnej powodzi w 1751 r. Warta zmieniła koryto, tworząc nowe na północ od grodziska. Badania archeologiczne potwierdziły istnienie w tym miejscu 12 warstw osadniczych (VIII – XIV w.).

Santok – widok na ujście Noteci do Warty
Santok – widok z mostu
Santok – widok na grodzisko
Model grodu w Santoku

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Miejscowość ma wcześniejszą metrykę niż zachowane o niej archiwalne zapisy. W latach 30. XX wieku archeolodzy niemieccy oraz w latach 1958-1962 polscy archeolodzy prowadzili badania terenowe, w wyniku których odkryto pierwszy gród datowany szacunkowo na VIII-IX wiek. Miał on średnicę ok. 60 metrów, otoczony był palisadą oraz zabudowany wokół chatami plecionkowymi, a później w IX wieku także chatami o konstrukcji zrębowej. Analiza pozostałości wykazała, że gród kilkukrotnie ulegał pożarom. Na odkrytym stanowisku archeologicznym znaleziono liczne przedmioty codziennego użytku takie jak paciorki szklane i bursztynowe prawdopodobnie służące jako środek płatniczy. Odnaleziono również liczne kości zwierząt hodowlanych, a zwłaszcza świń i bydła oraz szczątki zwierząt dzikich takich jak jeleń, sarna oraz dzik. Z resztek ryb natomiast przeważały szczupaki, a z pozostałości roślinnych proso[4].

Na miejscu pierwszego grodu znaleziono pozostałości nowszego zbudowanego od nowa lub w wyniku przebudowy starego. Według analizy dendrochronologicznej drewna pobranego z wału podgrodzia ustalono z dokładnością od plus dwóch do minus 9 lat, że zbudowano go z drewna ściętego około 967 roku. Nowy piastowski gród był umocniony szerokimi na kilkanaście metrów wałami drewniano-ziemnymi o średnicy ok. 80 metrów zabudowany wewnątrz chatami zrębowymi. Był on parokrotnie palony pod koniec XI, koniec XII oraz w XIII wieku po czym był odbudowywany oraz powiększany. W końcu XII wieku po kolejnym pożarze zniwelowany został wał wewnętrzny, a w jego miejsce powstało cmentarzysko, które otoczyło relikty budowli kamiennej z XIII wieku będącego prawdopodobnie kościołem grodowym. Z okresu drugiej zabudowy odaleziono w Santoku liczne przedmioty codziennego użytku oraz paciorki, odważniki, monety i broń[4][16].

Gród był przedmiotem walk Polan z Pomorzanami, a później z Brandenburgią. Według historyków nie jest jasne, czy najstarszy gród santocki pochodzący z VIII-X wieku zbudowali Pomorzanie czy Polanie. Zniszczenia spowodowane pożarami są uznawane za dowody ich walk o Santok. Zbudowanie nowego grodu w latach 968-970 oznaczało ustanowienie nad nim zwierzchnictwa piastowskiego. W czasach Mieszka I Santok był ważnym grodem piastowskim o statusie kasztelanii i osadą obronną na granicy Państwa Piastów i Pomorza Zachodniego. W II połowie XI wieku został on spalony i znalazł się przejściowo w rękach Pomorzan. Pod datą 1097 wzmiankował o nim Gall Anonim. Według zapisów w Kronice Galla Anonima ok. 1100 naprzeciw Santoka, który autor określił jako „strażnicę i klucz Królestwa Polskiego (łac. „regni custodia et clavis”), Pomorzanie wznieśli gród, który był tak wysoki oraz tak blisko położony względem niego, że widzieli oni wszystko, co się w Santoku dzieje. Książę wielkopolski Zbigniew przybywszy z wojskiem nie zdołał ich pokonać i dopiero uderzenie Bolesława Krzywoustego, zajęcie mostu oraz pościg doprowadził do bram nowego grodu. Według kronikarza Pomorzanie obawiając się jego utraty mieli go sami zniszczyć oraz opuścić[4][6].

W 1124 źródla odnotowały wyprawę misyjną biskupa bamberskiego Ottona na Pomorze. Książę wielkopolski Bolesław III Krzywousty kazał go odprowadzić do najdalszych kresów swego księstwa, do kasztelana santockiego Pawła, który poprowadził go z eskortą 60 rycerzy dalej. Za rzeką Wartą zaś oczekiwał na nich książę pomorski Warcisław i razem w eskorcie 300 zbrojnych udali się oni do Pyrzyc[4].

W 1208 jeden ze swoich dokumentów wystawił w Santoku książę wielkopolski Władysław Laskonogi, a w 1233 książę Wielkopolski Władysław Odonic. W 1234 Władysław Odonic zawał pokój z księciem śląskim Henrykiem Brodatym oddając mu część Wielkopolski na południe od rzeki Warty wraz z grodem Santokiem i całym obszarem poniżej tego grodu. W 1238 gród zajęli Niemcy ale w 1239 odzyskał go książę śląski Henryk II Pobożny[4].

Gród miał średnicę około 240 metrów i zabudowę drewnianą, a na jego terenie mieściła się siedziba archidiakonatu. Po śmierci Bolesława Krzywoustego w 1139 roku gród stracił na znaczeniu, w związku z czym w XIII wieku książę wielkopolski Przemysł I w części starego grodu Mieszka I zbudował mniejszy owalny gród o średnicy 80 m. W latach 1238–1239 gród posiadał przejściowo książę pomorski Barnim I. W 1265 roku gród, będący w posiadaniu Bolesława Pobożnego, zajęli na skutek zdrady władcy Marchii Brandenburskiej z dynastii askańskiej. Po kolejnym zajęciu grodu przez Brandenburczyków w 1270 roku, w 1271 roku Bolesław Pobożny próbował bez powodzenia odzyskać Santok, jednak udało mu się to dopiero w 1278 roku. W 1296 roku zdobyty ponownie przez margrabiów brandenburskich, którzy oddali go w lenno kilku kolejnym rodom rycerskim. W 1365 roku dzierżący gród panowie von Osten (Dobrogost, Arnold, Holryk i Bartold) poddali zamek jako lenno królowi Kazimierzowi Wielkiemu. Po śmierci króla Kazimierza w 1370 roku opanował go Otto IV Hasso von Wedel. Gródek ten w 1397 dostali w zastaw joannici od Zygmunta Luksemburczyka. W 1419 zamek został zdobyty przez wojska polskie. W 1420 roku zamek zdobył i spalił elektor Fryderyk I Hohenzollern, a następnie przekazał go w dzierżawę ponownie joannitom, którzy zbudowali nową murowaną wieżę o boku 5 × 5 m[17]. Gdy Nowa Marchia została sprzedana przez Krzyżaków Brandenburgii w 1454 roku, fortyfikacja na skutek zmiany granicy straciła na znaczeniu militarnym i stała się siedzibą szlachecką. Pomimo utraty Santoka Polska aż do rozbiorów zachowała tytuł kasztelanów santockich (w latach 1231–1793 było ich 61)[18].

 Z tym tematem związana jest kategoria: Kasztelanowie santoccy.

Po powodzi w XVIII wieku miejscowość przeniesiono na północny wyższy brzeg rzeki.

Kalendarium

[edytuj | edytuj kod]

Zabytki

[edytuj | edytuj kod]

Do wojewódzkiego rejestru zabytków wpisane są[20]:

  • kościół fil. pw. św. Józefa, neogotycki z 1858 r., na wyposażeniu późnogotycki krucyfiks z XVI w.
  • dzwonnica wiejska, szachulcowa, z 1764 r.
  • wieża widokowa z 1936 roku, w miejscu gródka pomorskiego z XI w. i zameczku rycerskiego z XV w.

inne zabytki:

  • grodzisko z X – XIII w., średniowieczne, pierścieniowate
  • domy szachulcowe, najstarszy z 1825 r.
  • resztki umocnień południowej części odcinka Wału Pomorskiego (Die Pommernstellung) – Linii Noteci (Netzestellung) zachowały się na terenie Santoka.

Działa tu piłkarski Klub Sportowy „Kasztelania” Santok, który został założony w 1946 roku i występujący w gorzowskiej klasie okręgowej[21].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 120749
  2. Gmina Santok, Wykaz ilościowy mieszkańców. [dostęp 2021-09-24]. (pol.).
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 1148 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. a b c d e f Gąsiorowski 2003 ↓, s. 286-297.
  5. Zantoch. [dostęp 2021-09-24]. (niem.).
  6. a b „Kronika polska, Gall Anonim”, seria „Kroniki polskie”, Zakł. Nard. Ossolińskich, Wrocław, ISBN 978-3-939991-64-9, s. 82.
  7. „Monumenta Poloniae Historica”, Tom I, Akademia Umiejętności w Krakowie, Lwów 1864, s. 439.
  8. Encyklopedia Szczecina, Tadeusz Białecki (red.), Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo Kultury, 2015, s. 919, ISBN 978-83-942725-0-0, OCLC 924941684.
  9. „Dzieje Wielkopolski w wypisach”, PZWS, Warszawa 1963, s. 41–43.
  10. Tadeusz Lewicki, Polska i kraje sąsiednie w świetle „Księgi Rogera” geografa arabskiego z XII w. Al Indrisi’ego, cz.I, Polska Akademia Nauk. Komitet Orientalistyczny, PWN, Kraków 1945.
  11. „Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski”, tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, s. 247.
  12. „Kodeks dyplomatyczny Wielkopolski”, tom I, Biblioteka Kórnicka, Poznań 1877, s. 300.
  13. Santok w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego t. X.
  14. Stanisław Rospond: Słownik etymologiczny miast i gmin PRL. Wrocław: Ossolineum, 1984, s. 341–342. ISBN 83-04-01090-9.
  15. Zarządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 7 maja 1946 r. (M.P. z 1946 r. nr 44, poz. 85).
  16. Naukawpolsce.pl: Gniezno czy giecz najstarszym grodem piastowskim?. [dostęp 2014-05-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-08-19)].
  17. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2014-05-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-06)].
  18. P. Anders, W. Kusiak, Puszcza Notecka przewodnik krajoznawczy, G&P Oficyna Wydawnicza, Poznań 2005, s. 183.
  19. a b Roman Szczeciński, Santok, „Świat Kolei” nr 1/2011, s. 39.
  20. Rejestr zabytków nieruchomych woj. lubuskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 3. [dostęp 2013-01-20].
  21. KS Kasztelania Santok. 90minut.pl. s. 3. [dostęp 2013-08-02].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]