Csetfalva

Csetfalva (Четфалва)
Csetfalva címere
Csetfalva címere
Közigazgatás
Ország Ukrajna
TerületKárpátalja
Járás
KözségBeregszász község
Rangfalu
Alapítás éve1260
Irányítószám90262
Körzethívószám+380 03141
Testvértelepülései
Népesség
Teljes népesség754 fő (2008)
Népsűrűség599 fő/km²
Földrajzi adatok
Tszf. magasság116 m
Terület1,26 km²
IdőzónaEET, UTC+2
Elhelyezkedése
Térkép
é. sz. 48° 07′ 34″, k. h. 22° 47′ 39″48.126111°N 22.794167°EKoordináták: é. sz. 48° 07′ 34″, k. h. 22° 47′ 39″48.126111°N 22.794167°E
Csetfalva (Kárpátalja)
Csetfalva
Csetfalva
Pozíció Kárpátalja térképén
A Wikimédia Commons tartalmaz Csetfalva témájú médiaállományokat.

Csetfalva (ukránul: Четфалва [Csetfalva], 1995-ig Четово[1] [Csetovo], csehül: Četovo[2]) egy csaknem teljesen magyar lakosságú falu Ukrajnában, Kárpátalján, a Beregszászi járásban. A Tisza jobb partján terül el, érinti az ukrán–magyar határsávot. A TiszaújlakTiszabecs határátkelőhely öt kilóméterre távolságra van a településtől.

Először 1341-ben jelent meg írásos dokumentumban Villa Chet alakban, elsőben a Széchy család birtoka volt.[3] Csetfalva az akkori Bereg vármegye peremén, a Bereg-Szatmár-Ugocsa vármegye hármashatárán fekvett a maga idejében, korábban Ugocsa vármegyéhez is tartozott.[4] A faluban a tizenötödik századnak a végefelé vámhivatalt működtettek. Súlytotta a csetfalvai lakosságot az 1566-os tatárjárás, melynek során sokakat az Oszmán Birodalom rabszolgapiacaira hurcoltak el. És az 1657-es lengyel betörést is, ami II. Rákóczi György erdélyi fejedelem lengyelországi politikájának volt köszönhető.

A községnek történelme során rengeteg árvíz okozta szenvedését, míg meg nem kezdődött a Tisza országos szabályozása, melynek indítványozója gróf Szécheny István. Kárpátalja vidékére jött 1847 szeptemberében megtekinteni a folyó szabályozásának munkálatait. A Pannonia nevű gőzöse zátonyrafutott, ő és kisérete a hajón éjszakázott, mire másnap meglátogatta Csetfalvát szeptember 10-én.

Az 1940-es évektől kezdett a település Kelet felé bővülni új házakkal, de a Szovjetunióban bontakozott ki igazán jelentősen a fejlődés a népesség növekvéssel együtt, ekkor a falu lakossága a kétszeresére nőtt és egy teljesen új utca is épült.

2008-ban az állandó 754 lakosának 97%-a magyar anyanyelvű, egy magyar tannyelvű oktatási intézmény üzemel a településen napjainkban. A faluban három nagy vallási felekezet működik: református, római és görögkatolikus.

Fekvése

[szerkesztés]

A település Ukrajna nyugati részén, Kárpátalján, a Beregszászi járásban, a magyar-ukrán határ mentén, a Tisza jobb partján a Tiszaháton, Beregszásztól 15 km, Nagyszőlőstől 17 km és Ungvártól 66 km távolságra fekszik.[5] Északra 7 km távolságra található a Borzsa. Viszonylag sík vidéken terül el, gazdag termőföldekkel és gyümölcsösökkel, területén gyeptalaj található.[6] A falut Nyugatról a vári erdő határolja.

A Petőfi út két házsora közti gyepes területen egykoron a Tisza egyik mellékága folyt, amely kettéválasztotta a települést. A kis mellékág később holtággá vált, azonban sokáig megmaradt formájában. Az 1980-as években elkezdték feltölteni földdel és a tó fokozatosan eltűnt.[7]

Szomszédos települések: Tiszakeresztúr, Tiszaújlak, Sárosoroszi, Bene és Vári. A Tisza bal partján immáron a magyar oldalon található Milota és Tiszacsécse.

Éghajlat

[szerkesztés]

Éghajlata mérsékelten kontinentális. Az átlagos hőmérséklet 10,8 °C. Július az év legmelegebb hónapja, átlag 21,9 °C. Januárban jellemző a legalacsonyabb hőmérséklet, átlag -1,6 °C. Az éves csapadékmennyiség 850 miliméter, a legszárazabb és legcsapadékosabb hónapok között 37 miliméter-különbség van. A legmagasabb relatív páratartalom decemberben fordul elő (80%), másrészt augusztusban a legalacsonyabb (hozzávetőleg 63%).[8]

Megközelítése, közlekedés

[szerkesztés]

Az Ungvár-Beregszász-Rahó országúttal 1 km hosszúságú bekötőút köti össze, a falu központjától körülbelül 20 km távolságra van az E58-as autópálya. A települést érinti a Bátyú–Királyháza–Taracköz–Aknaszlatina-vasútvonal.

Élővilága

[szerkesztés]

A településen egy gólyafészek található, évente 5 gólyafiókát költenek ki.[9]

Története

[szerkesztés]

Nevének eredete

[szerkesztés]

Figyelemre méltó, hogy Csetfalva neve az egyetlen személynév + -falva szerkezetű helységnév a kárpátaljai síkvidéken. A fennmaradt népi hagyományok szerint nevét Árpád fejedelem egyik hű alattvalójától, a település alapítójáról, egy Cset vagy Csete nevű földesúrról kapta. Erről vannak más variációk, de ami biztos, hogy egy Cset nevű birtokosról nevezték el. Mai nevének első említése 1408-ból származik.

A' mint a' Borsa vára Krónika írója mondja – Csetfalva község vette nevét Árpád unaköccsének Bélának egy sánta Cseth nevű szolgálójáról, melly helyet hü szolgálatjáért neki adományozott.
– Lánczi József, 1864. július 20.[10]

1418-tól a mohácsi csatáig

[szerkesztés]
Csetfalva 16. századi pecsétje

Levéltári adatok szerint Csetfalva korábban Ugocsa vármegyéhez tartozott, azonban egy közigazgatási reform következtében Bereg vármegyéhez csatolták. Ennek a földterületnek az első ismert birtokosai a Széchy család tagjai voltak. A földbirtokot 1418-ban maga Zsigmond király királyi adományként odaajándékozta Széchy Pál és Jakab fia György számára. Ugyanebben az évben pereltek Tódorné munkácsi hercegnő Helele nevű tisztje ellen, aki egyik Csetfalvára valósi jobbágyukat erőszakkal elhurcolta Mezőváriba.

Azon okból, hogy a település három vármegye határán terült el, alkalmas volt arra a célra, hogy az 1400-as évek végén egy vámhivatalot működtessenek itten. 1488-ban ifj. Azari János megbízott királyi ember által lett beiktatva, Apród Miklós fiai, Tarczai Márton és János Csetfalva, Beregsom, Zápszony, és a Kohán, Gerendes, Tárnok, Zebegnyő, Szelmenc, Mátyus, Tárnok, Tehna, Karád, Kereplye, Szög, Agárd, Bél, Dobra, Dámóc és Dargó egész, valamint Karácsonymező és Szécsi fél részbirtokaiba zálogezimen.

1498 folyamán Tarczay Jánost királyi adomány folytán beiktatták Beregsom, Zápszony, Csetfalva és Mátyus helységekbe, a Bégányi Kristóf nevű királyi ember által történt bevezetésnél Brigitának, Széchy Miklós özvegyének, ellentmondva. Továbbá ebben az évben Zápolya János, Magyarország nádora és a kunok bírája Tárczay János kérelmére meghagyta a leleszi káptalannak, hogy a Mezővári felöl a határt rendezze, kijelölve királyi emberekül Bégányi Kristófot és Boldizsárt, Homoky Istvánt, Borsóvai Miklóst és Gulácái Ambrust. Azonban mindjárt, a menet kezdetén Dewngeus István mezővári biró, Geréb László erdélyi püspök és Geréb Péter nevében tiltakozott a határvonal ellen. A határjárás meghiúsulta adott azután okot arra, hogy a szilaj természet Tarczay és a szomszéd mezővári birtokos gróf Geréb Péter emberei között viszálykodásra és vérengzésre került a dolog, akik különösen a Zsaró-mocsár nevű Tisza-halványnak halászati joga felett szivódtak. 1503-ban ismét megkisérté Tarczay a határjárást, azonban mikor a bizottság Nyugatról a Kőrösfok nevű térre ért, a váriak Csáktornyái Zsigmond pécsi püspök nevében ellentmondtak és a Bégányi Kristóf királyi ember és Péter nevű leleszi pap által eszközlésbe vett működést megakadályozták, minek következtében azután 1504-ben Tarczay törvény elé idézte Csáktornyáit, ennek emberei által Csetfalván elkövetett hatalrnaskodásai miatt, mely ügyet Tárkányi Péter királyi ember intézett el.

1509-ben Sztrithei Zsigmond eltiltatta, Csapi Gergely, Szerdahelyi László, és Bácskai Simon nevében Tarczayt a beregsomi és ahhoz tartozó zápszonyi és csetfalvai, valamint településeken lévő birtokok Perényi Gábornak vagy bárki másnak való eladásától. 1513 beiktatták Lónyay Albertet és feleségét, Nasztát, úgy Kristóf, Péter, Farkas és Marina nevű gyermekeiket a Tarczay János özvegyétől, Sárától örökáron megvett Zápszony, Csetfalva, Beregsom és Mátyus birtokába. Ez évben Oroszi István eltiltatta a Lónyayakat attól, hogy az Ugocsa vármegyében fekvő Eperjes határából településeket foglaljanak el és a még Szécsy Gál által a sárosoroszi határból elfoglalt és Csetfalváboz csatolt földeket birtokolják.

1516-ban Szerdahelyi László elzálogitotta részbirtokait Sztrithei Lászlónak 100 forintért azzal a feltétel alatt, hogyha ő a kitűzött határidőben nem kiváltana, azok nála örökösen megmaradjanak. 1521-ben Sztrithei László végrendelete szerint hagyományozta a cserfalvai, mátyusi, ketergényi és egyéb birtokait a leleszi egyháznak, husz forintot és egy aranyat a darmai barátainak, szálkai ingó vagyonát Agata nevű lányának, minden egyéb birtokát Pál fiának.

1523-ban Burányi Margit, Lónyay Kata, Farkas és Kristóf közösen tiltakoztak Perényi Gábor ellen az itteni és a mátyusi birtokaik elfoglalása miatt. 1524-ben pedig Lónyai Kristóf, Naszta ellen, birtok-elidegenítés vádának okából.

1530-tól a reformációig

[szerkesztés]
A harangtorony az 1930-as években
Egy szégyellős lány a kapuban (1927)

1530-ban Lónyay Kristóffal, Vitéz Jánossal és Csapi Péterrel voltak együtt hárman a falunak a birtokos tulajdonosai. 1533-ban iktari Bethlen Istvánnak és lónyai Lónyay Zsigmondnak adtak itten birtokokat.

1551-ben Büdy Mihály megvette Csapi Ferenc csetfalvai birtokát 300 forintért. Ezen kívül ebben az éveben az itteni helybeliek, Báthory András, Lónyai Péter és Büdi Mihályné jobbágyai tiltakoztak a kovászói Matbuznay Pál által Bene felöl tett határjárás ellen, amire megjelentek gocsei Kun Miklós királyi ember és Gyöngyösi Ferenc leleszi konvent megbizottja. 1580-ban Büdy Farkas visszavonta azon bevallását, amelyet a leleszi konvent előtt Csapi Ferenc javára itteni birtoka iránt tett.

Az 1657-es lengyel betörést is megszenvedte a település, ami II. Rákóczi György erdélyi fejedelem lengyelországi politikájának köszönhetően. Rengeteg település elpusztult ekkor a háborúkor. Csetfalvának a lakosai kénytelenek voltak átvészelni az 1566-ban történő tatárjárást is, amely során a tatárok a csetfalvai népességnek nagyobbik részét rabláncra fűzve hurcolták el az Oszmán Birodalom rabszolgapiacaira eladni azokat az embereket rabszolgának. Az 1567-es évi adóösszeírás során a településen tizenegy lakót és tizenkettő pusztatelket írtak össze, még azon a télen, mikor a tatárok embereket raboltak innen.

1573-ban beregszói Hagymási Kristóf, a huszti várnak várkapitánya egyenesen tiltakozott gyarmati Balassa András, Balassi Bálint költő nagybátyja tevékenysége ellen. Azért mert Ballasa elfoglalta Csetfalva, Beregsom, Zápszony birtokát, emellett a makovicei várat.

1582-ban Lónyay Pétert királyi adomány folytán beiktatták a Lónyay Albert-féle itteni részekbe köztük Csetfalvába is. 1600-ban Rákóczy Zsigmond öt, Lónyay István tízennégy, Mikolay István egy, Réthey Péter, Melith Pál, Báthory István és Anarcsi Péter egy-egy telekkel rendelkeztek itten. Tízenegy évvel ezután, 1611-ben Telegdi Borbálát beiktatták a II. Rudolf császártól nyert adományként az első férjétől ered eszenyi kastély, Eszeny, Ágtelek és Bezdéd, valamint a beregsomi, csetfalvai és zápszonyi részek, valamint Parnó, Bozsnica, Kincses, Sztankóc, s a gálszécsi és albini részek birtokába, a bevezetést Tussay Sándor és Horváth István királyi emberek és Ruttkay Mátyás leleszi áldozár intézte el. Csetfalvára 1633-ban beiktatták Bethlen István és nagylónyai Lónyay Zsigmond személyét birtokosoknak. A birtokosok itten 1641-ben Góde Péter és Zoltán József voltak. Egy évvel később beikatták Ugron Erzsébetet és férjét Horváth Istvánt.

1669-ben Lónyay Anna, Kemény János felesége, elzálogosította 1500 forinton Báthori Zsófiának csetfalvai örökségét. Ugyan 1671-ben Jenei Samu, mint Lónyay Anna meghatalmazottja, a nem is olyan régen Újhelyi Jánostól szerzett itteni birtokát és két malomhelyét 700 forintért két évre bérelte ki.

Az új protestáns hit

[szerkesztés]

A protestantizmus megjelenésével a lakosság áttért az új hitre. Ezek a protestáns falusiak elfoglalták a régi, 15. században épült római katólikus templomot és a hozzá tartozó parókiát. Okmányok szerint 1645-ben már virágzó református gyülekezet volt a településen. Egy évvel később Vaszil Judit, Nánási Szabó György özvegye 1648-ban ékes áldozati kelyhet készíttetett a templom számára.[11] Az egyházközség anyakönyvét 1767-től vezeti.

Beregi István nemesi bíró és Gerét Mihály másodbíró idejében a falu templomát átalakították, és mellett református iskolát nyitottak. Az iskola jótevőinek a Buday családot neveik. Remek példa rá, hogy 1847-ben Buday István alispán római katolikus létére könyvekkel és írószerekkel látta el a szegény református tanulókat.[12]

Csetfalva a Rákóczi-szabadságharc idején

[szerkesztés]

1703. július 14-én Rákóczi tiszántúli hadjárata során Benéhez ért. Átkelt a Borzsa hídján, és a délutáni órákban Csetfalva és Tiszaújlak határában táborozott le lovasságával, mivel a gyalogosok a mostoha útviszonyok, a sár miatt lemaradtak. Ekkor nem volt semmilyen ellenséges felderítő csapat a környéken. Az egyik ilyen felderítõ csapatnak, amelynek kötelékében 20 magyar és 30 német lovas szolgált, Kende Mihály volt a vezetője. Július 13-án átkeltek a Tiszán, Benén és Nagymuzsalyon keresztül Beregszászig meneteltek. Nem tudva Rákóczi támadó jellegű előrenyomulásáról Mezővárin keresztül akartak visszatérni Tiszabecsre. A fejedelem, észlelve a járőrcsapatot, sikeresen bekerítette azokat. Kendének nem maradt más esélye, csak az elkeseredett harc. A fejedelem lovasai már ekkor elfoglalták a rév hídfõjét, amit tizenöt elsáncolt német gyalogos őrzött. Kendének katonáit Rákóczi társai a Tiszának szorították, kik egy kanyarultban keményen ellenáltak. A folyó túloldaláról heves puskalövésekkel segítettek Kendééknek. Négy órán keresztül ment a küzdelem, melyben Kende katonái háromszor rohamoztak. Az összecsapás láttán Rákóczi szerette volna megkímélni lovasait, és inkább a lemaradozó gyalogsággal akarta megtörni az ellenséget. Erre azonban nem került sor, mivel a lovasok zárt sorú támadása eldöntötte az összecsapás kimenetelét. A ellenség katonái közül nyolcan estek el. Rákóczi vesztesége a kedvezőtlen helyzetük miatt valamivel nagyobb volt. Az áldozatok közé került Kende Mihály is, aki a lovával együtt a Tiszába fúlt.[13]

A Rákóczi-szabadságharc elején megesett, hogy némely vármegyék vezetősége törvénytelenül pénzbeli adókat vetett ki a parasztokra, amik nem voltak rendszeresek, azonban a katonák ellátása mellett nagy terhet jelentettek. Ezért Rákóczi követelte, hogy a katónáknak állt parasztokon azt az adót ne szedjék. A vármegyében kialakult helyzetrõl Újhelyi István többször tájékoztatja a környéken állomásozó katonaság vezetõit. Március 8-i levelében Kölcsei Imrétől kér tanácsot, ugyanakkor felajánlja a szálfák kiszállítását és az élelmezést a csapatoknak. Jelenti, hogy Farkas Zsigmond vice-kapitány már rég a vármegyében tartozkodik, aki Csetfalvára és Mezőváriba szénát hordatott össze. Majos János ezerének Erdélybe indulására hivatkozva továbbra is ellátmányt követelt. Ujhelyi hangsúlyozta: „Sarcoltatják, pusztítják a szegénységet. Kegyelmed ezeket orvosolja, mert mód nélkül való dolgok.”[14]

1716-1904

[szerkesztés]

1716-ban a Moldván és Erdélyen át berontó krími tatárok Bereg vármegye településeit is kifosztották, nemcsak tömérdek ingóságot, templomi tárgyat vittek el, hanem a lakosság egy részét elrabolták.

1775-ben Irényi Júlia, Bassányi János özvegye tiltakozott – testvére, Irényi László és rokona, Romocsaházy Krisztina nevében – a néhai Romocsaházy István és Krucsay Borbála nevű felesége között a csetfalvai, ugornyai, és Szabolcs megyei birtokok iránt kötött kölcsönös végrendelet érvényessége ellen.

Vályi András „Magyar Országnak Leírása” (1796) című művében az alábbiakat írja a településről: "CSETFALVA. Magyar falu Bereg Vármegyében, birtokosai Báró Prényi, Csató, és Buday Uraságok, lakosai reformátusok, fekszik Ugotsa Vármegyének szélénél, a’ Tisza mentében, Váritol fél mértföldnyire, Ujlakhoz pedig tsak 1/4. órányira, a’ hol vagyonnyaikat elszokták adni; határja, ha trágyáztatik nem minden esztendőben, hanem tsak a’ mint földgye kivánnya, szép tiszta búzát ’s mindenféle gabonát elég termékenyen hoz, vagyonnyait eladhattya Újlakon, és Berekszázon, a’ szomszéd szőlö hegyekben pedig kereshet kézi munkával, fája mind tűzre, mind pedig épűletre elég; de mivel legelője szoross, ’s határját a’ víz járja, (mellyen három Kompos malma van) a’ második Osztályba tétettetett."[15]

Fényes Elek a „Magyarország Geographiai Szótára” (1851) című művében a következőket írja Csetfalváról: "Csetfalva, magyar falu, Beregh vgyében, a Tisza jobb partján, ut. p. T.-Ujlakhoz 1/2 mfdnyire: 29 r. kath., 225 ref., 30 zsidó lak. Reform. templom. Határa igen termékeny, de néha az árvizektől szenved; erdeje mind tüzre, mind épületre elég; gyümölcse sok; legelője szűk, malmai vannak F. u. többen."[16]

Széchenyi István-emléktábla

Csetfalva ugyancsak a Tisza mellett fekszik, ezzel a történeleme során megvolt a baj, mivel a veteményest vagy a falusiak házát mosta el a víz árvízek során. Szerencsére Széchenyi István tett róla, hogy az egész országban szabályozzák a folyót. 1847-ben a Tiszának ennek a szabályozásának munkálatainak folyását jött megtekinteni a mai Kárpátalja vidékére gróf Széchenyi István. Szeptember 9-én a Pannonia nevű gőzös Csetfalva és Tiszaújlak között zátonyrafutott, az éjszakát kénytelenek volt Széchenyi és kísérete a hajón tölteni. Szeptember 10-én meglátogatta Csetfalvát, majd 11-én Badalót. (Tiszteletére, születésének 230. évfordulójára 2021. szeptember 21-én felavatták szobrát, a faluközpontban, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség szervezésében.)

1881-ben 89 házat, 473 lelket számoltak össze. Akkoriban a birtokosok a Lónyay, Csató, Pogány, és Abonyi családtagok voltak. Rajtuk kívül Buday Sándor örökösei, akiknek birtokában van a Vigyorgó nevű puszta.

A Belügyminisztérium 1904-ben hagyta jóvá a község címerét a 16. századi ősi pecsétje alapján.

Csehszlovák, szovjet éra

[szerkesztés]
Csetfalvai parasztházak, 1921
A málenykij robot és a II. világháború áldozatainak emlékhelye

A trianoni döntés értelmében az új határ Csetfalva mentén húzódott, és a Csehszlovák fennhatóság alátartozott.[17] 1938. november 2-án az I. bécsi döntés értelmében Magyarország visszakapta Csehszlovákiától a trianoni határ mentén elterülő magyar többségű országrészt, köztük Csetfalvát is.

A szovjetek 1944. október 25-én bevonultak Husztra és Nagyszőlősre, október 26-án Munkácsra. A szovjet csapatok október 27-én foglalták el Csetfalvát, majd október 28-án Beregszászba és Ungvárra is bevonultak.[18] November 14-én, a 0036. számú szigorúan titkos parancs alapján Kárpátalja községeiben megkezdték a hadköteles korú német és magyar férfiak összegyűjtését,[19] Csetfalváról 91 férfit hurcoltak el, 38-an odahaltak.

A szovjet időszakban bontakozott ki jelentősen fejlődés a faluban, új utcát hoztak létre, a népesség a kétszeresére nőtt, gyümölcsösöket telepítettek.

A KMKSZ csetfalvai alapszervezete 1989. szeptember 8-án alakult 102 taggal. A helyi alapszervezet majd november 26-án a temetőben sírkövet állított a sztálinizmus és a második világháború áldozatai emlékére.

Ukrajna részeként

[szerkesztés]

A Szovjetunió széthullásával Csetfalva az 1991. augusztus 24-én függetlenné vált Ukrajna része lett. A község 1992 novemberétől önállóvá vált Benétől. 1995-ben visszanevezték a falut Csetfalvára, mint sok más településhez hasonlóan, melyeket az oroszosítás céljából neveztek át.[1]

1998-ban, majd 2001-ben a település pusztító árvizet élt át. 1998 őszén 138 ház rongálódott meg, 76 házat teljesen újjá kellett építeni. Még hatalmasabb pusztítást vitt véghez a kiömlő Tisza 2001 tavaszán. Ekkor majdnem minden otthont tönkretett a víz. Két és fél évvel az árvíz után a házak mindegyike újjáépült. 2003 őszére elkészült a falu határában húzódó tiszai védmű rekonstrukciója. Az új töltés átlagosan másfél méterrel magasabb a réginél.[20][21][22][20]

Népesség

[szerkesztés]
A népesség alakulása 1567 és 2008 között
Lakosok száma
11
284
473
558
570
549
750
840
755
754
1567185118811910194119441982198920012008
Adatok: Wikidata

A 2001-es ukrajnai népszámlálás során a lakosság elérte a 755 főt, melyből 735 fő (97,4%) magyar, 18 fő (2,4%) ukrán, 2 fő (0,3%) orosz anyanyelvűnek vallottta magát.[23] Egy frissebb 2008-as felmérés alapján 754 főből 731 (97%) magyar.[24] Vallási megoszlás szerint a lakosság 53%-a református, 7,9% római katolikusok, 9,3% görögkatolikusok, 1,3% Jehova tanui (28,5% nem nyilatkozott).[25]

Gazdaság

[szerkesztés]

A privatizáció előtt álló földterület a helyi gazdasághoz tartozott, főágazata a gyümölcs- és szőlőtermesztés volt, a mai töltésen túl dohánytermesztettek. A munkaképes lakosság egy része főképp a mezőgazdaságban, a többi Tiszaújlak, sőt Beregszász különféle vállalataiban dolgozik. A falusi turizmussal ugyanúgy foglalkoznak, összesen 18 vendégház üzemel a faluban. A településen egészségügyi központ, kisebb szolgáltató és kereskedelmi egységek is találhatóak.

Ma is jelentős agrártelepülés, a Beregszászi járás palántákkal való ellátását 80%-ban a csetfalvai közgazdászok teszik ki.[26]

Kultúra

[szerkesztés]

Oktatás

[szerkesztés]

A faluban egy oktatási intézmény működik: a Csetfalvai Móricz Zsigmond Gimnázium, amelynek intézete 1946-tól üzemel magyar tannyelven. Érettségizői közül néhányan a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolára jelentkeznek, mások különféle kárpátaljai gimnáziumba vagy Magyarországra mennek tovább tanulni.

Csetfalván kezdetekben a 18. század közepén felekezeti iskolát működtettek, a népiskolai oktatás a 19. század elején indult meg.

Néptánc foglalkoztatás

[szerkesztés]

A településen 2021-től a Móricz Zsigmond Kultúrális Központon hetente egyszer minimum tartanak néptáncoktatást. A koreográfus és tanár: Kovács István. A Napraforgók Tánccsoport megalakulásával rendszeressé vált a szüreti felvonulás, az ünnepekkori táncelőadás a klubban. Emellett gyakori a Bereg Festen és a Szól a fülemülén való részvétel.

Emlékhelyek, nevezetességek

[szerkesztés]

Csetfalva községében megemlékeznek a nagy emberekről, kiknek élete valamilyen szinten a faluhoz kötődik, emléktábla formájában. Ilyen például Horváth Dávid, tanár és költő, aki itt született. Széchenyi István, a legnagyobb magyar emlékezetére a falu felcserháza falán lévő emléktábla mellett, még egy faszoborral is tiszeteletet adnak emlékezetére.[27] A református templom falán Móricz Zsigmond emléktáblája van, azonban a költőről még a csetfalvai gimnáziumot és kultúrális központot is elnevezték.

A református templom háta mögött 1999-ben egy tölgyfát ültettek az aradi vértanúk kivégzésének százötvenedik évfordulója emlékére. 2007-től emléktábla hírdeti a fa ültetésének eseményét írásban.

A sztálinizmus és a II. világháború hallottainak emlékműve

[szerkesztés]

Csetfalva temetőjében 1989-ban sírkövet állítottak a sztálinizmus („málenkij robot”) azon áldozatainak, akiknek egyetlen bűnük magyarságuk volt. A sírkőt a második világháborúban elhunytak névsorával rendelkező emlékoszlopával egészítették ki 1996-ban. Ezek a történelmi események igencsak megtizedelték a község férfilakosságát. A fronton 12-en estek el, a munkatáborokban 91 elhurcolt férfiből 38-an vesztek oda.

Református templom és harangtornya

Református templom és a faharangláb

[szerkesztés]

1645-ben tesz szót a helyi krónika egy erős református közösségről, amelynek egy gótikus, 14. századi temploma volt, ami korábban katolikus híveké volt. A templom kőből épült, külső és belső falai vakolt, meszelt. A hajót magas nyeregtető fedi, az ötoldalas szentély jóval kisebb és keskenyebb, a hajótól csúcsíves ív választja el, a délnyugati sarkot támpillér erősíti. A templomhajó mennyezetét 1753-ban, a szentélyét 1773-ban Asztalos Lándor Ferenc festette. 1796-ban a református templom bejárata elé építették fel a zsindelyes, négy fiatornyos haranglábat, mely Kakuk Imre jándi fatoronyépítő mester munkája. Nincs alapja, az alatta lévő sziklák tartják meg és 30 méter magas.

Katólikus templom

Szentlélek templom

[szerkesztés]

Az organikus építészet jegyeit viseli magán a templom, melyet egyszerre használ a falu római katolikus és görögkatolikus közössége. A kultikus épület nemcsak eredeti geometriájával tűnik ki, hanem nagyon jól illeszkedik a tájba, sikeres kompozíciót alkotva a régi református templommal. A templomot 2002 pünkösd hétfőjén szentelték fel. A templom belső faragásait Matl Péter munkácsi szobrászművész készítette.[28] A nyárfából készült oltárbelső 7,5 méter magas. 2009-ben a templom kertbe Szűz Mária-szobrot állítottak.

Híres emberek

[szerkesztés]
Szaplonczay Manó
Itt született
  • Itt született 1856. október 11-én Szaplonczay Manó dr., magyar orvos.
  • Itt született 1859. január 21-én Pallagi Erzsébet, Móricz Zsigmond édesanyja.[29]
  • Itt született 1948. február 20-án Horváth Gyula tanár, költő.
Munkájuk Csetfalvához kötötte
  • Itt járt 1847. szeptember 10-én gróf Széchenyi István a Tisza szabályozása során.
  • Itt szolgált református lelkészként Pallagi József, Móricz Zsigmond anyai nagyapja.
  • Itt járt Móricz Zsigmond népköltészeti gyűjtőútja során.

Testvértelepülései

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. a b Про відновлення окремим населеним пунктам Берегівського, Виноградівського, Мукачівського та Ужгородського районів Закарпатської області колишніх найменувань (ukrán nyelven). Офіційний вебпортал парламенту України. (Hozzáférés: 2024. június 7.)
  2. Szakál Imre: Telepesek és telepes falvak a csehszlovák Kárpátalján. (Hozzáférés: 2025. január 5.)
  3. Sebestyén Zsolt: A történelmi Bereg megye -falva utótagú helységneveiről (PDF). (Hozzáférés: 2015. január 22.)
  4. Ujhelyi cs. llt. adatai alapján Csetfalva korábban Ugocsa vármegyéhez tartozott, aztán Bereg vármegyéhez csatolták. Idézet: "Poss. Chethfalwa alias in comitatu de Wgocha, nunc vero ex translacione nostra regis) in comitatu de Bereg." (1477)
  5. Csetfalva a térképen, Ukrajna. (Hozzáférés: 2025. január 18.)
  6. Geomap Kijev. (Hozzáférés: 2025. január 22.)
  7. szerk.: Pók Judit: Bereg vármegye (1782-1785). Nyiregyháza: Grafit nyomda „R” Kft. (1990) 
  8. Chetfalva climate: Weather Chetfalva & temperature by month. en.climate-data.org. (Hozzáférés: 2024. július 12.)
  9. Kiss Diána: A Kárpátaljai-alföld fehér gólya pópulációjának állományfelmérése. (Hozzáférés: 2025. január 24.)
  10. Mizser Lajos: Magyar Nyelvjárások. (Hozzáférés: 2025. január 17.)
  11. Anita, Marosi: Kárpátalja anno: Csetfalva: református templom (magyar nyelven). Kárpátalja.ma, 2013. május 29. (Hozzáférés: 2024. július 7.)
  12. Szaploncai Szaplonczay Manó élete és munkássága írásai és egyéb dokumentumok tükrében (magyar nyelven) pp. 6. (Hozzáférés: 2024. augusztus 4.) „1856. október 11-én született a Bereg vármegyei Csetfalván. Honfoglaláskori monda szerint Árpád hű szolgájának, Csetnek a nevét viseli a falu. A színmagyar település a kanyargó Tisza jobb partján, közvetlenül a mai magyar határ túloldalán található, Kárpátalján – jelenleg Ukrajna területén. Édesapja szaplonczai Szaplonczay László (elhunyt 1880) nemzetőr főhadnagy, édesanyja bölcsi Buday Rozália (1829-1881). Csetfalva és környékét egykoron a bölcsi Buday család birtokolta. A helyi iskola régi jótevőjeként emlegették, Buday István alispánt, aki 1847-ben római katolikus létére a református szegény tanulókat bőven ellátta írószerekkel és könyvekkel.”
  13. Dr. Márki Sándor. II. Rákóczi Ferencz 1676-1735. Magyar Történelmi Társulat (1907). Hozzáférés ideje: 2011. augusztus 24. 
  14. Csatáry, György: Ugocsa vármegye II. Rákóczi Ferenc államában (magyar nyelven) pp. 65-66, 2008. (Hozzáférés: 2024. szeptember 14.)
  15. Vályi András. Magyar országnak leírása I. (1796). Hozzáférés ideje: 2024. december 14. 
  16. Fényes Elek. Magyarország Geográphiai Szótára (1851). Hozzáférés ideje: 2024. december 14. 
  17. A kárpátaljai magyarság történeti kronológiája 1918-1944. (Hozzáférés: 2024. augusztus 4.)
  18. Tóth, Gábor: Deportálások Kárpátalján a második világháború idején. [2014. május 17-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2024. augusztus 4.)
  19. Tóth Gábor. Deportálások Kárpátalján a második világháború idején - Műhelytanulmány. Budapest: Európai Összehasonlító Kisebbségkutatások Közalapítvány (2008). Hozzáférés ideje: 2011. augusztus 26. 
  20. a b Четфалва (ukrán nyelven). Go-To.Rest. (Hozzáférés: 2024. április 21.)
  21. Четфалва: За 300 метрів від ЄС @ Закарпаття онлайн. Закарпаття онлайн. (Hozzáférés: 2024. április 21.)
  22. KISZó: 20 éve történt a borzalom – a 2001-es kárpátaljai árvíz ma is a lelkekben él │KISZó-riport (magyar nyelven). KISZó, 2021. április 4. (Hozzáférés: 2024. április 21.)
  23. A Beregszászi járás településeinek anyanyelvi összetétele (ukrán nyelven). [2014. december 22-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2025. január 5.)
  24. Dupka György: Kárpátalja főbb demográfiai adatai, különös tekintettel az ott élő magyarság lélekszámára. [2011. szeptember 16-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2025. január 5.)
  25. Csetfalvai Polgármesteri Hivatal (2021)
  26. Lajos Mihály: Csete vitéz faluja. Kárpátalja lap. (Hozzáférés: 2025. január 22.)
  27. Felavatták gróf Széchenyi István szobrát Csetfalván (magyar nyelven). Kárpátalja, 2021. szeptember 21. (Hozzáférés: 2025. január 20.)
  28. Katolikus templomot szenteltek Csetfalván (magyar nyelven). Kárpátalja, 2001. június 8. (Hozzáférés: 2024. augusztus 7.)
  29. Móricz Zsigmond: Életem regénye. Athaeneum, 1939. 33. old.
  30. TESTVÉRVÁROSAINK (magyar nyelven), 2022. február 25. (Hozzáférés: 2024. január 31.)

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]