Віртуальний концерт, також званий V-концерт або virtual live, відноситься до виступу, у якому виконавці представлені віртуальними аватарами. Віртуальні концерти можуть відбуватися в реальному житті, де цифрові представлення виконавців проектуються на сцену, або в повністю цифрових віртуальних світах. V-концерти в реальному житті популярні в Південній Кореї, де виступи таких груп, як Girls' Generation, приваблюють тисячі шанувальників[1]. Виконавці у віртуальних концертах можуть представляти реальних людей, але також можуть бути цілком вигаданими персонажами, як Хацуне Міку[2].
Зовсім недавно віртуальні концерти відбувалися у відеоіграх. Такі ігри, як Fortnite Battle Royale і Minecraft, використовувалися артистами як майданчики для охоплення ширшої аудиторії та надання інтерактивних вражень для відвідувачів[3][4].
У K-pop індустрії V-концерти були вперше представлені кількома південнокорейськими звукозаписними компаніями, такими як SM Entertainment і YG Entertainment. У 1998 році SM Entertainment спробували розпочати свій перший голографічний дебют із HOT (нині неіснуючий бойз-бенд), але не змогли цього зробити[5].
5 січня 2013 року стався прорив після того, як SM Entertainment провели віртуальний концерт у районі Каннам із зображеннями Girls' Generation у натуральну величину, спроектованими на сцену, що привернуло увагу тисяч шанувальників K-pop[6].
Після того, як у травні 2013 року в COEX Convention & Exhibition Center відбувся перший віртуальний концерт із піснею Psy «Gangnam Style», південнокорейський звукозаписний лейбл YG Entertainment оголосив, що планує створити 20 майданчиків для віртуальних виступів своїх K-pop співаків до 2015 року в Північній Америці, Європі, Китаї, Гонконзі, Сінгапурі та Таїланді[7].
20 липня 2013 року YG Entertainment запустили постійний віртуальний концерт у тематичному парку Everland у Йоніні, Південна Корея. Під гаслом «K-Pop Hologram: YG at Everland» віртуальні виступи включають «Gentleman» і «Gangnam Style» Psy, а також віртуальні концерти гуртів Big Bang і 2NE1[8].
З середини 2000-х віртуальні концерти також проводяться у віртуальних світах замість фізичних місць. Першим великим гуртом, який виступав наживо у віртуальному світі, був Duran Duran у відеогрі Second Life у 2006 році[9][10]. У тому ж році Філ Коллінз з'явився у Grand Theft Auto: Vice City Stories, виконавши свій сингл «In The Air Tonight»; концерт доступний як частина гри[11].
У січні 2019 року на спеціальному сервері Minecraft відбувся віртуальний музичний фестиваль під назвою «Вогняний фестиваль». Захід, організований канадським продюсером Максом Шрампом, відбувся на підтримку ЛГБТ-організації з попередження самогубств The Trevor Project[12]. Наступного місяця, 2 лютого, продюсер EDM Marshmello провів десятихвилинний концерт на головній карті шутера від третьої особи Fortnite Battle Royale. Концерт міг переглянути кожен, хто грав у гру протягом цього часу, і для події був наданий спеціальний варіант режиму гри «Team Rumble» із увімкненим респавном[13].
Популярність віртуальних концертів у 2020 та 2021 роках зросла через обмеження, встановлені пандемією COVID-19, які ускладнили проведення традиційних концертів[14]. У Fortnite було проведено більше концертів за участю виконавців, зокрема Тревіса Скотта[15], BTS[16], Diplo[17] та Аріани Гранде[18] як інтерактивний досвід. Fortnite продовжує проводити віртуальні концерти на меншій і більш соціально орієнтованій бічній карті під назвою «Party Royale»[19]. 16 квітня 2020 року американська співачка та авторка пісень Soccer Mommy співпрацювала з фанатською грою Club Penguin Rewritten, щоб провести внутрішньоігровий концерт для свого альбому Color Theory[20]. В соціальній платформі VRChat кілька груп організували цифрові нічні клуби та музичні фестивалі з живими потоковими виступами ді-джеїв від користувачів і продюсерів, розміщених у спеціально розроблених світах на платформі, які імітують реальні місця[21][22][23].
Багато віртуальних перформансів почали експериментувати з віртуальною та доповненою реальністю. TheWave, спеціальна платформа для концертів віртуальної реальності, була запущена в 2017 році. Виконавці, які виступали на платформі, включають Імоджен Хіп[24], The Glitch Mob і Kill the Noise; сервіс закрився у 2021 році, а компанія заявила, що натомість зосередилася на розповсюдженні своєї продукції через «популярні потокові платформи»[25][26]. У серпні 2020 року канадський співак The Weeknd співпрацював із платформою соціальних мереж TikTok, щоб провести інтерактивну пряму трансляцію доповненої реальності під назвою «The Weeknd Experience» у різні дати, перша з яких відбулася 7 серпня 2020 року[27].
Віртуальний K-pop концерт коштує понад 180 000 доларів США і приблизно в два-три рази дорожче, ніж звичайне K-pop шоу[28].
Шанувальники K-pop розкритикували V-концерти, тому що співаки не з'являються особисто, а лише проектуються на екран в електронному вигляді. Деякі стверджують, що V-концерти можуть загрожувати якості живої музики[29].
SM has been experimenting with the holographic performances for more than a decade, although its first attempt to make H.O.T., a now-defunct boy band, a holographic debut failed in 1998.
NIK released its holographic images of Psy in World IT Show in COEX on May 23 before opening the exclusive theater for K-Pop Hologram-YG at Everland in Yongin, Gyeonggi Province this month. The Everland showcase will include the holographic performances of Psy’s “Gangnam Style” and “Gentleman” in July and add more holographic content from Big Bang and 2NE1 in September. After launching the Everland theater, it will establish some 20 venues for virtual performances of its K-pop singers in major theme parks or others in China, Hong Kong, Singapore, Thailand and North American and Europe by 2015.
Holograms have yet to fully catch on, so making them is still expensive; one hologram video costs about 200 million won ($183,908) to make, which is two or three times more than a run-of-the-mill K-pop video.