Open’er Festival – festiwal muzyczny odbywający się w Gdyni oraz w gminie Kosakowo od 2003 r. Jego pierwsza edycja została przeprowadzona w 2002 r. w Warszawie jako Open Air Festival. Organizatorem imprezy jest Alter Art Festival Sp. z o.o.
Pierwsza, jednodniowa edycja w 2002 r. odbyła się w Warszawie na torze łyżwiarskimStegny, kolejne (2003–2005) na gdyńskim skwerze Kościuszki. W 2004 r. festiwal trwał dwa dni. Po trzech pierwszych latach Skwer Kościuszki zaczął robić się zbyt ciasny, więc w 2006 r. całą imprezę przeniesiono na lotnisko Babie Doły – Kosakowo (obecnie lotnisko Gdynia-Kosakowo). Ponadto organizatorzy wydłużyli festiwal do trzech dni. W 2005 r. dla 25 tysięcy osób zagrali m.in. Snoop Dogg, Faithless, Fatboy Slim, Lauryn Hill, The White Stripes i Underworld. Pierwszego dnia sprzedano wszystkie bilety jednodniowe. Jubileuszowa, dziesiąta edycja odbyła się w 2011 r., a urodziny świętowano m.in. wydaniem okolicznościowego albumu „Open’er Dekada”, koncertami Prince’a i Coldplay, pokazem fajerwerków, wspólnym jedzeniem tortu. W 2012 r. festiwal przyjął nową formułę: Music & Arts. Do 2013 r. sponsorem tytularnym festiwalu była marka Heineken.
W 2012 r., na terenie lotniska Gdynia-Kosakowo pojawił się pierwszy eksponat Galerii Open’era, wielobarwny „Totem” autorstwa Maurycego Gomulickiego. Rok później, galeria wzbogaciła się o instalację „Antek”, stworzoną przez Pawła Althamera i Grupę Nowolipie. W ostatnią Open’erową noc odbyła się także kontynuacja performensu Althamera z Mińska – „Pramień Sonca”.
Od pierwszej edycji pod hasłem „Music & Arts” na festiwalu gości Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ze stworzonymi na zamówienie wystawami w hangarze i działaniami w przestrzeni miejskiej. Rok 2012 był w Muzeum pod znakiem najciekawszych prac wideo i instalacji inspirowanych muzyką. W 2013 r., Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaproponowało zestaw filmów ze swojej kolekcji pod nazwą „Projekcyjna Machina Agitacyjna” i serię wycieczek szlakiem gdyńskiego modernizmu, „Gdynia w budowie”.
Od 2012 r. na festiwalu odbywają się również przedstawienia teatralne, realizowane głównie we współpracy z Nowym TeatremKrzysztofa Warlikowskiego. W 2012 r., kilkadziesiąt tysięcy osób jak co roku uczestniczyło w koncertach, ale tym razem także w cieszących się ogromnym powodzeniem przedstawieniach dramatu „Anioły w Ameryce” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Nowy Teatr powrócił na Open’era w 2013 r. z polską premierą spektaklu „Kabaret Warszawski”. Oprócz „Kabaretu”, publiczność Open’era miała okazję obejrzeć trzy inne spektakle: „Courtney Love” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, „Pawia Królowej” na podstawie powieści Doroty Masłowskiej ze Starego Teatru w Krakowie i „Nancy. Wywiad” w reżyserii Claude’a Bardouila z Nowego Teatru w Warszawie.
W 2009 r. festiwal odbywał się, jak w poprzednich latach, na terenie wojskowego lotniskaMarynarki Wojennej w Kosakowie, sąsiadującego z gdyńską dzielnicą Babie Doły. Festiwal trwał cztery dni, dostępne były zarówno bilety jednodniowe, jak i karnety na więcej dni. Bilety wymieniane były na opaski, które umożliwiały wstęp na teren festiwalu oraz podróżowanie festiwalowymi autobusami na teren festiwalu i z powrotem. Za dodatkową opłatą można było skorzystać z pola namiotowego oraz parkingu[4]. Przygotowano trzy sceny: Main Stage, World Stage i Tent Stage, a koncerty odbywały się jednocześnie na wszystkich z nich. Na teren festiwalu można było wejść od godziny 15:00; zamykany był o godzinie 05:00[4]. W tym roku powiększono pole biwakowe do 15 tys. osób[5], aby zapewnić więcej miejsc dla osób śpiących pod namiotami.
W 2006 r. festiwal odbył się na terenie wojskowego lotniska Marynarki Wojennej, sąsiadującego z gdyńską dzielnicą Babie Doły. W sprzedaży były bilety trzydniowe na cały festiwal i jednodniowe. Podobnie jak na poprzednich dwóch imprezach Open’er, zakupiony bilet, podczas wchodzenia na teren festiwalu był wymieniany na opaskę na rękę. Opaska była dowodem posiadania biletu i usprawniała sprawdzanie przez ochronę każdego uczestnika festiwalu przed wejściem. W 2006 r. opaska była równocześnie biletem na bezpłatny autobus kursujący z centrum Gdyni do głównej bramy festiwalowej. Dla uczestników zorganizowano pole namiotowe. Miejsce na polu tym było wliczone w cenę biletu – wymagano tylko wcześniejszej rezerwacji. Na terenie festiwalu obowiązywał system kuponowy – jeden kupon kupowano za 3 zł w specjalnym punkcie sprzedaży, a następnie przy pomocy kuponów płaciło się w sklepach położonych na terenie festiwalu. Nie wolno było wnosić własnych napojów, profesjonalnych aparatów fotograficznych (powyżej 3,2 megapiksela), sprzętu rejestrującego audio-wideo, środków odurzających oraz niebezpiecznych przedmiotów[6].
Koncerty trwały od godziny 17:00 do ok. 4:00 rano (na 2:00 zaplanowane były ostatnie występy gwiazd). Na festiwalu znajdowały się dwie sceny – duża (open-air) i mała (namiotowa). Na dużej scenie prezentowały się główne gwiazdy festiwalu, na małej natomiast – artyści mniej komercyjni. Występy na małej scenie kończyły kolejne dni imprezy.
Obie sceny posiadały po dwa telebimy, umożliwiające obserwowanie muzyków stojącej dalej publiczności. Przed dużą sceną publiczność znajdująca się blisko sceny podzielona była na dwie części, przedzielone korytarzem ograniczonym barierkami, którym poruszali się ochrona, obsługa techniczna i fotoreporterzy. Mała scena znajdowała się pod namiotem chroniącym przed deszczem.
W pobliżu obu scen nie wolno było spożywać alkoholu i jedzenia. Na posiłki i relaks przy muzyce tworzonej przez DJ-ów przeznaczona była tzw. strefa chillout (umiejscowiona w jednym z lotniskowych hangarów). Działał również tzw. czerwony namiot, w którym serwowano muzykę drum & bass.
Heidi odwołała występ zaplanowany na środę na Beat Stage (00:30) z powodu problemów logistycznych. Występy FKA.m4a i An On Bast zostały z tego powodu przesunięte o godzinę[14].
Ida Engberg odwołała występ zaplanowany na piątek na Beat Stage (02:00). Pozostałe występy na Beat Stage przesunięte na późniejsze godziny[15].
Paco Osuna odwołał występ zaplanowany na sobotę na Beat Stage (02:00). Pozostałe występy na Beat Stage przesunięte na późniejsze godziny[16].
Girl in Red odwołała występ zaplanowany na sobotę na Tent Stage (23:00) z powodu odwołanego lotu do Gdańska[17].
Sylvan Esso odwołali występ zaplanowany na sobotę na nieznanej scenie z powodu zmiany planów koncertowych na 2022[19][20].
Headlinerka Doja Cat odwołała występ zaplanowany na środę na Main Stage z powodu rekonwalescencji po operacji migdałków[21]. A$AP Rocky został ogłoszony headlinerem w jej zastępstwie[22].
Gunna odwołał występ zaplanowany na czwartek na Tent Stage z powodu pobytu w więzieniu[23].
Moses Sumney odwołał występ zaplanowany na czwartek na Alter Stage[23].
Pa Salieu odwołał występ zaplanowany na środę na Alter Stage z powodu problemów z wizą[24].
Paco Osuna odwołał występ zaplanowany na środę na Beat Stage (2:00) z powodu odwołanego lotu z Ibizy[25].
Headlinerzy The Chemical Brothers odwołali występ zaplanowany na sobotę na Main Stage (1:30) z powodu zachorowania członka zespołu, Eda Simonsa, na COVID-19[26]. Występ Taco Hemingwaya w tym dniu został przeniesiony z 20:00 na 0:15, zaś Peggy Gou wystąpiła jako zastępstwo za The Chemical Brothers o 20:00[27].
W piątek około 19:30 festiwal został zawieszony z powodu silnej burzy, a wszyscy uczestnicy zostali ewakuowani. Występy OIO, Flohio i Meek, Oh Why? zostały przerwane w trakcie trwania. O 22:30 impreza została wznowiona. Z powodu opóźnień nastąpiły zmiany w organizacji występów[28][18].
Edycja była zaplanowana na dni od 1 do 4 lipca 2020 roku, jednak została odwołana ze względu na pandemię SARS-CoV-2[29]. Tabela przedstawia planowaną listę wykonawców przed anulowaniem[30].
4 lipca o 00:30 na Main Stage zaplanowany był występ Lil Uzi Verta, który został odwołany. W ramach zastępstwa miał się odbyć koncert A$AP Rocky’ego, który również został odwołany. W ramach kolejnego zastępstwa organizatorzy ogłosili występ Stormzy’ego[32][33].
Dodatkowo zaplanowany był koncert zespołu Glass Animals (sobota, Main Stage, 18:00), który został odwołany[35]. W 2018 został pobity rekord frekwencji na festiwalu – 140 tysięcy osób ciągu 4 dni[36].
Alter Space: Jacaszek, Napszykłat, Psychocukier, Trupa Trupa, Coldair, Mela Koteluk, Yula, The Stubs, Volume, The Saintbox, KROJC, kIRk, Kari Amirian, Frozen Bird, Chłopcy Kontra Basia
Alter Space: film: „Heima”, 100nka, film: „Lucky People Center International”, Wiolonczele z Miasta, fireshow: Salamandra, film: „Open’er 2008”, fireshow: Yoma, KakofoNIKT
W plebiscycie miesięcznikaAktivistNocne Marki festiwal dwukrotnie zdobył tytuł dla najlepszego wydarzenia muzycznego (Najlepsze muzyczne wydarzenie na żywo 2005 oraz Event 2006). Brytyjski magazyn Q uznał imprezę za jeden z sześciu najważniejszych festiwali 2006 roku. Poniżej znajdują się osiągnięcia festiwalu[44]:
2005
Sztorm Roku (Gazeta Wyborcza)
Nocne Marki (Aktivist)
2006
Sztorm Roku (Gazeta Wyborcza)
Nocne Marki (Aktivist)
Machinery 2006 (Machina)
Effie 2006
As Empiku 2006 w kategorii Wydarzenie Roku
2007
Sztorm Sztormów (Gazeta Wyborcza)
Effie Awards 2007
Wydarzenie Kulturalne roku 2007 – słuchaczy Trójkowego Domu Kultury
Miazga 2007 (PULP)
I miejsce w kategorii Impreza w ramach konkursu na najlepszą promocję turystyki województwa pomorskiego w 2007
Najlepszy event roku (Press – Top Eventy 2007)
2008
Sztorm Sztormów (Gazeta Wyborcza)
Sztorm Roku (Gazeta Wyborcza)
Wydarzenie Kulturalne roku 2008 – słuchaczy Trójkowego Domu Kultury
Skrzydła Trójmiasta 2008 w kategorii Muzyczne Trójmiasto – nagroda przyznawana przez czytelników portalu trojmiasto.pl
BizTrendy 2008 w kategorii Eventy/miejsca
2009
Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival) European Festival Awards
Najważniejsze muzyczne wydarzenie roku 2009 (ONET.PL)
Wydarzenie Kulturalne roku 2009 – słuchaczy Trójkowego Domu Kultury
Jeden z najlepszych 20 festiwali w Europie (The Times)
Nagrody OOH! AWARDS 2009 w kategorii: FIRMA ROKU – Eventy
BizTrendy 2009 w kategorii Eventy/miejsca
Festiwal roku (mmtrójmiasto.pl)
Najważniejsze działanie/zjawisko, które w minionym dwudziestoleciu budowało pozytywny wizerunek miast i regionów (plebiscyt 20latRP.PL – POCHWALMY SIĘ!)
Plebiscyt miesięcznika Elle na polski powód do dumy
2010
Green’n’Clean Award, która wyróżnia wyłącznie festiwale przyjazne środowisku. Ta inicjatywa obejmuje właściwą kontrolę nad transportem, produkcją, energią i zasilaniem, cateringiem i innymi ważnymi elementami życia festiwalowego.
Open’er Festival po raz drugi z rzędu zdobył nagrodę European Festival Awards w kategorii Najlepszy Duży Festiwal (Best Major Festival).
2011
Open’er Festival wybrany przez Fundację Kocham Polskę, znajdując się w gronie najważniejszych miejsc, postaci, wydarzeń i osiągnięć zebranych w albumie „Polskie Symbole”. – m.in. „Solidarności”, Mikołaja Kopernika, odsieczy wiedeńskiej czy Morza Bałtyckiego.
Poland Style + Design Awards PROJECT ALBUM w kategorii SHOW, EVENT & PRODUCTION.
2012
Nagroda NIPTEL za sztukę na Open’erze
Nominacja do Europe Festival Awards w kategorii Best Major Festival
2013
Nominacja do Europe Festival Awards w kategorii Best Major Festival
Superbrands 2013/2014 – lider kategorii „czas wolny”, Created in Poland Superbrands