Polskie Radio Program II (Dwójka, Radiowa Dwójka, Program Drugi Polskiego Radia, Warszawa II, oficjalny skrótPR2) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Początki stacji sięgają ostatnich lat przed II wojną światową, kiedy jako Warszawa II od godziny 14 nadawała około pięciu godzin dziennie[1]. Regularną emisję programu rozpoczęto dopiero 3 października1949. Od 13 grudnia 1981 do 17 stycznia 1982 roku emisja programu była zawieszona w związku z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce.
Radiostację można odbierać drogą naziemną, poprzez Internet, HbbTV lub za pośrednictwem wybranych platform cyfrowych. Siedziba Dwójki mieści się w Warszawie, przy Al. Niepodległości 77/85.
W nocy z 30 maja na 31 maja 2007 roku została przeprowadzona Akcja Alokacja. Ze względu na słaby zasięg Programu I Polskiego Radia na falach UKF zamieniono większość częstotliwości Jedynki z częstotliwościami Dwójki.
Według badania Radia Track (wykonane przez MillwardBrown SMG/KRC) za okres wrzesień 2015 – listopad 2015 (w październiku stacja intensywnie emitowała wydarzenia związane z XVII Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina), wskaźnik słuchalności Polskiego Radia Programu II wynosi 0,6 proc., co daje tej stacji 17. pozycję w Polsce[2].
Artykuł należy uzupełnić o istotne informacje: brakuje objaśnień czym dana osoba konkretnie się zajmowała. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tej sekcji. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tej sekcji.
Artykuł należy uzupełnić o istotne informacje: brakuje opisów audycji, same tytuły nic nie mówią. Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tej sekcji. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tej sekcji.
8 lipca 2009 o godzinie 6.00 rozpoczęła się trwająca 1 dobę akcja protestacyjna. Była to pierwsza taka akcja w historii Polskiego Radia. Wstrzymano emisję programu, nadawany był tylko śpiew ptaków, „Warszawianka” i tekst protestu. Powody protestu wyjaśniał w artykule opublikowanym w „Rzeczpospolitej” ówczesny dyrektor Dwójki Paweł Milcarek[4].
(opracowano na podstawie danych portalu RadioPolska – stan na 2019)[6]
Dwójkę można odbierać w 60% kraju dzięki dużej liczbie nadajników. Dwójka dysponuje nadajnikami o słabszej mocy niż Jedynka[potrzebny przypis]. Niektóre luki w sygnale UKF pokrywa emisja DAB+.