Fairchild Model 24

F 24
Fairchild F 24 Argus III z roku 1944
Fairchild F 24 Argus III z roku 1944
Určenívíceúčelový letoun
VýrobceFairchild
První let1932
Výroba19321948[1]
Vyrobeno kusů2 232
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fairchild Model 24, také známý jako Fairchild Model 24 Argus/UC-61 Forwarder nebo Fairchild Model 24 Argus byl americký cvičný, sportovní a turistický hornoplošník z 30. let 20. století. Ve třicátých a čtyřicátých letech patřilo mezi velmi oblíbené, pričemž se vyznačovalo ekonomickým provozem a lehkou ovládatelností. Letadlo využívalo mnoho hollywoodských hvězd včetně Roberta Taylora, Tyrona Powera, Mary Pickfordové a Jamese Stewarta.

Původně se jednalo o letoun určený pro civilní účely, ovšem v průběhu 30. let se začaly vyrábět různé obměny, a to i pro účely vojenské jako spojovací a lehký transportní. Američané tyto vojenské letouny nazývali UC-61 Forwarder a Britové, kteří tento stroj získali za války v rámci Zákona o půjčce a pronájmu, ho označili jako Argus. Po druhé světové války létaly tyto stroje i v Československu, kde byly označeny jako K-74.

Vznik a vývoj

[editovat | editovat zdroj]

Model 24 poprvé vzlétl v roce 1932 a ještě v tomtéž roce se začal sériově vyrábět. Výroba probíhala do roku 1948 a společnost Fairchild vyrobila více než 1500 strojů tohoto typu a dalších 280 bylo vyrobeno společností Temco (Texas Engineering & Manufacturing Company), která po druhé světové válce odkoupila od Fairchild výrobní práva. Celkově tak sjelo z výrobní linky více než 1800 letadel Fairchild 24.[2]

Konstrukce

[editovat | editovat zdroj]
Australský Fairchild 24 Argus
Fairchild F.24 vystavený v expozici Flugwerft Schleißheim

Fairchild 24 je hornoplošník s rozpětím křídel 11 m. Drak letadla se skládá ze svařených ocelových trubek a dřevěných lišt, které jsou pokryty látkou.

Tento model představoval ve srovnání s předchozími typy radikální krok, kterým se firma Fairchild snažila získat co největší podíl v sektoru soukromých pilotů. Interiér byl navržen slavným americkým průmyslovým a automobilovým designérem Raymondem Loewym. Mezi nejzajímavější prvky patřily okenní kliky se stahovacími okny podobně, jak to bylo běžné u aut. Pohodlná sedadla a mnoho dalších funkcí v automobilovém stylu udělaly z modelu 24 jedno z nejkrásnějších a nejpohodlnějších letadel své doby. Dalším významným prvkem byl robustní podvozek, který umožnil pilotovi modelu 24 přistát i v terénu mimo přistávací dráhy.[3]

Letadla Fairchild 24 byla vyráběna s dvěma různými typy pístových spalovacích motorů, přičemž každý z nich dává témto strojům charakteristický vzhled. Verze F-24W má hvězdicové motory Warner "Super Scarab". Tyto stroje mají díky kruhovému tvaru motoru krátké nosy. Zbývající letadla ve verzi F-24R mají šestiválcové řadové motory Ranger a jsou proto charakteristické svými dlouhými nosy.

Operační nasazení

[editovat | editovat zdroj]

Během druhé světové války byla verze UC-61 Forwarder používaná americkými ozbrojenými silami k pobřežnímu hlídkování a jejím úkolem bylo udržet japonské nebo německé ponorky co nejdále od amerického pobřeží. Letadlo mohlo nést dvě pumy o hmotnosti 45 kg a bylo úspěšné v několika konfrontacích s německými ponorkami.

Uživatelé

[editovat | editovat zdroj]
Fairchild 24W-40 s motorem Warner
UC-86
GK-1

AustrálieAustrálie Austrálie

Royal Australian Air Force

BrazílieBrazílie Brazílie

Brazilské letectvo

ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo

Československá lidová armáda

FinskoFinsko Finsko

Finské letectvo

IzraelIzrael Izrael

Izraelské vojenské letectvo

KanadaKanada Kanada

Kanadské královské letectvo

Spojené královstvíSpojené království Spojené království

Royal Air Force

ŠvédskoŠvédsko Švédsko

Švédské letectvo

ItálieItálie Itálie

Italské letectvo

ThajskoThajsko Thajsko

Thajské královské letectvo

USAUSA USA

United States Army Air Forces
United States Marine Corps
United States Navy
United States Coast Guard

Specifikace (UC-61)

[editovat | editovat zdroj]
Třípohledový nákres

Technické údaje

[editovat | editovat zdroj]
  • Osádka: 1
  • Kapacita: 3 cestující
  • Délka: 7,27 m
  • Rozpětí: 11,08 m
  • Výška: 2,34 m
  • Nosná plocha: 17,9 m²
  • Hmotnost (prázdný): 822 kg
  • Maximální vzletová hmotnost: 1 307 kg
  • Pohonná jednotka: 1 × šestiválcový řadový motor Ranger L-440-5 o výkonu 150 kW
  • Maximální rychlost: 200 km/h
  • Dolet: 748 km
  • Dostup: 3 900 m
  1. Sport Flying Magazine. Challenge Publications, Canoga Park, CA. February 1968. The Fairchild's Tractable 24, Roscoe Deering.
  2. Fairchild 24 Forwarder
  3. Fairchild 24 Series. www.lionheartcreations.com [online]. [cit. 2018-10-12]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-09-25. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]